Brazilian Nationals Jiu-Jitsu Championship 2005 – Results

Azul Juvenil 16 Masculino

Galo
Primeiro Diego Machado Silvano Crolin Gracie
Pluma
Primeiro Ari Farias TT Jiu-Jitsu
Segundo Kleverson Williams Evolução Jiu -Jitsu
Terceiro Washington Luis Carlson Gracie Team
Terceiro Antonio Carlos Breda
Pena
Primeiro Pedro Alexandre Araruama JJ
Segundo Michel Paiva Reação
Terceiro Bruno Celio TT Jiu-Jitsu
Terceiro Benaiah Vaz Melo Orlando Araujo
Leve
Primeiro Wagner da Costa TT Jiu-Jitsu
Segundo Raphael Machado LTD
Terceiro Marcos Pinho Gracie Barra
Terceiro Fernando Silva Equipe PH
Medio
Primeiro José Carlos Araruama JJ
Segundo Michel Marcelo ACAJJ
Terceiro Milton Carlos Gracie Barra
Terceiro Gabriel Villela Gracie Humaita
Meio Pesado
Primeiro Julio Oliveira Casquinha
Segundo Gustavo Valle Pedro Gama Filho
Terceiro Gabriel Procopio Team Buda
Terceiro Felipe Rocha Team Buda
Super Pesado
Primeiro Thargus Judson UGF
Segundo Maicon Tavares LTD
Terceiro João Fuscaldo Araruama JJ
Pesadissimo
Primeiro Thiago Borges Pejor
Segundo Talles Bandeira Infight
Terceiro Guilherme Coelho Alliance
Terceiro Matheus Medeiros UGF
Absoluto
Primeiro Thalles Bandeira Infight
Segundo Milton Silva Gracie Barra
Terceiro Thargus Judson UGF
Terceiro Thiago Borges Pejor
Azul Juvenil 17 Masculino
Galo
Primeiro Rafael Oliveira Gracie SP
Pluma
Primeiro Leandro Passos Alliance
Segundo Renato Carvalho Team Buda
Terceiro Wellington Ribeiro LTD
Terceiro Elton Barbosa TT Jiu-Jitsu
Leve
Primeiro Vinicius Marinho Pedro Gama Filho
Segundo Rafael Campos Pejor
Terceiro Diego Vidal Gracie Humaita
Terceiro Murilo Menezes Pedro Gama Filho
Medio
Primeiro Julio Cesar Liberi/Gracie Barra
Segundo Italo Lins Mestre Wilson
Terceiro Vitor Bento Gracie SP
Terceiro Bruno Lourenço Isaias JJ
Meio Pesado
Primeiro Raphael Hottis Orlando Araujo
Segundo Pedro Paulo Jr Equipe PH
Terceiro Rafael Barbosa Infight
Terceiro Thiago Coimbro Manimal
Pesado
Primeiro William Rafael Pedro Gama Filho
Segundo Flavio Rocha Agnaldo Goes
Terceiro Hugo Saraiva Caveirinha Team
Terceiro Yan Andrade Reação
Super Pesado
Primeiro Leonardo Waquim Pedro Gama Filho
Segundo Marcos Poubel Pedro Gama Filho
Pesadissimo
Primeiro Gustavo Dias Pedro Gama Filho
Segundo Gabriel Santos Pedro Gama Filho
Terceiro Rafael Lucca Kioto
Absoluto
Primeiro William Rafael Pedro Gama Filho
Segundo Gustavo Dias Pedro Gama Filho
Terceiro Felipe Nascimento UGF
Terceiro Bruno Lourenço Isaias JJ
Azul Adulto Masculino
Galo
Primeiro Caio Terra Strauch
Segundo Adriano Cleto Gracie Barra
Terceiro Wellington Mangia Gracie Humaita
Terceiro Pablo dos Santos Brazilian Fight
Pluma
Primeiro Andre Felipe ACAJJ
Segundo Eder Lopes Aníbal
Terceiro Rodolfo Teixeira Team Buda
Terceiro Bruno Paravidino Alliance
Pena
