Asian Open Jiu-Jitsu Championship 2006 – Results

Asian Championship Results 2006
1° Paraestra2° Tani Japan

3° Alive

White Juvenile Male

White Adult Male
Super Heavy
First Peterson Oka Tani Japan
Second Nobuhito Yamagushi Paraestra
White Master Male
Super Feather
First Tei Yoshijun Paraestra
Second Noburazu Myachi Paraestra
Third Daigo Sakurai AACC
Third Ryutarou Oku Tani Japan
Feather
First Hiroshi Ishda Roger Machado
Second Hattori Yoshinari Infight
Third Sergio Shigema Bon Sai
Light
First Kulkami Hemanit Paraestra Ikekuburo
Second Robson Onoe Tani Japan
Third Saje Yuji Paraestra
Third Shiggyoshi Horikomi Paraestra
Middle
First Tomomichi Sakai Tani Japan
Second Ricardo Nishimura Bon Sai
Third Andrew Boucher Purebred Omma
Third Birry Pecola Strapple
Medium Heavy
First Akihiko Ueda NBJC
Second Alexandre Oshita Tani Japan
White Adult Female
Super Feather
First Hiroko Nakano Newaza World
Feather
First Yumiko Endoh Alive
Second Gisele de Oliveira Tani Japan
Third Tomoko Ishikawa AACC
Middle
First Ryoko Kase Paraestra
Second Shirley Tanaki Gracie Barra BH
Blue Juvenile Male
Blue Juvenile Male Rooster
Rooster
First Taito Kubota Garuda JJ
Second Sugimoto Hiroki Tani Japan
Blue Adult Male
Rooster
First Okamura Kazuyoshi Paraestra
Second kojuke Torikai X-Treme JJ
Third Jun Nakamura Tani Japan
Third Norihiro Takeda Tri-Force
Super Feather
First Majnori Yoshida Gracie Barra Japan
Second Yuto Hirao X-Treme JJ
Third Honda Takashi AZ
Third Yuji Tawara Tri-Force
Feather
First Takesue Daizou Paraestra
Second Tadahiro Harada Paraestra Kitakyushu
Third Kensuke Nogawa Paraestra Chiba
Third Tsuyoshi Kawamura Grabaka JJ Club
Light
First Tainaka Hideaki Tani Japan
Second Yoshiaki Takahasi Paraestra Hachijoi
Third Kasiwai Sin Suko Paraestra Hachijoi
Third Shusuke Ito Tri-Force
Middle
First Angus Friend Gracie Barra Australia
Second Tooru Nakajima Paraestra
Third Clebson Taneda N.U Japan
Third Hirano Atuo Strapple
Medium Heavy
First Naoji Mikoshiba Paraestra
Second Kazuhisa Yamamoto Paraestra
Third Miura Megumu Suita JJ
Third Munehisa Takeda AZ
Heavy
First Elvis Nicolas New Nation BJJ
Second Masakazu Kida NS JJ
Third Antonio Carlos Utimura Tani Japan
Blue Adult Male Heavy
Third Takashi Hashimoto Paraestra Kichijoji
Super Heavy
First Mark Stein Marcus Soares
Second Hyung Keun Axis Korea
Super Super Heavy
First Yusuke Itabashi Gracie Barra Japan
Second Takaaki Ogata Tri-Force
Third Shinji Taya JKJC
Open Class
First Noriyuki Kakuda Axis Yokohama
Second Marcio Okumura Tani Japan
Third Tainaka Hideaki Tani Japan
Third Issei Sumikawa Gracie Barra Nagano
Blue Master Male
Rooster
First Makoto Kajiwara Grabaka JJ Club
Second Satoshi Sakairi Paraestra
Third Kakinuma Yasuguki Team FFC
Third Hiroyuki Naoe Gracie Barra Tokyo
Super Feather
First Hirotsostu Yoshida Grabaka JJ Club
Second Takehito Koiwa Paraestra
Third Harunobu Tani Paraestra
Third Mitsfuta Shibata Paraestra
Feather
First Shiro Temma Paraestra
Second Hino Takashi Paraestra
Third Kate Sakaiya AZ
