Chicago Summer International Open IBJJF Championship 2011 – Results

Academy results:

1- Brasa Warrior International – 289
2- Carlson Gracie Team – 131
3- Chicago United – 104

WHITE BELT ADULT
LIGHT FEATHER
FIRST Will Tham Brasa Warrior
SECOND Christian Morales Brazil 021
THIRD Justin Reyes Chicago United
FEATHER
FIRST Kemal Pasabeg Brasa Warrior
SECOND Michael Knowles Brasa Flo
THIRD Paul Vang Warrior Int.
THIRD Camilo Montanez Pete The Greek’s Rio JJ
LIGHT
FIRST Derek Malert Chicago United
SECOND Matthew David Purtee Chicago United
THIRD Preston Saunders Relson Gracie
THIRD Adam Adcock Vaghi Martial Arts
MIDDLE
FIRST Brandon McGourty Renzo Gracie
SECOND Andrew Cheesman Team Vaghi/Bjj Lifestyle
THIRD Mohammad Joudeh Brasa Flo
THIRD Jeff Helmer Megaton
MEDIUM HEAVY
FIRST Douglas Scott Reed Lloyd Irvin M.A Academy
SECOND Mark J. Roth Alliance
THIRD Arnold Galindo Carlson Gracie Team
THIRD Gregory Vohl Brasa Warrior
HEAVY
FIRST David Dyer Vaghi Martial Arts
SECOND Joshua Cadenbach Gracie Barra
THIRD William Dillon Brasa Warrior
THIRD Nikolay Aleksandrov Brasa Warrior
SUPER HEAVY
FIRST Craig Matthew Kelley Gracie Humaita
SECOND Charles Paul Pejor
THIRD John Garvens Brasa Warrior
ULTRA HEAVY
FIRST Stephen Hanrahan Chicago United
SECOND Ryan Kelley Brasa Warrior
THIRD Mark Renfrew Gracie Humaita
THIRD Nathaniel T. Johnson Chicago United
WHITE BELT ADULT FEMALE
LIGHT FEATHER
FIRST Kristen Martin Brazil 021
SECOND Shannon Marie Lassiter Brasa Warrior
FEATHER
FIRST Michelle Francis Lloyd Irvin M.A Academy
SECOND Lesley Raskin Gracie Barra
THIRD Desarai Meyer triton fight center
THIRD Jiyoon Chung Brasa Warrior
LIGHT
FIRST Ashlee Jo Wicklund Pedro Sauer
SECOND Kristin Mikkelson Brazil 021
THIRD Nora Bichler Pedro Sauer
MIDDLE
FIRST Toyna Schmidly Lloyd Irvin M.A Academy
SECOND Heather Rogers Pedro Sauer
THIRD Kelly Seiltz LCCT
THIRD Jacquelyn Pietruszka Brasa Warrior
MEDIUM HEAVY
FIRST Stephanie Ozment LCCT
SECOND Lauren Bernardini Carlson Gracie Team
THIRD Eleanor Small Carlson Gracie Team
HEAVY
FIRST Tina Warren Alliance
SECOND Nicole Kirk Pete The Greek’s Rio JJ
THIRD Amerah Abed Brasa Warrior
THIRD Latosha Simmons Gracie Barra
WHITE BELT MASTER
LIGHT FEATHER
FIRST Timothy Patrick Nolan Megaton
SECOND Chris Malone Megaton
THIRD Joel Rivera Pedro Vianna JJ
FEATHER
FIRST Mark Huls Megaton
SECOND Marcin Adamczyk Ralph Gracie
THIRD Justin Falk Pete The Greek’s Rio JJ
THIRD Ryan Joseph Kuchar Gracie Humaita
LIGHT
FIRST Matthew Kraatz Chicago United
SECOND William Thomas Glynn Pejor
THIRD Ben Lillge LCCT
THIRD Christopher Cagadas Chicago United
MIDDLE
FIRST Adam Vega Renato Tavares
SECOND Dustin Martin triton fight center
THIRD Anthony Silverman Brasa Warrior
THIRD Jerell Clark Gracie Barra
MEDIUM HEAVY
FIRST Adam Marburger Megaton
SECOND Bradley Scott Goldstein Brasa Warrior
THIRD Joshua Sauseda Brasa Warrior
THIRD Michael Kellogg Lloyd Irvin M.A Academy
HEAVY
FIRST Stefanos Tserkezis Brasa Warrior