Primeiro Raoni Barcelos Gracie Barra
Segundo Samuel Hertzog Brazilian Top Team
Terceiro Adalberto Maia Brasa
Terceiro Felipe Biscuola Brasa
Leve
Primeiro Alex Oliveira Luiz Claudio
Segundo Luis Eduardo Bocão JJ
Terceiro Leonardo Ferreira Otávio de Almeida
Terceiro Miguel Contis Isaias JJ
Medio
Primeiro Gabriel Rodrigues TT Jiu-Jitsu
Segundo Loredo Vianini Gracie Barra BH
Terceiro Aroldo Paz EOFC Integração
Terceiro Roberto Tulio de Mello Gracie Barra BH
Meio Pesado
Primeiro Tiago Oliveira Pedro Gama Filho
Segundo Jhonattan Amaral TT Jiu-Jitsu
Terceiro Antonio Antonioli Brazilian Top Team
Terceiro Fernando Pereira TT Jiu-Jitsu
Pesado
Primeiro Leopoldo Serão Carlson Gracie Team
Segundo Rodrigo Carlos Carlson Gracie Team
Terceiro Daniel Lourinho Gracie Barra BSB
Terceiro Aurelio Diniz Caveirinha Team
Super Pesado
Primeiro Leandro Masuda Osvaldo Alves
Segundo Bruno Alves Pedro Gama Filho
Terceiro Marcelo Borges Gracie Humaita
Terceiro Diogo Sampaio Kioto
Pesadissimo
Primeiro Antonio Neto Gracie Barra Pitbull
Segundo Diegson Sonza Pro Combat
Terceiro Wilson Tinoco Evolução Jiu -Jitsu
Terceiro Eder Martins Brazilian Top Team
Absoluto
Primeiro Sergio Teixeira Araruama JJ
Segundo Ivan Jorge Manimal
Terceiro Bernardo Rocha Team Buda
Terceiro Gabriel Rodrigues TT Jiu-Jitsu
Roxa Adulto Masculino
Galo
Primeiro Bruno Malfacine Pedro Gama Filho
Segundo Igor Rodrigues Bolão
Terceiro Michael Marcelino Gracie Barra BH
Terceiro Flavio Mallard Caveirinha Team
Pluma
Primeiro Helder Medeiros Brasa
Segundo Philipe Freitas Equipe PH
Terceiro Douglas Rufino Brasa
Terceiro Luis Henrique Rocha De La Riva
Pena
Primeiro Fabio Silva Osvaldo Alves
Segundo Gabriel Rainho Pedro Gama Filho
Terceiro Vinicius Soares Kioto
Terceiro Leeds Ponsoni Gracie Barra
Leve
Primeiro Michael Langui TT Jiu-Jitsu
Segundo Rodolfo Campani Power Team
Terceiro Vitor Henrique Gracie Barra Pitbull
Terceiro Flavio Maia Sankaco JJ
Medio
Primeiro Gregor Gracie Gracie Barra
Segundo Claudio da Silva Brasa
Terceiro Daniel Brandao Gracie Humaita
Terceiro Gustavo Junqueira Gracie Barra Pitbull
Meio Pesado
Primeiro Theodoro Prata TT Jiu-Jitsu
Segundo Alan Regis Isaias JJ
Terceiro Mauro Celso Gracie Barra BH
Terceiro Rodrigo Fajardo Gracie Curitiba
Pesado
Primeiro Andre Freitas Araruama JJ
Segundo Rafael Gomes Gracie Barra BH
Terceiro Luis Carlos Brazilian Top Team
Terceiro Bruno Menezes Brasa
Super Pesado
Primeiro Fabricio Amaral Osvaldo Alves
Segundo Jose Junior Araruama JJ
Terceiro Ricardo Feliciano Brasa
Terceiro Bruno Santos Brasa
Pesadissimo
Primeiro Josue Gomes Gracie SP
Segundo Gilberto Ramos Gracie Humaita
Terceiro Leandro Anselmo Gracie Barra PB
Terceiro Antonio Braga Aníbal
Absoluto
Primeiro Theodoro Prata TT Jiu-Jitsu
Segundo Augusto Cesar Gracie Barra BH