Third Arata Namai Tri-Force
Light
First Toshinori Suzuki Paraestra
Second Marcelo Nakamura Tani Japan
Third Kazuo Nakanishi Paraestra Ikekuburo
Third Tatsuya Sato Strapple
Middle
First Kawai Masahiro RB Academy
Second Hayakawa Nobuhiko Paraestra
Third Kitamura Tomoya Paraestra Tokyo
Blue Master Male Middle
Third Warren Wang Andy Wang Tau
Medium Heavy
First Hitoshi Sasaki Roger Machado
Second Kouji Iwakura Tani Japan
Heavy
First Claudio Silva Club Barbarian
Second Mimira Celio Tani Japan
Super Super Heavy
First Yassunori Fujiwara Bon Sai
Open Class
First Hayakama Nobuhiko Paraestra
Second Yassunori Fujiwara Bon Sai
Third Tatsuya Kurisu Paraestra
Third Andre Luiz Sampaio Jaws JJ
Blue Senior 1 Male
Rooster
First Koji Fukuki Paraestra
Second Hironubo Mori Paraestra
Third Hitoshi Ebizuka Paraestra Japan
Third Tatsuya Narikawa Gracie Barra Japan
Super Feather
First Ayukawa Hitoshi Paraestra
Second Morikazu Zushi Strapple
Third Yukihiro Abe Paraestra Hakodate
Third Makino Taketora RB Academy
Feather
First Keisuke Nakanishi AACC
Second Kazuhiro Maki AACC
Third Kondo Kazuyuki Gracie Barra Nagano
Third Sano Ryojiro RB Academy
Light
First Kohira Makoto Paraestra
Second Takayasu Tsukamoto Paraestra
Third Hiroyuki Matsumoto NBJC
Third Fumio Naka Tri-Force
Middle
First Takahiro Yanagida X-Treme JJ
Second Satoshi Kondo Paraestra
Blue Senior 1 Male Middle
Third Tooru Watanabe Paraestra
Third Marco Tamashiro Rillion Gracie
Medium Heavy
First Kojiro Tanaka X-Treme JJ
Super Super Heavy
First Masato Yoshida Grasco JJ
Second Shunichi Saitoh Newaza World
Third Sergio de Castro Tani Japan
Open Class
First Sergio de Castro Tani Japan
Second Fumio Nakagima Tri-Force
Third Tzuoshi Itabashi Paraestra
Third Kojiro Tanaka X-Treme JJ
Blue Senior 2 Male
Super Feather
First Sanford Kaga Relson Gracie
Feather
First Tomohiro Ide Paraestra
Second Kawahara Ramon Hiroshi Paraestra
Light
First Nishimura Akira YMC
Second Masafumi Horiguchi Purebred
Third Kitamura Hiroyki Kamphuis Machado
Middle
First Nobuhiro Sumiya Tri-Force
Second Humihiko Imaizumi N.U Japan
Medium Heavy
First Takamasa Kanke AACC
Open Class
First Kitamura Hiroyuki Kamphuis Machado
Second Nobuhiro Sumya Tri-Force
Blue Adult Female
Rooster
First Shizuyo Kawamura Alive
Second Matsuzaka Natsuko Paraestra
Third Miwako Tanaka Axis Yokohama
Super Feather
Blue Adult Female Super Feather
First kazuyo Akikawa Paraestra
Second Megumi Iwamoto Strapple
Third Mei Yamaguchi Max Jiu-Jitsu
Third Jung Hee Kim Axis Korea
Middle
First Rie Matsushima Axis Yokohama
Purple Adult Male
Rooster
First Tatsuyuki Yanai Paraestra
Second Takayoshi Motojima Redips
Third Sang Woon Nam Grappler Factory
Third Rafael da Cruz Gracie Barra BH
Super Feather
First Akihito Katoh Alive
Second Ryuu Hirata JKJC
Third Suzuki Hiroyuki Purebred Arena
Third Andre Nishino Infight
Feather
First Ryo Ominami Gracie Barra Japan
Second Harutoshi Tomono Paraestra
Third Tsugawa Kouhei Warp
Third Sudo Takuya Purebred
Light
First Ken – Ichirou Yamamoto Grasco JJ
