Brazilian Nationals Jiu-Jitsu Championship 2006 – Results

Adulto:

1° – Brazilian Top Team
2° – UGF
3° – Brasa

Feminino:

1° – UGF
2° – Gracie Barra
3° – Osvaldo Alves

Master e Senior:

1° – Brazilian Top Team
2° – Gracie Humaitá
3° – Brazilian Fight

Juvenil:

1° – Reação
2° – DDR JJ
3° – Osvaldo Alves

Infanto juvenil:

1° – Osvaldo Alves
2° – Brasa
3° – UGF

Infantil:

1° – Osvaldo Alves
2° – Carlson Gracie Team
3° – UGF

Mirim:

1° – Osvaldo Alves
2° – UGF
3° – Nova Opção

Cinza 06 anos Masculino
Pena
Primeiro Felipe Gracie de Jesus Carlson Gracie Team
Leve
Primeiro Anselmo Cardoso Carlos Henrique
Medio
Primeiro Gabriel Vieira Andre Negão
Amarela 07 anos Masculino
Pena
Primeiro Bruno Henrique Osvaldo Alves
Segundo Derik Lucas Nova Opção
Leve
Primeiro Gabriel Igor Asle
Segundo Lucas Couto Gavea
Super Pesado
Primeiro Felipe Andrade Kioto
Amarela 07 anos Feminino
Super Pesado
Primeiro Beatriz Siqueira Clube Gonçalense
Amarela 08 anos Masculino
Pluma
Primeiro Thiago Soares TT Jiu-Jitsu
Segundo João Vitor UGF
Pena
Primeiro Lucas Moya TT Jiu-Jitsu
Segundo João Gabriel Renovação
Leve
Primeiro Lucas Miranda UGF
Segundo Cristian Igor Osvaldo Alves
Terceiro Vitor Adonai Carlos Henrique
Terceiro Bernardo Mansor Kioto
Medio
Primeiro João Marcio Ferreira Gracie Barra
Meio Pesado
Primeiro Alberto Almeida Nova Opção
Segundo Murilo Santiago Carlson Gracie Team
Pesado
Primeiro Richard Baum Gratz Infight
Pesadissimo
Primeiro Ray Silva Rodrigues UGF
Amarela 08 anos Feminino
Meio Pesado
Primeiro Julia Falcão Bittencourt Carlson Gracie Team
Amarela 09 anos Masculino
Pluma
Primeiro Paulo Keryson Osvaldo Alves
Pena
Primeiro Gustavo Figueiredo Kioto
Leve
Primeiro Rafael Garcia UGF
Segundo Felipe de Oliveira Winner
Terceiro Emanuel Castro Nova Opção
Medio
Primeiro Lucas de Amorin Breda
Segundo Rafael Paes UGF
Terceiro Alexandre Pierre Osvaldo Alves
Meio Pesado
Primeiro Pedro Emmanuel Plango Kioto
Pesado
Primeiro Wesley Nascimento Kioto
Segundo Gleison Souza Osvaldo Alves
Terceiro Daniel Henrique Andre Negão
Pesadissimo
Primeiro Thiago Pereira UGF
Amarela 09 anos Feminino
Pena
Primeiro Jainne de Castro Osvaldo Alves
Leve
Primeiro Paula Andressa Gavea
Meio Pesado
Primeiro Isabela Borget Gavea
Amarela 10 anos Masculino
Galo
Primeiro Beno Peterson Osvaldo Alves
Pluma
Primeiro Mathes Batista Marcelo Ferreira
Segundo Caio de Almeida Marcelo Ferreira
Leve
Primeiro Rafael de Melo Carlson Gracie Team
Medio
Primeiro Wesllem Cristian Osvaldo Alves
Meio Pesado
Primeiro Vitor Cohen Lisboa Osvaldo Alves
Super Pesado
Primeiro Haroldo Borges Gavea
Pesadissimo
Primeiro Iago Nigri Breda
Segundo Walter Silva Carlson Gracie Team
Terceiro Antonio Silva Marcelo Ferreira
Amarela 10 anos Feminino
Galo
Primeiro Natalia Araujo Osvaldo Alves
Segundo Wangela Yanka Nova Opção
Terceiro Gabriela Mansor Kioto
Pena
Primeiro Larissa de Oliveira Gracie Barra
Medio
Primeiro Ianca Maria Gavea
Amarela 11 anos Masculino
Galo
Primeiro Jorge Sampaio UGF
Segundo Marlisson Pedrosa Osvaldo Alves
Pluma
Primeiro Cristiano Cordeiro Osvaldo Alves
Segundo Leornado Santos Gracie Barra
Terceiro Roberto Furtado UGF
Terceiro Giovanni Luca TT Jiu-Jitsu
Pena
Primeiro Leandro Lima Osvaldo Alves
Segundo Denilson Reis UGF
Terceiro Marcos Aurelio Gracie Humaita
Leve
Primeiro Rudson Teles Asle
Segundo Pedro Castro Andrade Caeté
Terceiro Rodrigo Santos Marcelo Ferreira
Terceiro João Higor Winner
Medio
Primeiro Vitor Moreno Evolução Jiu -Jitsu
Meio Pesado
Primeiro Nathan Saporito Carlson Gracie Team
Pesado
Primeiro Matheus Nascimento Gracie Barra
Super Pesado
Primeiro Luis Paulo Duarte Gavea
Pesadissimo
Primeiro Vander de Silva Equipe Gama JJ
Amarela 11 anos Feminino
Pluma
Primeiro Jaqueline Amorim Asle
Pena
Primeiro Sheila Ribeiro Gavea
Super Pesado
Primeiro Ursula Machado Reação