Terceiro André Freitas Araruama JJ
Terceiro Gregor Gracie Gracie Barra
Marrom Adulto Masculino
Galo
Primeiro Felipe Salles Gracie Humaita
Segundo Aldo Valente Gracie Barra
Terceiro Ednaldo Lima Pedro Gama Filho
Terceiro Diogenes Jr De La Riva
Pluma
Primeiro Samuel Braga Gracie Barra
Segundo Lucio Flavio Orlando Araujo
Terceiro Leandro Martins TT Jiu-Jitsu
Terceiro Alex Cardoso Orlando Araujo
Pena
Primeiro Rubens Charles TT Jiu-Jitsu
Segundo Lucas Romão EOFC Integração
Terceiro Leon Amancio TT Jiu-Jitsu
Terceiro Joao Rafael Brasa
Leve
Primeiro Eder Persiliano Araruama JJ
Segundo Diogo Guaraná Gracie Barra
Terceiro Diego Martins Infight
Terceiro Roberto Franco Godoi JJ Club
Medio
Primeiro Orlando Zanetti Brazilian Top Team
Segundo Flavio Oliveira TT Jiu-Jitsu
Terceiro Vitor Bonfim TT Jiu-Jitsu
Terceiro Rafael dos Anjos Caveirinha Team
Meio Pesado
Primeiro Romulo Claudio Gracie Barra BH
Segundo Anselmo Baldin Brazilian Top Team
Terceiro Leandro Rameh Gracie Barra
Terceiro Matheus Maia Gracie Barra BSB
Pesado
Primeiro Roberto Camargo Gracie Barra BSB
Segundo Gabriel Kitober Gracie Barra
Terceiro Alexandre Ferreira Gracie Barra BSB
Terceiro Marcelo Siqueira TT Jiu-Jitsu
Super Pesado
Primeiro Rodrigo Cavaca EOFC Integração
Segundo Eduardo Toledo Gracie Barra
Terceiro Julio Pinheiro Brazilian Top Team
Terceiro Frederico Zaganelli TT Jiu-Jitsu
Pesadissimo
Primeiro Charles Cachoeira Crolin Gracie
Segundo Joaquim Ferreira Gracie Barra BH
Terceiro Marcus William Brazilian Top Team
Terceiro Fabio Martins Gracie Tijuca
Absoluto
Primeiro Vinicius Magalhães Gracie Humaita
Segundo David Vieira Kbelinho
Terceiro Leandro Rameh Gracie Barra
Terceiro Pedro Benevides Brasa
Preta Adulto Masculino
Galo
Primeiro Gabriel Morais Monteiro
Segundo Geremias Maia Gracie Barra
Terceiro Felipe Costa Brasa
Pluma
Primeiro Bernardo Pitel Fernando Boi
Segundo Wilson Reis Brazilian Top Team
Terceiro Leandro Lopes Brazilian Top Team
Terceiro Rodrigo Aleixo Gracie Humaita
Pena
Primeiro Bruno Frazato Brazilian Top Team
Segundo Cicero Costa Barbosa JJ
Terceiro Augusto Mendes Kioto
Terceiro Alexandre Pimentel Pedro Gama Filho
Leve
Primeiro Carlos Eduardo Vieira Cia Paulista
Segundo Celso Vinicius Gracie Barra
Terceiro Teodoro Canal UGF
Terceiro Rafael La Porta UGF
Medio
Primeiro Andre Galvão TT Jiu-Jitsu
Segundo Felipe Perez Simão Gracie Barra BH
Terceiro Adriano Pires Liberi/Gracie Barra
Terceiro Delson Heleno Gracie Barra
Meio Pesado
Primeiro Rodrigo Pinheiro Gracie Humaita
Segundo Fernando Paradeda Brazilian Top Team
Terceiro Raphael Abi-Rihan Carlson Gracie Team
Terceiro José Roberto Tata Team
Pesado
Primeiro Fernando Marques Fernando Boi
Segundo Jefferson Moura Gracie Barra
Terceiro Fabio Leopoldo Gracie SP