SECOND Seth F. Martell Alliance
THIRD Michael Morinec Brasa Warrior
THIRD Franco Tieri Brasa Flo
SUPER HEAVY
FIRST Jason L. Hickey Chicago United
SECOND Johnny L. Tuggle Gracie Barra
THIRD Chris Conrad Brasa Warrior
THIRD Charles Francis Small III Carlson Gracie Team
WHITE BELT SENIOR 1
LIGHT
FIRST Daniel P. Piatchek Rodrigo Vaghi
SECOND Lee John Geurts Brasa Warrior
THIRD Timothy Walters Brasa Warrior
THIRD Marc Oppenheimer Carlson Gracie Team
MIDDLE
FIRST Anthony Byrd Team Vaghi/Bjj Lifestyle
SECOND Michael Skyes Carlson Gracie Team
THIRD Robert Munoz Brasa Warrior
THIRD Joe Saldana Pedro Vianna JJ
MEDIUM HEAVY
FIRST Kevin Lowrey Chicago United
SECOND Charles Burmeister Carlson Gracie Team
THIRD Jim Beaver Pedro Vianna JJ
THIRD Laur’c Allah Gracie Barra
HEAVY
FIRST Scott Roffers Brasa Warrior
SECOND Paul A. Frigo Brasa Flo
ULTRA HEAVY
FIRST Oliver Grass LCCT
SECOND Timothy Kelley Brasa Warrior
BLUE BELT JUVENILE
LIGHT
FIRST Daniel Joseph Samiller University of Jiu-Jitsu
SECOND Alexander Salas Brasa Warrior
MIDDLE
FIRST Chad Hardy Renato Tavares
SECOND Corey Duran Brasa Warrior
THIRD Brendan Gerard Penny Brasa Warrior
MEDIUM HEAVY
FIRST Josh McKinney Megaton
SECOND Tyler Jared Hope Otávio de Almeida
THIRD Ashur Darmo Chicago United
ULTRA HEAVY
FIRST Deuce Rachal Carlson Gracie Team
SECOND Pedro Zapata Brasa Warrior
OPEN CLASS
FIRST Joshua McKinney Megaton
SECOND Pedro Zapata Brasa Warrior
THIRD Corey Duran Brasa Warrior
BLUE BELT ADULT
LIGHT FEATHER
FIRST Joseph Walters Gracie Humaita
SECOND Nate Owen Alliance
THIRD Andrew Waterworth Megaton
THIRD Joel Maldonado Brasa Warrior
FEATHER
FIRST Dante Leon University of Jiu-Jitsu
SECOND Tareq Radi De La Riva
THIRD Michael Hammer Nova União
THIRD Andrew Pirsch Alliance
LIGHT
FIRST Robert Cunningham Alliance
SECOND James Patrick Garcia Fight Sport
THIRD Dennis Estorco Chicago United
THIRD Kyle Chaney Pedro Sauer
MIDDLE
FIRST Joel Hadden Renzo Gracie
SECOND Jim Barrett Brasa Warrior
THIRD Danilo Borovic Rodrigo Vaghi
THIRD Shannon White Chicago United
MEDIUM HEAVY
FIRST John Gutta Pejor
SECOND Leroy Daniel Gordon Brazil 021
THIRD Preston Bennett Relson Gracie
THIRD Yohance Moore Brazil 021
HEAVY
FIRST Andrew Sanchez BJJ Lifestyle Academy
SECOND Anthony Ferrara University of Jiu-Jitsu
THIRD Dominic Garrini Chicago United
THIRD Rafal Tracz Brasa Warrior
SUPER HEAVY
FIRST Daniel Goss Relson Gracie
SECOND Grant Server Brasa Warrior
THIRD Lukas Kramarski Brasa Warrior
THIRD Scott Thole Vaghi Martial Arts
ULTRA HEAVY
FIRST Joshua Archer Brasa Warrior
SECOND Joshua Earl Beischer Marcus Aurelio Team
OPEN CLASS
FIRST Andrew Sanchez BJJ Lifestyle Academy
SECOND Joshua Beischer Marcus Aurelio Team
THIRD Dante Leon University of Jiu-Jitsu
THIRD Jim Barret Brasa Warrior
BLUE FEMALE
LIGHT FEATHER
FIRST Sharon Gosun Brazil 021
FEATHER
FIRST Abby Bork Carlson Gracie Team
SECOND Alexandria Welch Lloyd Irvin M.A Academy
LIGHT
FIRST Alexandra Rathbone LCCT