Segundo Thayanni Coimbra Gracie Barra
Laranja 11 anos Masculino
Pluma
Primeiro Jean Alves de Rocha Equipe Gama JJ
Pena
Primeiro Gabriel Moura Carlson Gracie Team
Leve
Primeiro Pedro Paulo Gavea
Segundo Leonardo Carlson Gracie Team
Medio
Primeiro Matheus Trigo Carlson Gracie Team
Pesado
Primeiro Frederico Bernardo Reação
Amarela 12 anos Masculino
Galo
Primeiro Danilo Oliveira Osvaldo Alves
Pluma
Primeiro Rafael Barbosa Monteiro
Segundo Adailson Junior Nova Opção
Terceiro Eduardo dos Santos Asle
Terceiro Gustavo Luiz Casquinha
Pena
Primeiro Adame da Silva Nova Opção
Segundo Herman Junior UGF
Terceiro Edson Guedes Gavea
Terceiro Drake Dudley Osvaldo Alves
Leve
Primeiro Maxsuel Oliveira Clube Gonçalense
Segundo Marvio do Nascimento CEMS
Medio
Primeiro Bluno Rafael Osvaldo Alves
Segundo Eduardo Nobre DDR Jiu-Jitsu
Meio Pesado
Primeiro Kurt Gonçalves DDR Jiu-Jitsu
Pesado
Primeiro Luan Cerqueira Andre Negão
Super Pesado
Primeiro Sergio Lyra Osvaldo Alves
Pesadissimo
Primeiro Leonardo Leite UGF
Segundo Igor Souza Osvaldo Alves
Terceiro Marlon Guedes Gracie Barra Rio Sport
Amarela 12 anos Feminino
Galo
Primeiro Paula Pinto Monteiro
Pluma
Primeiro Wellen Moreira Osvaldo Alves
Laranja 12 anos Masculino
Medio
Primeiro Thiago Tavares Gavea
Meio Pesado
Primeiro Cody Richard Kioto
Segundo Heitor Oliveira Kioto
Laranja 12 anos Feminino
Medio
Primeiro Alessandra Gavea
Amarela 13 anos Masculino
Pluma
Primeiro Argus Jordan Asle
Pena
Primeiro Jonatan Alves Osvaldo Alves
Segundo Lauro Vasconselos Osvaldo Alves
Terceiro Guilherme Garrido Equipe PH
Terceiro Fabio Ribeiro TT Jiu-Jitsu
Leve
Primeiro Hudson Cordeiro Osvaldo Alves
Segundo Thomas Brandão Behring
Medio
Primeiro Felipe Garcia UGF
Meio Pesado
Primeiro Pedro Vasconcelos Clube Gonçalense
Segundo Heriberto Santos Gracie Humaita
Terceiro Thiago Machado Reação
Pesado
Primeiro Jackson da Silva UGF
Super Pesado
Primeiro Victor Honorio Casquinha
Segundo Alex Junior Osvaldo Alves
Terceiro Paulo Malec Carlson Gracie Team
Amarela 13 anos Feminino
Pluma
Primeiro Rafaela Barbosa Monteiro
Pena
Primeiro Tamires da Silva Behring
Leve
Primeiro Aidê Keila Nova Opção
Medio
Primeiro Priscila Rocha Osvaldo Alves
Segundo Amanda Teresa Evolução Jiu -Jitsu
Meio Pesado
Primeiro Nicleide Machado Osvaldo Alves
Laranja 13 anos Masculino
Pena
Primeiro Daniel Nicolas Osvaldo Alves
Leve
Primeiro Yumi Gomes Gavea
Meio Pesado
Primeiro Gabriel Saporito Carlson Gracie Team
Pesado
Primeiro Victor Werneck Gracie Barra PB
Pesadissimo
Primeiro Patrick Gaudio Evolução Jiu -Jitsu
Segundo Max Gimenes UGF
Terceiro Arkibal Junior Carlson Gracie Team
Laranja 13 anos Feminino
Pena
Primeiro Dandara da Silva Equipe Gama JJ
Amarela 14 anos Masculino
Pluma
Primeiro Winderson Ramos Osvaldo Alves
Segundo Marcos Ivson Equipe PH
Pena
Primeiro Herick Soarez Carlson Gracie Team
Leve
Primeiro Lucas de Oliveira Kioto
Segundo Wesley Pablo Osvaldo Alves
Terceiro João Lucas Andre Negão
Medio
Primeiro Luiz Edivaldo Clube Gonçalense
Segundo Lucas Lima UGF
Meio Pesado
Primeiro Mario Cesar UGF
Segundo Renan Tinoco Kioto
Terceiro Caio Henrique Marcelo Ferreira
Pesado
Primeiro Felipe Jatiara Brasa
Super Pesado
Primeiro Renato Zanetti Brazilian Top Team
Pesadissimo
Primeiro Guilherme Wilson UGF
Segundo Vitor Hugo UGF
Terceiro Jeison do Nascimento CEMS
Terceiro Nikolas Alencar Gracie Barra
Amarela 14 anos Feminino
Pena
Primeiro Angela Carvalho Osvaldo Alves
Leve
Primeiro Priscila Cardoso CEMS
Meio Pesado
Primeiro Amanda Mesquita Carlos Henrique
Laranja 14 anos Masculino
Pena
Primeiro Marlon Andrade Osvaldo Alves
Leve
Primeiro Daniel Reis Sul JJ
Medio
Primeiro Gustavo Penna Brazilian Top Team
Meio Pesado
Primeiro Gregory Rodrigues Asle
Segundo Eduardo Clemente Equipe PH
Pesado
Primeiro Gabriel Handl Marcelo Ferreira