Terceiro Roberto Godoi Brazilian Top Team
Super Pesado
Primeiro Roberto Tozi Brazilian Top Team
Segundo Eduardo Telles TT Jiu-Jitsu
Terceiro Adriano Camolesi Brazilian Top Team
Terceiro Roberto de Abreu Pedro Gama Filho
Pesadissimo
Primeiro Luis Felipe Teodoro Brazilian Top Team
Segundo Francisco Fernandes Gracie Barra
Terceiro Arthur Cesar Pedro Gama Filho
Terceiro Phelipe Lira Gracie Barra Pitbull
Absoluto
Primeiro André Galvão TT Jiu-Jitsu
Segundo Lúcio Rodrigues Gracie Barra
Terceiro Felipe Simão Gracie Barra BH
Terceiro Fernando Marques Fernando Boi
Azul Master Masculino
Pluma
Primeiro Jurandir da Costa Pejor
Pena
Primeiro Silvio de Carvalho Reação
Leve
Primeiro Alexandre Silva ACAJJ
Segundo Anderson Gaspar Pedro Gama Filho
Terceiro Ricardo Santos Infight
Terceiro Adriano Sicoli Gracie Humaita
Medio
Primeiro Caius Fonseca Team Buda
Segundo Paulo Jose Araruama JJ
Terceiro Jonatan Batista Gracie Barra
Terceiro Flavio Oliveira Gomes Gracie SP
Meio Pesado
Primeiro Jo Eber Pejor
Segundo Marcos Vinicius Nunes ACAJJ
Pesado
Primeiro Jose Luis Pereira Alliance
Segundo Marcelo Santos Barros Infight
Super Pesado
Primeiro Jaime Alexandre Ribeiro Splinter
Segundo Gustavo Carlana Isaias JJ
Absoluto
Primeiro Gustavo Carlana Isaias JJ
Segundo Caius Fonseca Team Buda
Terceiro Jo Eber Pejor
Terceiro Jonatan Batista Gracie Barra
Azul Senior 1 Masculino
Pena
Primeiro Joshua King Brigadeiro
Segundo Daniel Correa Casquinha
Leve
Primeiro Cassius Salomão Gracie Barra BH
Segundo Eziel Oliveira de Paula Pedro Gama Filho
Medio
Primeiro Marcelo Ulisses UGF
Meio Pesado
Primeiro Marcio Borges Martins Gracie Humaita
Super Pesado
Primeiro Robson Alencar Isaias JJ
Pesadissimo
Primeiro Claudio Barbosa Pedro Gama Filho
Absoluto
Primeiro Claudio Barbosa Pedro Gama Filho
Segundo Marcelo Borges Martins Gracie Humaita
Terceiro Robson Alencar Isaias JJ
Terceiro Marcelo Ulisses UGF
Azul Senior 2 Masculino
Meio Pesado
Primeiro Frederico de Brito Lima Fialho Academia
Pesadissimo
Primeiro Fabiano Narciso Gracie Barra
Absoluto
Primeiro Frederico de Brito Lima Fialho Academia
Segundo Fabiano Narciso Gracie Barra
Roxa Master Masculino
Pluma
Primeiro Fabio Dorea Pedro Gama Filho
Pena
Primeiro Alexandre Araujo Ataque Duplo
Segundo Esoras Neto TT Jiu-Jitsu
Terceiro Leonardo Maia Araruama JJ
Terceiro Daniel Maduro Otávio de Almeida
Leve
Primeiro Joelson Norberto Gracie Barra
Segundo Emerson Santos Gracie SP
Terceiro Marivan Feitosa De La Riva
Terceiro Marcelo Freire Infight
Medio
Primeiro Elizandro Breda Brasa
Meio Pesado
Primeiro Marcel Gonzaga EOFC Integração
Pesado
Primeiro Marcus Widengren Brazilian Top Team
Segundo Paulo Henrique Duarte Crolin Gracie
Super Pesado
Primeiro Andre Ricardo Pedro Gama Filho
Absoluto