SECOND Ashley P. Hoffman Otávio de Almeida
MEDIUM HEAVY
FIRST Natasha Aileen Quiza The Avengers
SECOND Crystle Ashford Carlson Gracie Team
THIRD Brittni Qualizza Gracie Barra
HEAVY
FIRST Katie Sweet Brasa Warrior
SECOND Veronica Galindo Gracie Barra
OPEN CLASS
FIRST Katie Sweet Brasa Warrior
SECOND Abby Bork Carlson Gracie Team
THIRD Alexandra Welch Lloyd Irvin M.A Academy
THIRD Crystle Ashford Carlson Gracie Team
BLUE BELT MASTER
LIGHT FEATHER
FIRST Allen Dean Valko JJ
SECOND Butch Gutierrez Chicago United
THIRD Raymond Ventura Megaton
FEATHER
FIRST Sol Kim Gracie Barra
SECOND Christian Badillo LCCT
THIRD Zachariah A. Karr Chicago United
THIRD Andrew Tsai Brazil 021
LIGHT
FIRST Edward Ehrat Megaton
SECOND Ron Blake BJJ Revolution Team
THIRD Jesse Alan Thompson Vaghi Martial Arts
THIRD Jeremy Lynn Fox Gracie Barra
MIDDLE
FIRST Mike Spears Carlson Gracie Team
SECOND James Vander Wielen Alliance
THIRD Nikolai Luna Chicago United
THIRD Ryan Bank Brasa Warrior
MEDIUM HEAVY
FIRST James Neitzel Carlson Gracie Team
SECOND Pawel Belzowski Carlson Gracie Team
THIRD Bernie Vendlinski Pedro Vianna JJ
THIRD Luis Rodrigo Martinez Vasquez Renzo Gracie
HEAVY
FIRST Joshua A. Hendricks Gracie Barra
SECOND Eduardo T. Serra Alliance
THIRD Giancarlo Bargioni Gracie Barra
SUPER HEAVY
FIRST * Matthew Wojcik Pete The Greek’s Rio JJ
ULTRA HEAVY
FIRST Scott Pospisil Pejor
SECOND John Mohan Gracie Barra
THIRD Kyle Koehly Rodrigo Vaghi
THIRD Douglas Redford Sawyer Carlson Gracie Team
BLUE BELT SENIOR 1
FEATHER
FIRST Jorge Torres Gracie Humaita
SECOND Craig Burton Chicago United
THIRD Kerry Murkami Chicago United
LIGHT
FIRST Brian Madsen Megaton
SECOND Nick Pabon Maui Jiu-Jitsu
THIRD Wardell Sonny Mercado WOLFPACK BJJ
MIDDLE
FIRST Darrin Jeziorski Carlson Gracie Team
SECOND David Hernandez BJJ Revolution Team
THIRD John Tsiaousis Pete The Greek’s Rio JJ
THIRD Michael Rogers Pedro Sauer
MEDIUM HEAVY
FIRST Blaine Woods Carlson Gracie Team
SECOND Konstantin Denev Brasa Warrior
THIRD Greg McDermitt Pedro Sauer
HEAVY
FIRST Don Galzarano Valko JJ
SECOND Wade Lambert Brasa Warrior
THIRD Steven Colon Carlson Gracie Team
THIRD Kevin Michael Harden Carlson Gracie Team
SUPER HEAVY
FIRST Matthew O’Laughlin Carlson Gracie Team
SECOND Scott Harris Brasa Warrior
ULTRA HEAVY
FIRST * Javier Ornelas COMBAT BASE
BLUE BELT SENIOR 2
LIGHT
FIRST Brian Dickens Valko JJ
SECOND James Flanders Brazil 021
MIDDLE
FIRST Marcelo Corpuz Wrecking Ball Fight
SECOND Sergei Abushevitz Megaton
THIRD Eric Fain Brasa Warrior
MEDIUM HEAVY
FIRST * Mark Foster Wrecking Ball Fight
HEAVY
FIRST Bob Plaszcz Alliance
SECOND Frank Senese Brasa Warrior
THIRD David Bloem Alliance
THIRD Carl LaPonte Chicago United
SUPER HEAVY
FIRST Victor V. Ventresca Brasa Warrior
SECOND John Wolnik Brasa Warrior
THIRD James Dixon Countryside BJJ
OPEN CLASS
FIRST Victor Ventresca Brasa Warrior
SECOND Mark Foster Wrecking Ball Fight
THIRD Marcelo Cordez Wrecking Ball Fight