Pesadissimo
Primeiro Nylber Cerqueira Kioto
Verde 14 anos Masculino
Leve
Primeiro Willison Moreira Osvaldo Alves
Medio
Primeiro Karl Max Carlson Gracie Team
Amarela 15 anosMasculino
Galo
Primeiro Hamilton Junior Monteiro
Segundo Hugo Pitaluga Carlos Henrique
Pluma
Primeiro Alexandre Ferreira Osvaldo Alves
Pena
Primeiro Raifan Barbosa Monteiro
Segundo Marcelo Henrique Andrade Caeté
Leve
Primeiro Luis Felipe Carlson Gracie Team
Medio
Primeiro George Uther Breda
Segundo Jefferson Bastos Clube Gonçalense
Terceiro Leonardo Francisco CEMS
Terceiro Pedro Bernardo Brazilian Top Team
Meio Pesado
Primeiro Felipe da Costa CEMS
Segundo Adilson Silva Breda
Pesado
Primeiro Romaini Menezes Breda
Segundo Jorge Luiz Breda
Terceiro Fernando Aquino Brazilian Top Team
Terceiro William da Silva CEMS
Super Pesado
Primeiro Matheus Barreto Reação
Segundo Diogo Oliveira Evolução Jiu -Jitsu
Terceiro Renan Pavero Brazilian Top Team
Pesadissimo
Primeiro João Gabriel Brasa
Segundo Bruno Tolesias Reação
Terceiro Lucas Rudiger Marcelo Ferreira
Terceiro Luiz Alberto Brasa
Amarela15 anos Feminino
Pluma
Primeiro Kamila Magno Osvaldo Alves
Pena
Primeiro Tatiane Saraiva Osvaldo Alves
Pesado
Primeiro Evelin Roberta Osvaldo Alves
Super Pesado
Primeiro Estela Maia Osvaldo Alves
Laranja 15 anos Masculino
Pena
Primeiro Luciomar Carvalho Osvaldo Alves
Medio
Primeiro Leonel Araujo UGF
Pesado
Primeiro Yuri da Silva Brazilian Top Team
Super Pesado
Primeiro Matheus Memere Gracie Barra
Segundo Hugo de Souza Infight
Pesadissimo
Primeiro Rodrigo Massafferri Gracie Barra
Verde 15 anos Masculino
Pena
Primeiro Guilherme Carvalho Osvaldo Alves
Medio
Primeiro Bruno de Oliveira Winner
Segundo Yuri Martins Casquinha
Meio Pesado
Primeiro Marcio Vinicius Infight
Super Pesado
Primeiro João Gabriel Best Way
Verde 15 anos Feminino
Pesadissimo
Primeiro Carla Paula Gavea
Azul 16 anos Masculino
Galo
Primeiro Matheus Nunes Gracie Humaita
Pluma
Primeiro Williams Moreira Osvaldo Alves
Segundo Icaro Pigatto Sul JJ
Terceiro Richard Medeiro Nova Geração
Pena
Primeiro Gildacio Santana Reação
Segundo Carlos Samuel Osvaldo Alves
Terceiro Neilton Junior Equipe PH
Terceiro Antonio Palagano Kioto
Leve
Primeiro Miguel Galindo Gavea
Segundo Thiago Silva Breda
Terceiro Adriano Pereira Reação
Terceiro Thiago Rodrigues UGF
Medio
Primeiro Claudio Cotrin Kioto
Segundo Mailon Perfeito Gracie Humaita
Terceiro Rodrigo Silva Carioca Brazilian JJ
Terceiro Naov Evangelista DDR Jiu-Jitsu
Meio Pesado
Primeiro Bernardo Maia Brasa
Segundo Mauricio Carreira UGF
Pesado
Primeiro Christophe Goes Equipe 1
Super Pesado
Primeiro Ricardo Augusto Infight
Segundo Bernardo Lino Infight
Terceiro Noilson de Souza Carlos Henrique
Terceiro Yuri Costa Winner
Pesadissimo
Primeiro Leon Felipe Kioto
Segundo Glendsten Vieira CEMS
Absoluto
Primeiro Noilson de Souza Carlos Henrique
Segundo Bernardo Maia Brasa
Terceiro Mauricio Ferreira UGF
Terceiro Guilherme da Silva Gracie Barra
Azul 16 anos Feminino
Galo
Primeiro Tatiane Monteiro Breda
Pena
Primeiro Andre Emmel CEMS
Segundo Dayane Prazeres Equipe PH
Terceiro Raissa Silva Andrade Caeté
Medio
Primeiro Beatriz de Oliveira Gracie Humaita
Meio Pesado
Primeiro Adriana Lemos Reação
Segundo Daniela Lirio Marcelo Ferreira
Terceiro Marina Leonel UGF
Pesadissimo
Primeiro Vitoria Rangel Evolução Jiu -Jitsu
Absoluto
Primeiro Beatriz de Oliveira Gracie Humaita
Segundo Daniela Lirio Marcelo Ferreira
Terceiro Marina Leonel UGF
Terceiro Vitoria Rangel Evolução Jiu -Jitsu
Azul 17 anos Masculino
Galo
Primeiro Washington Luis Casquinha
Segundo Celso Gimenez Reação
Terceiro Magno Alves Casquinha
Pluma
Primeiro Ari Farias Asle
Segundo Antonio Gomez Behring
Pena
Primeiro Ronaldo Canuto Osvaldo Alves
Segundo Vagner da Costa Monteiro
Terceiro Marlon Tadeu Equipe PH
Terceiro Arley Vilela ACAJJ