Primeiro Marcus Windengren Brazilian Top Team
Segundo Norberto da Silva Gracie Barra
Terceiro Alexandre Teixeira Ataque Duplo
Terceiro Leodir Meira Equipe PH
Roxa Senior 1 Masculino
Pena
Primeiro Francisco Carlos Carlson Gracie Team
Segundo Robinson Silva Alliance
Leve
Primeiro Wanderson Gonçalves de Souza André Negão
Medio
Primeiro Nilson Macedo Gracie Barra
Segundo José Carlos Gracie Barra
Meio Pesado
Primeiro Marco Aurelio Leão André Negão
Segundo Juberlan Garcia Pedro Gama Filho
Pesado
Primeiro Marcos de Souza Pedro Gama Filho
Pesadissimo
Primeiro Augusto Freire Gracie Barra
Absoluto
Primeiro Juberlan Garcia Pedro Gama Filho
Segundo Marcos de Souza Pedro Gama Filho
Terceiro Augusto Freire Gracie Barra
Terceiro Robinson Silva Alliance
Roxa Senior 2 Masculino
Pena
Primeiro Almir Freire Equipe PH
Medio
Primeiro Marcelo Alan Kioto
Pesado
Primeiro Reginaldo Silveira Aguiar Liberi/Gracie Barra
Super Pesado
Primeiro Sergio Ricardo Gracie Humaita
Pesadissimo
Primeiro Luciano Ribeiro Silva Mestre Wilson
Absoluto
Primeiro Luciano Ribeiro Silva Mestre Wilson
Segundo Sergio Ricardo Gracie Humaita
Terceiro Almir Freire Equipe PH
Roxa Senior 3 Masculino
Meio Pesado
Primeiro Orlandino Quintino Evolução Jiu -Jitsu
Pesado
Primeiro Leonardo Correa Team Buda
Absoluto
Primeiro Leonardo Correa Team Buda
Segundo Orlandino Quintino Evolução Jiu -Jitsu
Roxa Senior 4 Masculino
Pesadissimo
Primeiro Colin Foster Pedro Gama Filho
Absoluto
Primeiro Colin Foster Pedro Gama Filho
Roxa Senior 5 Masculino
Leve
Primeiro Cosme Paulo da Cunha Flavio Aleluia
Marrom Master Masculino
Galo
Primeiro Luis Carlos Ramos Pedro Gama Filho
Pluma
Primeiro Wendell Duarte Gracie Humaita
Segundo Mario Costa Conceição De La Riva
Pena
Primeiro Guilherme Ximenes Carlson Gracie Team
Segundo Marcus Vinicius EOFC Integração
Terceiro Fabio Lopes Pedro Gama Filho
Leve
Primeiro Leonardo Fernandes Pedro Gama Filho
Segundo Fabio Barrizari Barbosa JJ
Terceiro Rogerio Gomes Carlson Gracie Team
Terceiro Bruno Fernandes Fabrício
Medio
Primeiro André Felipe Gracie Humaita
Segundo Leandro Artur Pedro Gama Filho
Terceiro Carlos Eduardo ACAJJ
Terceiro Wilson Stein Brazilian Top Team
Meio Pesado
Primeiro Bruno Ferreira UGF
Segundo Gustavo Fonseca Brigadeiro
Terceiro Reinaldo Cunha Araruama JJ
Pesado
Primeiro Carlos Renato Pedro Gama Filho
Segundo Igor Domingues Winner
Terceiro Cristian Bicca Brazilian Top Team
Terceiro Fernando Cesar Infight
Super Pesado
Primeiro Edemir Elias Pedro Gama Filho
Segundo Douglas Teixeira Ipanema JJ Club
Terceiro Carlos André Team Buda
Pesadissimo
Primeiro Rogerio Oliveira Gracie Humaita
Segundo Ricardo Figueredo Gordo JJ
Absoluto
Primeiro Rogério Oliveira Gracie Humaita
Segundo Marcelo Quintanilha De La Riva
Terceiro Cristian Bicca Brazilian Top Team