Second Satoshi Horikawa Grasco JJ
Third Wakabayashi Takuma Max Jiu-Jitsu
Third Dalton Lucas KBT Tigers JJ
Middle
First Daisuke Nakazawa Paraestra
Second Kuroki Takatsugu Paraestra
Third Nobuhiro Sato NBJC
Third Abel Kobashigawa Gracie Barra Nagano
Medium Heavy
First Jason Perry Carlson Gracie Canada
Second Jackson Okabe Gracie Barra Nagano
Third Syusei Tagawa NBJC
Super Super Heavy
First Hirose Haruka Samani
Purple Adult Male Open Class
Open Class
First Hirose Haruka Samani
Second Ken Yamamoto Grasco JJ
Third Satoshi Horikawa Grasco JJ
Third Glaucus Kenji Jaws JJ
Purple Master Male
Rooster
First Hiroshi Inagaki Paraestra
Second Masazumi Ito AZ
Third Takayuki Abe Paraestra
Third Shigeru Taguchi N.U Japan
Super Feather
First Rikimaru Kurumada Paraestra
Second Aizawa Fubito Paraestra Tokyo
Third Kameda Shin AZ
Third Eduardo Kina Rillion Gracie
Feather
First Shin Fukuda Paraestra
Second Ozaki Nobuyuki Tani Japan
Third Rui Matsunaga Gym Nation Sapporo
Light
First Hiroki Nishno Paraestra
Second Takagi Kitagawa AZ
Third Genta Kondo Paraestra
Third Evaldo Santos Infight
Middle
First Yasumura Mitsuteru Paraestra
Second Takahata Kunio Paraestra
Medium Heavy
First Maurice Perry Carlson Gracie Canada
Second Henry Stasiukiewicz Axis Japan
Third Christovao Akayama Bon Sai
Super Heavy
First Benito Segura Carlson Gracie Canada
Second Shotaru Suzuki Paraestra
Open Class
First Benito Segura Carlson Gracie Canada
Second Maurice Parry Carlson Gracie Canada
Purple Master Male Open Class
Third Yasumura Mitsuteru Paraestra
Third Shotaru Suzuki Paraestra
Purple Senior 1 Male
Rooster
First Yousuke Hattori Paraestra
Second Masaru Harano Paraestra
Third Shoji Nohira Nagayoshi
Super Feather
First Toshiya Mikami Paraestra
Second Tinno Youchi Paraestra
Third Taro Matsuda BJJ Sweepers
Third Shigeo Naruse NBJC
Feather
First Michiro Ohhara Pogona Gym
Second Kazuhiko Oda Axis Yokohama
Third Eiji Sano Purebred
Third Tanaka Akiniro Grappler Factory
Light
First Noriaki Endo Gracie Barra Tokyo
Second Hiroshi Miyazaki Paraestra
Middle
First Kiyotaka Osawa X-Treme JJ
Second Robson dos Santos Top Brother
Third Hanatate Shiuuichi Naniwa JJ
Medium Heavy
First Ebina kiyonori Warp
Second Wellington Kawanichi Jaws JJ
Super Heavy
First Kenji Matsuo Paraestra
Second Roberto Massao Gracie Barra BH
Open Class
First Roberto Massao Gracie Barra BH
Second Ebina Kiyonori Warp
Third Hiroshi Miyazaki Paraestra
Third Austin Gardner Brasa
Purple Senior 3 Male
Middle
Purple Senior 3 Male Middle
First Takahide Onopa Paraestra
Second Okuno Yoshihisa Suta JJ
Open Class
First Hitoshi Kosaka Paraestra
Second Okuno Yoshihisa Suta JJ
Purple Adult Female
Rooster
First Tamada Yasuko AACC
Second Asako Murano AZ
Third Yukiko Sekiya Paraestra
Super Feather
First Miku Matsumoto Aloisio Silva
Second Yasuko Mogi Strapple
Third Abe Tanako Paraestra
Third Miyuki Shibya Tri-Force
Feather
First Akiko Ninomiya Nascer do Sol JJ
Second Shioda Sayaka AACC
Brown Adult Male
Rooster
First Atunori Hiruma Strapple