Leve
Primeiro Leonardo Cardoso Brazilian Top Team
Segundo Bernardo Bandeira Fabrício
Terceiro Jose Marcos Lotus Club
Terceiro Daniel Paulo UGF
Medio
Primeiro Jose Carlos DDR Jiu-Jitsu
Segundo Aquiles Rodrigues Asle
Terceiro Gabriel Procopio Brazilian Top Team
Terceiro Diego Mauricio UGF
Meio Pesado
Primeiro Targus judson UGF
Segundo Daniel Moreira Brazilian Top Team
Terceiro Vitor Bento Ryan Gracie
Terceiro Gabriel Faria Condor
Pesado
Primeiro Luan Lisboa Reação
Segundo Henrique Nunes DDR Jiu-Jitsu
Super Pesado
Primeiro Ricardo Seixas Ryan Gracie
Segundo Bruno Moraes Godoi/BTT
Pesadissimo
Primeiro Thiago Borges Carlos Henrique
Segundo Vinicius Cruz Gracie Meier
Terceiro Renato Galvão Otávio de Almeida
Terceiro Rafael Amorim Brasa
Absoluto
Primeiro Jose Carlos DDR Jiu-Jitsu
Segundo Renato Galvão Otávio de Almeida
Terceiro Gabriel Procopio Brazilian Top Team
Terceiro Thiago Borges Carlos Henrique
Azul 17 anos Feminino
Pluma
Primeiro Karla Silva Andrade Caeté
Segundo Bruna do Nascimento Casquinha
Pena
Primeiro Raquel lopez Reação
Leve
Primeiro Daniela Alves Gavea
Medio
Primeiro Lioneti Batista Gavea
Azul Adulto Masculino
Galo
Primeiro Levy Oliveira Integração
Segundo Tiago Narciso Brazilian Top Team
Terceiro Carlos Andre Brasa
Terceiro Lucas de Souza Osvaldo Alves
Pluma
Primeiro Guilherme Mendes TT JJ SP
Segundo Rafael Mendes TT JJ SP
Terceiro Samir Chantre Carlson Gracie Team
Terceiro Pedro Bruno Strauch
Pena
Primeiro Oswaldo Augusto Andre Negão
Segundo Josimar Pinto Reação
Terceiro Thiago Paes TT Jiu-Jitsu
Terceiro Leandro Nascimento Barbosa JJ
Leve
Primeiro Alfredo Mirras Brasa
Segundo Igor Coimbra Laerte Barcelos
Terceiro Diego Bispo Strauch
Terceiro Jose Augusto Ryan Gracie
Medio
Primeiro Guilherme Vasconcellos Gracie Barra BH
Segundo Thiago Nascimento Brasa
Terceiro Luiz Fernando Carlos Henrique
Terceiro Reinaldo Pereira Carlos Henrique
Meio Pesado
Primeiro Leonardo Machado Brazilian Top Team
Segundo Antonio Antolinni Sul JJ
Terceiro Michael Henrique Best Way
Terceiro Marcelo Antonio DDR Jiu-Jitsu
Pesado
Primeiro Sergio Teixeira DDR Jiu-Jitsu
Segundo Salomão Diego Alliance
Terceiro Luiz Felipe DDR Jiu-Jitsu
Terceiro Gustavo Saveiro Roleta JJ
Super Pesado
Primeiro Douglas Cassius Gracie Barra Joe
Segundo Rafael Perassoli Nova Geração
Terceiro Ivan Bezerra Brasa
Terceiro Bruno Alves UGF
Pesadissimo
Primeiro Leandro Manduga UGF
Segundo Cleverson Silva UGF
Terceiro Douglas Amorim TT Jiu-Jitsu
Terceiro Sergio Luiz Pinto Infight
Absoluto
Primeiro Vinicius Corrales Sul JJ
Segundo Antonio Antolinni Sul JJ
Terceiro Leonardo Manduga UGF
Terceiro Michael Henrique Best Way
Azul Master Masculino
Galo
Primeiro Rodrigo Grimaldi Gracie Barra
Pena
Primeiro Walter Rogerio De La Riva
Segundo Victor Auler Brazilian Top Team
Terceiro Josemir Alves Orlando Araujo
Medio
Primeiro Anderson Souza Carioca Brazilian JJ
Segundo Jose Alexandre Brazilian Top Team
Terceiro Sergio Monteiro Gracie Barra
Meio Pesado
Primeiro Glauber Reis Gracie SP
Segundo Fabio Kudo Cia Paulista
Terceiro Marco Aurelio Breda
Terceiro Eurimar Barbosa Casquinha
Pesado
Primeiro Otavio Amazonas Renovação
Segundo Sidney Vilela ACAJJ
Terceiro Carlos Poubel UGF
Absoluto
Primeiro Otavio Amazonas Renovação
Segundo Anderson Souza Carioca Brazilian JJ
Terceiro Sergio Monteiro Gracie Barra
Azul Senior 1 Masculino
Leve
Primeiro Mauro Pedroso Brazilian Top Team
Segundo Marco Antonio Brazilian Top Team
Terceiro Ricardo Yoshida Cia Paulista
Terceiro Marcelo Pereira Fabrício
Medio
Primeiro Wilson Adriano UGF
Segundo Marcos Neves Andre Negão
Meio Pesado
Primeiro Marco Aurelio Carlson Gracie Team
Absoluto
Primeiro Wilson Adriano UGF
Segundo Marco Aurelio Carlson Gracie Team
Terceiro Ricardo Yoshida Cia Paulista
Terceiro Marco Antonio Brazilian Top Team