Terceiro Ricardo Figueredo Gordo JJ
Marrom Senior 1 Masculino
Pluma
Primeiro Jeferson Campos De La Riva
Segundo Rogerio Marchal Gracie Bonsucesso
Pena
Primeiro Renato de Carvalho Barbosa Brigadeiro
Leve
Primeiro Jorge Luiz Gracie Bonsucesso
Segundo Marco Antonio Alliance
Medio
Primeiro Oscar Pereira Rocian Gracie
Segundo Luis Carlos Marcelo Ferreira
Terceiro Arnaldo Filho Carlson Gracie Team
Terceiro Guilherme Galvão Gracie Humaita
Pesado
Primeiro Valdir Canuto Otávio de Almeida
Super Pesado
Primeiro Marcio Laselva Brazilian Top Team
Pesadissimo
Primeiro Jarbas Balbino Gracie Barra BSB
Absoluto
Primeiro Oscar Pereira Rocian Gracie
Segundo Valdir Canuto Otávio de Almeida
Terceiro Marcio Laselva Brazilian Top Team
Terceiro Jarbas Balbino Gracie Barra BSB
Marrom Senior 2 Masculino
Pena
Primeiro Henrique Simão Gracie Humaita
Leve
Primeiro João Machado Brigadeiro
Segundo Eduardo Cassis Gracie SP
Terceiro Paulo Tarso Lima Gracie Barra BH
Medio
Primeiro Erick Payet Alliance
Segundo Luis Afonso Brigadeiro
Meio Pesado
Primeiro Celso Koetz Brigadeiro
Segundo Nilson Felix Araruama JJ
Terceiro Carlos Henrique Nogueira Gracie Humaita
Terceiro Silvio Romero Carlson Gracie Team
Pesado
Primeiro Julio Cesar Araruama JJ
Absoluto
Primeiro Henrique Simão Gracie Humaita
Segundo Erick Payet Alliance
Terceiro Julio Cesar Araruama JJ
Terceiro Nilson Felix Araruama JJ
Marrom Senior 3 Masculino
Pena
Primeiro Antonio Costa Alves Carlson Gracie Team
Leve
Primeiro Marcio Hosana Gracie Tijuca
Segundo João Carlos Andrade Brasa
Terceiro Paulo Cesar Pedro Gama Filho
Pesadissimo
Primeiro Carlos Alberto Evolução Jiu -Jitsu
Absoluto
Primeiro Carlos Alberto Evolução Jiu -Jitsu
Segundo Paulo Cesar Pedro Gama Filho
Terceiro Marcio Hosana Gracie Tijuca
Preta Master Masculino
Pluma
Primeiro Rodrigo Pagani Gracie Humaita
Segundo Marco Antonio Pedro Gama Filho
Terceiro Alexandre Alves TT Jiu-Jitsu
Pena
Primeiro Marcus Norat Gracie Humaita
Segundo Alexandre Lima Infight
Leve
Primeiro André Mirabean Gracie Barra BH
Segundo Luciano Nucci Gracie SP
Terceiro Humberto Cizilio Brazilian Top Team
Terceiro Luis Cristiano Gracie Curitiba
Medio
Primeiro Marcus Belo Pedro Gama Filho
Segundo Jonatas Loures Team Buda
Terceiro Nilson Liboni Gracie Humaita
Terceiro Luciano Costa Gracie Humaita
Meio Pesado
Primeiro Alvaro Augusto Brazilian Top Team
Segundo Muzio De Angelis Brasa
Terceiro Cesar Takeyoshi Alliance
Terceiro Alexandre Souza Winner
Pesado
Primeiro Adriano Ornellas Brazilian Top Team
Segundo Cristovão Cavalo De La Riva
Terceiro Naborabner Soares Gracie Barra
Terceiro Carlos Henrique Lopes Brasa
Super Pesado
Primeiro Renato Ferro Brazilian Top Team
Segundo Bruno Villard Gracie Barra BSB
Pesadissimo
Primeiro Paulo Curi Peposo Team
