Brazilian Team Titles 2008 – Results

Resultados por academia:

ADULTO:
1- Check Mat BJJ
2- GF Team
3- Ryan / Gordo

JUVENIL
1- Nova União
2- GF Team

FEMININO
1- FPJJ / Haiti
2- GF Team

 

AZUL JUVENIL

PRIMEIRO LEVE – Nova União
1- Paulo Vitor
2- Fabio Ferreira
3- Jose Carlos Dias
4- Rodrigo Simão
5- Ruan Rodrigues
6- Guilherme Catena
7- Leon de Paula
SEGUNDO LEVE – GF Team
1- Lucas Lima
2- Raylander da Cunha
3- Felipe Lima
4- Mario Cesar
5- Bruno de Souza
6- Jose Arimatéia
7- Rodrigo Condessa
PRIMEIRO PESADO – Nova União
1- Kaue Damasceno
2- Luan Carvalho
3- Wellington Gonçalves
4- Hugo Caldeira
5- Carlos Alberto
SEGUNDO PESADO – GF Team
1- Guilherme Wilson
2- Claudio Costa
3- Luis Trovao
4- Clailton Nascimento
5- Jeisson Nascimento
6- Rafael Lopes

AZUL ADULTO

PRIMEIRO LEVE – Check Mat BJJ
1- André Lucchesi
2- Bruno Pucci
3- Thales Nakassu
4- Clayton Tavares de Andrade
5- Mackson Camara
6- Luciano Russo
7- Hudson Jenji
SEGUNDO LEVE – GF Team
1- Daniel Vieira
2- Gabriel Vilela
3- Leonardo de Souza
4- Waldemar Alves
5- Luis Guilherme
PRIMEIRO MEDIA – Alliance
1- Vitor Genovesi
2- Igor Santos
3- Bruno Adorno
4- Thomas Lisboa
5- Francisco Iturralde
6- William Melo
SEGUNDO MEDIA – BTT
1- Olegario Barao
2- Daniel Moreira
3- Ney Eduardo
4- Rodrigo Moreira
5- Fernando Halfeld
6- Gustavo Pena
PRIMEIRO PESADA – Cia Paulista
1- Adilson Chiuri
2- Juliano Araujo
3- Hugo Borin
4- Thiago Salim
5- David Marino
SEGUNDO PESADA – Check Mat BJJ
1- Thiago Magrinho
2- Joceni Azevedo
3- Ricardo Dutra
4- André Schad
5- Maikol Leal
6- Bruno Ferreira

ROXA ADULTO

PRIMEIRO LEVE – Check Mat BJJ
1- Giusley dos Santos
2- Carlos Andre Doumith
3- Mayko dos Santos
4- Herbert Mitchell
5- Core Robson
SEGUNDO LEVE – Ryan/Gordo
1- Joao Victor Sperle
2- Marcelo Fernandes
3- Aldir Ramos
4- Pedro Henrique Monerat
5- Gabriel Lepera
PRIMEIRO MEDIA – GF Team
1- Ataide Rafael
2- Pedro Alexandre
3- Marcus Moraes
4- Bruno Camargo
5- Jaime Canuto
6- Rodrigo Marinho
7- Robson Silva
SEGUNDO MEDIA – Check Mat BJJ
1- Thiago Baiano
2- Pedro Fernandes
3- Thiago Gaia
4- Max Nogueira
5- Anderson Coelho
6- Rodrigo Ruiz
7- Roger Alves
PRIMEIRO PESADA – Check Mat BJJ
1- Marcus Almeida Buchecha
2- Rafael Cavaca
3- Joao Augusto
4- Aroldo Moretti
5- Ricardo Bueno
6- Thiago Nascimento
7- Antonio Carlos Coelho
SEGUNDO PESADA – Check Mat SP
1- Aleksandro Henrique
2- Andre Martin
3- Thiago Rela Constantino
4- Daniel Stevens
5- Tassio Felipe dos Anjos
6- Mauro Chimento
7- Gustavo Caram

MARROM/PRETA ADULTO

PRIMEIRO LEVE – GF Team
1- Vinicius Marinho
2- Denilson Pimenta
3- Teodoro Canal
4- Augusto Mendes
5- Rafael Barbosa
6- Wallace Castro
7- Richard Flood
SEGUNDO LEVE – Check Mat BJJ
1- Helder Medeiros
2- Antonio Crivelari Jr
3- Leandro Martins
4- Rodrigo Ranieri
5- Leon Amancio
6- Alfredo Mirras
PRIMEIRO PESADA – Ryan/Gordo
1- Vitor Bonfim
2- Renan Vital
3- Antonio Braga Neto
4- Zorobabel Moreira
5- Delson Heleno
6- Francisco Junior
7- Julio Pires
SEGUNDO PESADA – Alliance
1- Gabriel Vella
2- Antonio Peinado
3- Leonardo Leite
4- Rodrigo D’Angelo
5- Sergio Moraes
6- Leonardo Nogueira

ROXA/MARROM/PRETA ADULTO FEMININO

PRIMEIRO LEVE – Check Mat BJJ
1- Marina Ribeiro
2- Elisangela Fernandes
3- Tatiana Cristina
4- Letícia Tanabe
5- Amanda Negrele
SEGUNDO LEVE – Nova União
1- Bianca Bastos
2- Michele Tavares
3- Ana Claudia Gadelha
4- Anydete Ferreira
PRIMEIRO PESADA – FPJJ/Haiti
1- Dianna Menezes
2- Talita Nogueira
3- Luanna Alzuguir
4- Gabrielle Garcia
5- Bianca Campion
6- Critiane Yukari
7- Kyra Gracie
SEGUNDO PESADA – GF Team
1- Wanessa Oliveira
2- Gilda Maria
3- Tatiana Cordeiro
4- Tatiane Teixeira
5- Ellen Bastos