Azul Senior 2 Masculino
Pena
Primeiro Jacques Euler Fabrício
Leve
Primeiro Danil Silva Casquinha
Medio
Primeiro Juscinei de Almeida Strauch
Meio Pesado
Primeiro Pedro Palagano Kioto
Pesado
Primeiro Jorge Henrique Gracie Humaita
Super Pesado
Primeiro Fabiano Narciso Gracie Meier
Absoluto
Primeiro Juscinei de Almeida Strauch
Segundo Fabiano Narciso Gracie Meier
Terceiro Jorge Henrique Gracie Humaita
Terceiro Jacques Euler Fabrício
Azul Senior 3 Masculino
Pluma
Primeiro Antonio Roberto Alliance
Azul Adulto Feminino
Galo
Primeiro Leticia Pires DDR Jiu-Jitsu
Pluma
Primeiro Daniella Soares DDR Jiu-Jitsu
Segundo Rafaela Andre Gracie Humaita
Terceiro Gabriela dos Santos Gracie Barra BSB
Pena
Primeiro Joyce Bastos Clube Gonçalense
Segundo Mariana Ribeiro Brasa
Terceiro Cristiane Caldos Brazilian Top Team
Terceiro Debora Ribas UGF
Leve
Primeiro Hellen Bastos UGF
Segundo Kenia da Silva ACAJJ
Terceiro Luana Alvez Carlson Gracie Team
Terceiro Bruna Soares DDR Jiu-Jitsu
Medio
Primeiro Maria Munruveni UGF
Segundo Tatiana Santos Infight
Terceiro Ana Paula Orlando Saraiva
Terceiro Bruna Dutra Caveirinha Team
Meio Pesado
Primeiro Carla Souza Caveirinha Team
Pesado
Primeiro Karla Vieira Gavião
Segundo Danuza Blanco Kioto
Pesadissimo
Primeiro Elaine Silvano Carioca Brazilian JJ
Absoluto
Primeiro Joyce Bastos Clube Gonçalense
Segundo Elaine Silvana Carioca Brazilian JJ
Terceiro Danuza Blanco Kioto
Terceiro Bruna Soares DDR Jiu-Jitsu
Azul Master Feminino
Leve
Primeiro Daniela Cintia Gavião
Roxa Adulto Masculino
Galo
Primeiro Igor dos Santos Corpo Quatro
Segundo Pablo dos Santos Brazilian Fight
Terceiro Marcos Franco Gracie Curitiba
Terceiro Rodrigo Xavier Gracie Barra
Pluma
Primeiro Philipe Freitas Equipe PH
Segundo Andre Filipe ACAJJ
Terceiro Douglas dos Santos Casquinha
Terceiro Almiro Barros EOFC Integração
Pena
Primeiro Raoni Barcellos Laerte Barcelos
Segundo Henrique Resende Alliance
Terceiro Rionard Flood UGF
Terceiro Tiago Clemente EOFC Integração
Leve
Primeiro Vinicius Marinho UGF
Segundo Talle Vieira UGF
Terceiro Bruno Machado Breda
Terceiro Bruno Alves Gracie Barra PE
Medio
Primeiro Diogo Almeida TT Jiu-Jitsu
Segundo Jose Eduardo Carlos Henrique
Terceiro Gabriel Araujo Gracie Barra
Terceiro Gabriel Rocha Cia Paulista
Meio Pesado
Primeiro Willian Rafael UGF
Segundo Murilo Alonso Gracie SP
Terceiro Claudio Henrique Brasa
Terceiro Ivan Oliveira Carlson Gracie Team
Pesado
Primeiro Francinei Duarte Gracie Tijuca
Segundo Tiago Oliveira UGF
Terceiro Diego Pereira Laerte Barcelos
Terceiro Rafael Natal Gracie Barra BH
Super Pesado
Primeiro Ismael Ribeiro Integração
Segundo Flavio da Silva Gracie Barra Macae
Terceiro Miguel Belmonte Gracie Curitiba
Terceiro Gian Marco Lofiego Carlson Gracie Team
Pesadissimo
Primeiro Paulo Alexandre Team Buda
Segundo Gustavo Dias UGF
Terceiro Ezequiel Neto Sul JJ
Terceiro Alexandre Araujo Roleta JJ
Absoluto
Primeiro Willian Rafael UGF
Segundo Tiago Coelho TT JJ SP
Terceiro Rafael Bettega Chute Boxe
Terceiro Ivan Oliveira Carlson Gracie Team
Roxa Master Masculino
Pena
Primeiro Leonardo Maia DDR Jiu-Jitsu
Segundo Daniel Maduro Otávio de Almeida
Leve
Primeiro Alexandre Araujo ACAJJ
Segundo Solenildo da Costa Fabrício
Medio
Primeiro Marcelo da Silva Brazilian Top Team
Segundo Carlos Ubiratan UGF
Terceiro Paulo Jose DDR Jiu-Jitsu
Terceiro Henrique Martins Carlson Gracie Team
Meio Pesado
Primeiro Luiz Eduardo Gracie Curitiba
Pesado
Primeiro Andre Ricardo UGF
Pesadissimo
Primeiro Marcos Alexandre Gracie Meier
Absoluto
Primeiro Marcos Alexandre Gracie Meier
Segundo Andre Ricardo UGF
Terceiro Carlos Ubiratan UGF
Terceiro Leonardo Maia DDR Jiu-Jitsu
Roxa Senior 1 Masculino
Pluma
Primeiro Sued Santos Gracie SP
Pena
Primeiro Roosevelt dos Santos Andre Negão
Leve
Primeiro Marcelo Cavanelas Brazilian Top Team