Segundo Alexandre Baraúna Pedro Gama Filho
Terceiro Rodrigo Fernandes Brazilian Top Team
Terceiro Marcio Mecati Godoi/BTT
Absoluto
Primeiro Luiz Claudio Carvalho Pedro Gama Filho
Segundo Renato Ferro Brazilian Top Team
Terceiro Cristovao Cavalo De La Riva
Terceiro Anderson Ribeiro Gracie Humaita
Preta Senior 1 Masculino
Pluma
Primeiro Cristiano Mota Gracie Barra BSB
Pena
Primeiro Eduardo Leitão Cia Paulista
Segundo Diojone Guimarães Gracie Barra
Terceiro Andrei Andrezzo Cia Paulista
Terceiro Jaime Tavares Brazilian Top Team
Leve
Primeiro Renato Veras Pedro Gama Filho
Segundo Admilson Brites Gracie Humaita
Medio
Primeiro Jorge Henrique Gracie Barra
Segundo Adriano Monteiro Gracie Humaita
Meio Pesado
Primeiro Pericles Pereira Alliance
Segundo Fernando Gurgel Alliance
Pesado
Primeiro Ronald Alves Lotus Club
Segundo Rodrigo Bartelega Macaco Gold Team
Terceiro Nilton Tavares Gracie Barra
Super Pesado
Primeiro Miguel Repanas Brazilian Top Team
Segundo Adrien Domingues Godoi/BTT
Terceiro Aurelio Magno Brazilian Fight
Pesadissimo
Primeiro Alexandre Mansur Rillion Gracie
Segundo Frank Franco Monteiro
Terceiro Silvio Ricardo Gracie Barra
Absoluto
Primeiro Frank Franco Monteiro
Segundo Fernando Gurgel Alliance
Terceiro Alexandre Mansur Rillion Gracie
Terceiro Adrien Domingues Godoi/BTT
Preta Senior 2 Masculino
Pena
Primeiro Ailtom dos Santos Team Buda
Leve
Primeiro Julio Cesar Pedro Gama Filho
Segundo Herman Santos Pedro Gama Filho
Meio Pesado
Primeiro Paulo Rocha Gracie Barra BSB
Segundo Leonardo Specterow De La Riva
Terceiro Rogerio Oliveira Alliance
Super Pesado
Primeiro Francisco Paulo Team Buda
Segundo Manoel Laercio Jr Gracie Humaita
Absoluto
Primeiro Julio Cesar Pedro Gama Filho
Segundo Francisco Paulo Team Buda
Terceiro Manoel Laercio Gracie Humaita
Terceiro Rogerio Oliveira Alliance
Preta Senior 3 Masculino
Pesado
Primeiro Rodolfo Povoa Reação
Segundo Fabio Nogueira Araruama JJ
Super Pesado
Primeiro Paulo Mario Villela Marcelo Ferreira
Absoluto
Primeiro Paulo Mario Villela Marcelo Ferreira
Segundo Fabio Nogueira Araruama JJ
Terceiro Rodolfo Povoa Reação
Preta Senior 4 Masculino
Leve
Primeiro Cesar Gerez De La Riva
Super Pesado
Primeiro Luiz Carlos Peixoto Brazilian Top Team
Absoluto
Primeiro Cesar Gerez De La Riva
Preta Senior 5 Masculino
Pesadissimo
Primeiro Mauricio Robbe Gracie Barra
Absoluto
Primeiro Mauricio Robbe Gracie Barra
Azul Juvenil 16 Feminino
Pluma
Primeiro Aline Godinho Macaco Gold Team
Segundo Bruna Soares Araruama JJ
Pena
Primeiro Camila Bueno Araujo Pedro Gama Filho
Leve
Primeiro Yasmin Fonseca Orlando Araujo
Medio
Primeiro Paula Constantino Alliance
Meio Pesado
Primeiro Amanda Silva Equipe PH
Pesado
Primeiro Maíra Damasceno Equipe PH
Segundo Rosane Nogueira Reação