Second Fumari kobayashi Alive
Third Hiroki Takahashi Purebred Tokyo
Super Feather
First Yanagisawa Tomoya Purebred Omma
Second Ikuta Makoto Trust Jiu-Jitsu
Third Tadashi Murakami Purebred Tokyo
Third Ogawa Alexandre Gracie Barra BH
Feather
First Yuki Iswkawa Japan Fight Team
Second Takayuki Hirose Paraestra
Third Koji Shimasaki Club Barbarian
Third Kobayashi Motokazu Gracie Barra Nagano
Light
First Taisuke Hangai Paraestra
Second Togashi Kenichiro Paraestra
Third Yasuhiro Miyamoto Jiusenkan
Brown Adult Male Light
Third Akira Hosokwa Alive
Middle
First Nobukazu Nakazawa Paraestra
Second Hironori Miyagushi AZ
Third Yoski Suto Gracie Barra BH
Third Sakamoto Fabio NBJC
Medium Heavy
First Gustavo Katayose Rillion Gracie
Second Hironori Tohyama Paraestra
Third Shinkawa Takeshi Suita JJ
Third Shiko Yamashita Paraestra
Heavy
First Akihisa Iriki JKJC
Second Oka Kouitirou Kokyout BJJ
Super Heavy
First Cristiano Kaminicce Axis Chiba
Second Edmundo Cavalcante Jaws JJ
Super Super Heavy
First Fabio Vilella Gracie Barra
Brown Master Male
Rooster
First Kenji Ogusu K.O. Shouto
Second Takeshi Sato Paraestra
Super Feather
First Tamura Takao Paraestra
Second Kiyoyuki Matsui Alive
Third Makoto Sawada Paraestra
Third Hisahiro Maeda Strapple
Feather
First Tsutomu Fujimoto Paraestra
Second Koji Asakura Paraestra
Third João Lenine Samurai JJ
Light
First Takashi Ouchi Paraestra
Second Ogasawara Naoya Paraestra
Third Rogerio de Cristo Rocha JJ
Third Max Masuzawa Max Jiu-Jitsu
Middle
Brown Master Male Middle
First Tetsuya Kondo Purebred
Second Cassimiro Suto Tani Japan
Third Guido Miyaguti Gracie Barra Nagano
Third Sougen Shimizu Paraestra
Medium Heavy
First Giovane Pereira Gracie Barra Nagano
Second Humberto Mitsuta Free
Third James Makoto Tani Japan
Third Alessandro Utda Gracie Barra BH
Heavy
First Yukimasa Matsumoto Infight
Second Higuti Razuhito Slow
Super Super Heavy
First Oswaldo Lima Tani Japan
Second Maruo Yuji BJJAJ
Open Class
First Oswaldo Lima Tani Japan
Second Ademir Toshio Gracie Barra Nagano
Third Takashi Ouchi Paraestra
Third Giovane Pereira Gracie Barra Nagano
Brown Senior 1 Male
Super Feather
First Shozi Masada Strapple
Light
First Tomikaza Goto Paraestra
Second Hiroyuki Harada Axis
Third Tetsuo Nishioka Gym Nation Sapporo
Third Tsujigaki Hiroshi Paraestra
Medium Heavy
First Akira Yamazaki Strapple
Second João Batista Camargo Nine Nine
Third Masao Yoneda Paraestra
Open Class
First Akira Yamazaki Strapple
Second Tsujigaki Hiroshi Paraestra
Third Tetsuo Nishioka Gym Nation Sapporo
Third João Batista Nine Nine
Brown Senior 2 Male Feather
Brown Senior 2 Male
Feather
First Yoshinori Fukumoto Club Barbarian
Second Bini Marcelo Bon Sai
Open Class
First Yoshinori Fukumoto Club Barbarian
Second Bini Marcelo Bon Sai
Black Adult Male
Rooster
First Yusuke Honna Paraestra
Second Kenshi Tomari Paraestra
Third kaburagi Toshyuki Purebred Omiya
Super Feather
First Shishido Isamu Purebred Omiya
Second Mauricio de Souza Bon Sai
Third Roberto Matsumoto De La Riva
Feather