Segundo Luiz Lopes Behring
Medio
Primeiro Alexandre Andrade Godoi JJ Club
Segundo Ronaldo Miragaya TT Jiu-Jitsu
Terceiro Ivan Pinto Andre Negão
Terceiro Jose Carlos UGF
Meio Pesado
Primeiro Marco Aurelio Leão Andre Negão
Segundo Marcio Borges Gracie Humaita
Super Pesado
Primeiro Robson Duarte De La Riva
Pesadissimo
Primeiro Claudio Barbosa UGF
Segundo Luis Carlos Macaco Gold Team
Absoluto
Primeiro João Henrique Barbosa JJ
Segundo Alexandre Andrade Godoi JJ Club
Terceiro Ronaldo Miragaya TT Jiu-Jitsu
Terceiro Marcio Borges Gracie Humaita
Roxa Senior 2 Masculino
Medio
Primeiro Marco Antonio Godoi JJ Club
Absoluto
Primeiro Marco Antonio Godoi JJ Club
Roxa Senior 3 Masculino
Medio
Primeiro Alexandre Dutra TT Jiu-Jitsu
Pesado
Primeiro Leonardo Correa Brazilian Top Team
Absoluto
Primeiro Leonardo Correa Brazilian Top Team
Segundo Alexandre Dutra TT Jiu-Jitsu
Roxa Adulto Feminino
Pluma
Primeiro Mirian Cardoso Gracie Barra
Segundo Cristina Brandão Cia Paulista
Pena
Primeiro Nadia Melo UGF
Leve
Primeiro Munique Cristina Osvaldo Alves
Segundo Cinthia Mizobe Cia Paulista
Meio Pesado
Primeiro Cintia Barbosa Alliance
Pesado
Primeiro Jaqueline Gonçalves Osvaldo Alves
Absoluto
Primeiro Mirian Cardoso Gracie Barra
Segundo Nadia Melo UGF
Terceiro Monique Cristina Osvaldo Alves
Terceiro Cintia Barbosa Alliance
Roxa Master Feminino
Meio Pesado
Primeiro Renata Juliani Brasa
Absoluto
Primeiro Renata Juliani Brasa
Marrom Adulto Masculino
Galo
Primeiro Felipe Salles Gracie Humaita
Segundo Daniel Oliveira Gracie Humaita
Terceiro Alex Gonzaga Brazilian Top Team
Terceiro Pablo Souza Brazilian Fight
Pluma
Primeiro Fabiano Cleto Gordo JJ
Segundo Douglas Rufino Brasa
Terceiro Maxmiliano Oliveira Fernando Boi
Terceiro Renato Lima Vieira Gracie Humaita
Pena
Primeiro Helder Medeiro Brasa
Segundo Denis Mitchel De La Riva
Terceiro Alejandro Siqueira Gracie Humaita
Terceiro Paulo Henrique EOFC Integração
Leve
Primeiro Ivan Diniz Gracie Barra BH
Segundo Mateus Bernardi Sul JJ
Terceiro Alexandre Henrique Gracie SP
Terceiro Leandro Arauda Guigo JJ
Medio
Primeiro Lucas Lepri TT JJ SP
Segundo Leonardo Saores Brazilian Top Team
Terceiro Augusto Vieira Gracie Barra BH
Terceiro Jidu Bastos TT PB
Meio Pesado
Primeiro Tarsis Humphreys Alliance
Segundo Mike Weaver Brasa
Terceiro Leandro Rameh Gracie Barra PG
Terceiro Matheus Maia Gracie Barra BSB
Pesado
Primeiro Igor Silva Brasa
Segundo Tiago Pereira Gracie Humaita
Terceiro Mauricio Carra Brasa
Terceiro Andre de Freitas DDR Jiu-Jitsu
Super Pesado
Primeiro Antonio Braga Gracie Barra
Segundo Ricardo Feliciano Brasa
Terceiro Felipe Paes Alliance
Terceiro Nilson Ricardo Brazilian Top Team
Pesadissimo
Primeiro Jose Junior DDR Jiu-Jitsu
Segundo Paulo Ricardo LTD
Terceiro Waldson Gomes Gracie Humaita
Terceiro Kitner Moura De La Riva
Absoluto
Primeiro Fabio Romão Alliance
Segundo Tarsis Humphreys Alliance
Terceiro Ricardo Feliciano Brasa
Terceiro Andre Freitas DDR Jiu-Jitsu
Marrom Master Masculino
Pluma
Primeiro Alexandre Abematsu Cia Paulista
Pena
Primeiro Guilherme Ximenes Brazilian Fight
Segundo Steven Campbell Gracie Barra
Terceiro Marcus Carvalho EOFC Integração
Leve
Primeiro Carlos Eduardo Barbosa JJ
Segundo Gustavo Pavan Gracie Humaita
Terceiro Joelson Noberto Gracie Barra
Terceiro Carlos Massena Brasa
Medio
Primeiro Rodrigo Thiago Alliance
Segundo Leandro Reis De La Riva
Terceiro Fabiano Andrade Edson Carvalho
Terceiro Luciano Colotonio Barbosa JJ
Meio Pesado
Primeiro Obasa Olu Gracie Tijuca
Segundo Andre Felipe Gracie Humaita
Terceiro Carlos Ribeiro Infight
Terceiro Henrique Vieira Gracie Barra BH
Pesado
Primeiro Cristian Keller Brasa
Segundo Marcelo Vilhena Brazilian Fight
Terceiro Paulo Henrique Crolin Gracie
Super Pesado
Primeiro Rodrigo de Oliveira Gracie SP
Segundo Hamilton de Cruz Barbosa JJ