Super Pesado
Primeiro Priscila Dali Pedro Gama Filho
Absoluto
Primeiro Amanda Silva Equipe PH
Segundo Maíra Damasceno Equipe PH
Azul Juvenil 17 Feminino
Leve
Primeiro Daniele Ferreire Reação
Medio
Primeiro Samara Souza Reação
Segundo Daniele de Souza Pedro Gama Filho
Pesado
Primeiro Daniela de Goes Brazilian Top Team
Super Pesado
Primeiro Rafaela Pedro Alliance
Absoluto
Primeiro Rafaela Pedro Alliance
Segundo Daniele de Souza Pedro Gama Filho
Terceiro Daniele Ferreire Reação
Terceiro Samara Souza Reação
Azul Adulto Feminino
Galo
Primeiro Larissa Carvalho Pedro Gama Filho
Pena
Primeiro Carla Franco Cia Paulista
Segundo Daniella Soares Araruama JJ
Terceiro Mayara Nunes Osvaldo Alves
Terceiro Fernanda Macedo Pedro Gama Filho
Leve
Primeiro Cinthia Mizole Cia Paulista
Segundo Karina Mendes Gracie SP
Terceiro Marina Ribeiro Brasa
Medio
Primeiro Bruna Abdalla Liberi/Gracie Barra
Segundo Tatiana Santos Infight
Terceiro Lorena Fonseca Brigadeiro
Meio Pesado
Primeiro Alessandra Souza Caveirinha Team
Pesado
Primeiro Tatiane Gomes Reação
Absoluto
Primeiro Daniella Soares Araruama JJ
Segundo Cinthia Mizole Cia Paulista
Terceiro Tatiana Santos Infight
Terceiro Bruna Soares Araruama JJ
Azul Master Feminino
Pluma
Primeiro Claudia Silva Araruama JJ
Medio
Primeiro Patricia Nakatani Infight
Meio Pesado
Primeiro Renata Juliani Brasa
Absoluto
Primeiro Patricia Nakatani Infight
Segundo Renata Juliani Brasa
Terceiro Claudia Silva Araruama JJ
Roxa Adulto Feminino
Pluma
Primeiro Michele Nicolini Brasa
Segundo Tatiane Nunes CEMS
Pena
Primeiro Fabiana Borges Evolução Jiu -Jitsu
Segundo Vanessa Freitas Osvaldo Alves
Terceiro Miriam Cardoso Gracie Barra
Terceiro Louise Danadel Infight
Leve
Primeiro Andrea Endy Strauch
Segundo Luanna Alzuguir Barbosa JJ
Terceiro Munique Cristina Osvaldo Alves
Medio
Primeiro Fernanda Mazzeli Agnaldo Goes
Segundo Zaira Mendes Pedro Gama Filho
Meio Pesado
Primeiro Michele Thompson Gracie SP
Absoluto
Primeiro Luanna Alzuguir Barbosa JJ
Segundo Zaira Mendes Pedro Gama Filho
Terceiro Michele Nicolini Brasa
Terceiro Fernanda Mazelli Agnaldo Goes
Marrom Adulto Feminino
Pluma
Primeiro Rafhaelly Paes Breda
Leve
Primeiro Silvana Abreu Alliance
Segundo Deborah Cachiarele Pedro Gama Filho
Medio
Primeiro Livia Regina Osvaldo Alves
Absoluto
Primeiro Silvana Abreu Alliance
Segundo Livia Regina Osvaldo Alves
Preta Adulto Feminino
Pena
Primeiro Bianca Andrade Barreto Gracie Barra
Medio
Primeiro Polyana Lago Osvaldo Alves
Super Pesado
Primeiro Luzia Fernandes Gracie Barra
Absoluto
Primeiro Bianca Andrade Barreto Gracie Barra
Segundo Polyana Lago Osvaldo Alves
Terceiro Luzia Fernandes Gracie Barra
Preta Master Feminino
Pesado
Primeiro Maria do Carmo De La Riva
Absoluto
Primeiro Maria do Carmo De La Riva