First Takashi Watanabe Paraestra
Second Sekiguchi Kazumasa Purebred
Third Masaki Hayakawa NBJC
Light
First Daisuke Sugie Alive
Second Theodoro Canal UGF Top Brothers
Third Satoshi Kotani Paraestra
Third Ozeias Bueno Jaws JJ
Medium Heavy
First Romulo Barral Gracie Barra BH
Second Tuyoshie Tani Tani Japan
Heavy
First Leopoldo Canal UGF
Super Heavy
First Arthur Cezar UGF Top Brothers
Super Super Heavy
First Ulpiano Malachias Gracie Barra
Second Mauro Andre Katayama KBT Tigers JJ
Open Class
First Romulo Barral Gracie Barra BH
Black Adult Male Open Class
Second Theodoro Canal UGF Top Brothers
Third Leopoldo Canal UGF
Third Tatsuya Onose Redips
Black Master Male
Feather
First Kouchi Kuwahara Grasco JJ
Middle
First Pedro Akira Bon Sai
Super Super Heavy
First Marcelo Kimada Raça JJ
Open Class
First Pedro Akira Bon Sai
Second Kouchi Kuwahara Grasco JJ
Black Senior 1 Male
Feather
First Shinsuke Fukuzumi NBJC
Medium Heavy
First Akira Kamimura Paraestra
Second Aroldo Kobayashi Gracie Barra Nagano
Open Class
First Akira Kamimura Paraestra
Second Shinsuke Fukuzumi NBJC
Third Aroldo Kobayashi Gracie Barra Nagano
White Master Female
Rooster
First Mio Kuwahara Newaza World
White Senior 1 Male
Middle
First Nagao Fumihiro Paraestra
Second Sasaki Takatoshi Purebred
White Senior 2 Male
Feather
First Junichiro Kitagawa Strapple
Heavy
First Tadashi Tokuno Purebred Tokyo
White Senior 3 Male Super Feather
White Senior 3 Male
Super Feather
First Takayuki kanai Pogona Gym
Blue Senior 2 Female
Feather
First Saeko Kaneko NBJC
Blue Senior 3 Male
Super Feather
First Nakamura Masonori Samani
Second Yukihiko Kaneko Paraestra
Feather
First Tosihiko Sin Paraestra
Second Sanao Takashi Tani Japan
Open Class
First Tosihiko Sin Paraestra
Second Sano Takashi Tani Japan
Purple Senior 2 Male
Feather
First Takashi Kanda Paraestra
Second Nakamoto Yoshiaki Gracie Barra Nagano
Heavy
First Nicolai Holt Cobra kai
Open Class
First Takashi Kanda Paraestra
Second Nicolai Holt Cobra kai
Brown/Black Adult Female
Light
First Kyra Gracie Gracie Barra
Second Keiko Hattori Alive
Rooster
First Saneyuki Turata Pogona Gym
White Adult Male
Rooster
First Yuka Kaneuchi Gracie Barra Tokyo
Second Ri Sansu Trust Jiu-Jitsu
Third Shimazaki Mitsuaki Purebred
Third Yoshifumi Nomura Max Jiu-Jitsu
Super Feather
First koukinouchi NBJC
Second Sasaki Satoshi Team FFC
Third Daniel Marques Tani Japan
Third Ricardo Tokio KBT Tigers JJ
Feather
First Tetsuya Yamamoto Paraestra Chiba
Second Daisuke Shikata Aloisio Silva
Third Hanawa Hiroki RB Academy
Third Fernando Ferreira Gracie Barra BH
Light
First Flavio Shimada Gracie Barra Nagano
Second Steven Oye AACC
Third Shiraiwa Marcelo Rillion Gracie
Third Fernando Katsumi Bon Sai
Middle
First Luis Alberto Nakagawa Gracie Barra BH
Second Shiraiwa Fabio Rillion Gracie
Third Mathew McClenaham Paraestra
Third Hiroki Yamauchi Gracie Barra Tokyo
Medium Heavy
First Kenji Ikeda Paraestra
Second Kota Matunga Strapple
Third Rodson Sukiama Tani Japan
Third Fabio Yukio Bon Sai