Pesadissimo
Primeiro Rogerio Oliveira Gracie Humaita
Segundo Willian Couto Evolução Jiu -Jitsu
Absoluto
Primeiro Roger Oliveira Gracie Humaita
Segundo Rodrigo Tiago Alliance
Terceiro Marcelo Vilhena Infight
Terceiro Carlos Massena Brasa
Marrom Senior1 Masculino
Pena
Primeiro Alexandre Abrahao Brazilian Fight
Leve
Primeiro Marcelo Sales Carlson Gracie Team
Medio
Primeiro Marcelo Augusto Gracie Barra BH
Segundo Oscar dos Santos Rocian Gracie
Meio Pesado
Primeiro Fernando Vaca Brazilian Top Team
Segundo Jorge Andre Gracie SP
Terceiro Ricardo Feijão Infight
Pesado
Primeiro Fernando Cezar Infight
Segundo Zulmar dos Santos Alliance
Pesadissimo
Primeiro Luiz Eduardo Guimaraes Gracie SP
Segundo Jarbas Balbino Gracie Barra BSB
Absoluto
Primeiro Ricardo Feijão Infight
Segundo Fernando Cezar Infight
Terceiro Oscar dos Santos Rocian Gracie
Terceiro Zulmar dos Santos Alliance
Marrom Senior2 Masculino
Medio
Primeiro Erick Payet Brasa
Segundo Luis Afonso Brigadeiro
Terceiro Nilson Felix DDR Jiu-Jitsu
Pesado
Primeiro Milton Del Carlo Cia Paulista
Super Pesado
Primeiro Sergio Ricardo Gracie Humaita
Pesadissimo
Primeiro Jorge Amaral Brazilian Fight
Absoluto
Primeiro Jorge Amaral Brazilian Fight
Segundo Luis Afonso Brigadeiro
Terceiro Erick Payet Brasa
Terceiro Milton Del Carlo Cia Paulista
Marrom Senior3 Masculino
Pena
Primeiro Ronaldo de Souza De La Riva
Leve
Primeiro Haroldo da Silva Barbosa JJ
Meio Pesado
Primeiro Celso Junior Brigadeiro
Pesadissimo
Primeiro Iguassu Jose Filho Casquinha
Absoluto
Primeiro Haroldo da Silva Barbosa JJ
Segundo Iguassu Jose Filho Casquinha
Terceiro Ronaldo de Souza De La Riva
Terceiro Celso Junior Brigadeiro
Marrom Senior 4 Masculino
Leve
Primeiro Ovidio Sobrinho Barbosa JJ
Segundo Paulo Cesar UGF
Absoluto
Primeiro Paulo Cesar UGF
Segundo Ovidio Sobrinho Barbosa JJ
Marrom Adulto Feminino
Pluma
Primeiro Leticia Tanabe Equipe 1
Segundo Tatiane Nunes UGF
Pena
Primeiro Fabiana Borges Evolução Jiu -Jitsu
Segundo Michelle Zonato Brasa
Terceiro Deborah Cochiarale UGF
Leve
Primeiro Anne Karoline Osvaldo Alves
Medio
Primeiro Tatiana Cordeiro Brazilian Fight
Meio Pesado
Primeiro Michelly Farias UGF
Pesado
Primeiro Livia Regina Osvaldo Alves
Absoluto
Primeiro Livia Regina Osvaldo Alves
Segundo Michelly Farias UGF
Terceiro Tatiana Cordeiro Brazilian Fight
Terceiro Leticia Tanabe Equipe 1
Preta Adulto Masculino
Galo
Primeiro Gabriel Moraes Monteiro
Segundo Daniel Otero Fabrício
Terceiro Geremias Maia Gracie Barra Pitbull
Pluma
Primeiro Carlos Vieira Osvaldo Alves
Segundo Sebastian Lalli Equipe 1
Terceiro Leandro Martins TT Jiu-Jitsu
Terceiro Leonardo Rodrigues Casquinha
Pena
Primeiro Bruno Frazato Brazilian Top Team
Segundo Jonatas Gurgel Fernando Boi
Terceiro Gabriel Willcox Brazilian Fight
Terceiro Rodrigo Ranieri Brasa
Leve
Primeiro Alexandre Pimentel Nova Geração
Segundo Tiago Dias Barbosa JJ
Terceiro Rafael Barbosa Brazilian Top Team
Terceiro Diego Martins Infight
Medio
Primeiro Marcelo Garcia Alliance
Segundo Andre Galvao TT Jiu-Jitsu
Terceiro Jorge Britto Gracie Humaita
Terceiro Gustavo Camios Sul JJ
Meio Pesado
Primeiro Romulo Barral Gracie Barra BH
Segundo Fabio Trindade Monteiro
Terceiro Raphael Abi-Rihaw Carlson Gracie Team
Terceiro Demian Maia Brasa
Pesado
Primeiro Jefferson Moura Gracie Barra
Segundo Eduardo Telles TT Jiu-Jitsu
Terceiro Tiago Gaia DDR Jiu-Jitsu
Terceiro Rigoney Castro Gracie Humaita
Super Pesado
Primeiro Rodrigo Medeiro Brasa
Segundo Mauro Santos Gracie Barra
Terceiro Roberto Tozi Tozi
Terceiro Roberto Abreu Nova Geração
Pesadissimo
Primeiro Adriano Camonesi Brazilian Top Team
Segundo Luiz Theodoro Brazilian Top Team
Terceiro Mauro Paulino BTT/Godoi
Terceiro Adriano Pires Liberi/Gracie Barra
Absoluto
Primeiro Marcelo Garcia Alliance
Segundo Demian Maia Brasa
Terceiro Fernando D´Piedro Alliance
Terceiro Andre Galvao TT Jiu-Jitsu
Preta Master Masculino
Pluma
Primeiro Rodrigo Pagani Gracie Humaita
Segundo Rafael Simões Art Livre
Terceiro Wendell Duarte Gracie Humaita
Pena
Primeiro Roberto Machado Brazilian Top Team
Leve
Primeiro Marcelo Vandes Gracie Tijuca
Segundo Fabio Barrilari Barbosa JJ
Terceiro Vinicius Canevari Brigadeiro
Terceiro Luciano Nucci Gracie SP
Medio
Primeiro Silvio Alfredo Gracie Barra
Segundo Fabio Ernesto Brazilian Top Team
Terceiro Eduardo Baio Clan GB
Terceiro Fernando Godoi Brazilian Top Team
Meio Pesado
Primeiro Alvaro Oliveira Brazilian Top Team
Segundo Ricardo Marques Brazilian Top Team
Terceiro Gustavo Granha De La Riva
Terceiro Felipe Cobra Nova Geração
Pesado
Primeiro Adriano Ribeiro Brazilian Top Team
Segundo Naborabner Soares Gracie Barra
Terceiro Rafael Coelho De La Riva SP
Super Pesado
Primeiro Ricardo Franco Liberi/Gracie Barra
Segundo Gilney dos Santos Gracie Barra Pitbull
Terceiro Jose Eduardo Barbosa JJ
Terceiro Renato Ferro Brazilian Top Team Sul
Pesadissimo
Primeiro Paulo Rodrigues Peposo Team
Absoluto
Primeiro Renato Ferro Brazilian Top Team Sul
Segundo Luciano Nucci Gracie SP
Terceiro Cristian Yamagato Akxe BJJ
Terceiro Ricardo Franco Liberi/Gracie Barra
Preta Senior 1 Masculino
Pluma
Primeiro Jefferson Campos De La Riva
Segundo Antonio Carlos Gracie Humaita
Pena
Primeiro Andrei Andrezo Cia Paulista
Segundo Renato Gomes Gracie Barra Pitbull
Terceiro Fabio Suzuki Alliance
Terceiro Eduardo Leitão Cia Paulista
Leve
Primeiro Admilson Bretes Gracie Humaita
Segundo Julio Lacerda Barbosa JJ
Terceiro Sergio Erlichman Guigo JJ
Terceiro Ernesto Garcia Cia Paulista
Medio
Primeiro Jorge Henrique Gracie Barra Pitbull
Segundo Almansor Vaz DDR Jiu-Jitsu
Meio Pesado
Primeiro Marco Aurelio Liberi/Gracie Barra
Segundo Fabricio Oliveira Gracie Humaita
Pesado
Primeiro Aurelio Magno Brazilian Fight
Segundo Rodrigo Bartelega Behring
Pesadissimo
Primeiro Frank Franco Monteiro
Segundo Silvio Ricardo Gracie Barra BA
Absoluto
Primeiro Admilson Bretes Gracie Humaita
Segundo Sergio Erlichman Guigo JJ
Terceiro Leandro Santos Infight
Terceiro Marco Aurelio Liberi/Gracie Barra
Preta Senior 2 Masculino
Pena
Primeiro Henrique Simão Gracie Humaita
Leve
Primeiro Gilberto Gabas Barbosa JJ
Medio
Primeiro Ivan Carlos Brazilian Top Team
Meio Pesado
Primeiro Luis Paulo Fabrício
Segundo Leonardo Specterow De La Riva
Terceiro Pericles Neto Alliance
Absoluto
Primeiro Luis Paulo Fabrício
Segundo Ivan Carlos Brazilian Top Team
Terceiro Henrique Simão Gracie Humaita
Preta Senior 3 Masculino
Leve
Primeiro João Carlos Brasa
Medio
Primeiro Luiz Henrique Akxe BJJ
Meio Pesado
Primeiro Ronaldo Luiz Prey Ilha Bela
Pesado
Primeiro Rodolpho Povoa Reação
Pesadissimo
Primeiro Ricardo Figueiredo Gordo JJ
Absoluto
Primeiro Rodolpho Povoa Reação
Segundo Ricardo Figueiredo Gordo JJ
Terceiro João Carlos Brasa
Preta Senior4 Masculino
Pesado
Primeiro Renato Francisco Pedro Gama Filho
Super Pesado
Primeiro Luiz Carlos Brazilian Top Team
Absoluto
Primeiro Renato Francisco Pedro Gama Filho
Segundo Luiz Carlos Brazilian Top Team
Preta Senior 5 Masculino
Pluma
Primeiro Celio Caneco Gracie Humaita
Medio
Primeiro Elbo Amaral Alliance
Pesadissimo
Primeiro Mauricio Robbe Gracie Barra BA
Absoluto
Primeiro Mauricio Robbe Gracie Barra BA
Segundo Celio Caneco Gracie Humaita
Preta Adulto Feminino
Pluma
Primeiro Elizangela Meirelis Gavião
Pena
Primeiro Bianca Andrade Gracie Barra
Segundo Rosalina Ferreira Gavião
Leve
Primeiro Juliana Gonçalves Osvaldo Alves
Absoluto
Primeiro Bianca Andrade Gracie Barra
Segundo Rosalina Ferreira Gavião
Terceiro Elizangela Meirelis Gavião
Preta Master Feminino
Pesadissimo
Primeiro Maria do Carmo De La Riva
Absoluto
Primeiro Maria do Carmo De La Riva