THIRD James dixon Countryside BJJ
BLUE BELT SENIOR 3
MIDDLE
FIRST Jan Zwolinski Choke-U
SECOND Marc Moskowitz Wrecking Ball Fight
MEDIUM HEAVY
FIRST Larry Lindenman Carlson Gracie Team
SECOND Brucenyam Jovoo Carlson Gracie
THIRD Maurice Vaughn Pedro Vianna JJ
THIRD Greg Modzelewski Gracie Barra
OPEN CLASS
FIRST Kevin Harden Carlson Gracie Team
FIRST * Greg Medzelewski Gracie Barra
SECOND Scott Harris Brasa Warrior
THIRD Konstantin Denev Brasa Warrior
THIRD Michael Rogers Pedro Sauer
PURPLE BELT ADULT
LIGHT FEATHER
FIRST Brady Siebenaler Alliance
SECOND Anthony Ferro Chicago United
FEATHER
FIRST Bruce Guevara Brasa Warrior
SECOND Scott G. Kawamoto Chicago United
THIRD Mitchell Macdonald Gracie Barra
LIGHT
FIRST Charles Hiersche Renato Tavares
SECOND Keith Cebula Lloyd Irvin M.A Academy
THIRD David Garmo Caique JJ
THIRD Blake Salatino Otávio de Almeida
MIDDLE
FIRST Justin Nazaroff Caique JJ
SECOND Robert Hemmerich Chicago United
THIRD Levi Quint Lenon Brasa Warrior
THIRD Mark Diffley Alliance
MEDIUM HEAVY
FIRST Travis Conley Renato Tavares
SECOND William Respess Alliance
THIRD Elvis Cosic Chicago United
HEAVY
FIRST Timothy-Michael Spriggs Lloyd Irvin M.A Academy
SECOND Michael Truitt Gracie Barra
THIRD Jeffrey Wenstrom Carlson Gracie Team
THIRD Iiya Bodnya Megaton
SUPER HEAVY
FIRST Allen A. Causevic Valko JJ
SECOND Nick Sanders Vaghi Martial Arts
ULTRA HEAVY
FIRST Paul Bowers Marcus Aurelio Team
SECOND Max Vice-Reshel Gracie Barra
THIRD Christopher Gustafson Gracie Humaita
OPEN CLASS
FIRST Timothy Spriggs Lloyd Irvin M.A Academy
FIRST Scott Pospil Pejor
SECOND Travis Conley Renato Tavares
SECOND Mike Spears Carlson Gracie Team
THIRD Paul Bowens Marcus Aurelio Team
THIRD Matthew Wojik Pete The Greek’s Rio JJ
THIRD Ryan Banks Brasa Warrior
THIRD Nick Sanders Vaghi Martial Arts
PURPLE BELT MASTER
LIGHT FEATHER
FIRST Marty Nunn Megaton
SECOND Justin Christopher Kahmann Pedro Sauer
FEATHER
FIRST Juan Ramon Sandoval Otávio de Almeida
SECOND James A.Peterson LCCT
LIGHT
FIRST Brandon Batchelor Megaton
SECOND Adam Frankow Pedro Sauer
THIRD Jung Choi Gracie Barra
THIRD Fredy Santos Brasa Warrior
MIDDLE
FIRST Mark Commean Gracie Humaita
SECOND Leo Perez Carlson Gracie Team
THIRD Vincent Levin Chicago United
MEDIUM HEAVY
FIRST Samuel Spieglman Chicago United
SECOND Michael Cimmarusti Chicago United
THIRD Marco Antonio Aguilera Brasa Warrior
THIRD Anthony Walter Monahan Carlson Gracie Team
HEAVY
FIRST Ben Lindhout Carlson Gracie Team
SECOND Adam Saathoff Gracie Barra
SUPER HEAVY
FIRST Chad Fields Relson Gracie
SECOND Jeremy Sikorski Chicago United
THIRD Matthew Cebulak Gracie Barra
OPEN CLASS
FIRST Chad Fields Relson Gracie
SECOND Adam Frankow Pedro Sauer
THIRD Marco Aguilera Brasa Warrior
THIRD James Peterson LCCT
PURPLE BELT SENIOR 1
LIGHT
FIRST Kevin Jamali Brazil 021
SECOND Japhy Walton Pedro Sauer
MIDDLE
FIRST Thao Le Pedro Sauer
SECOND William A. Henry Nova União
HEAVY
FIRST Aaron Cohen Brasa Warrior
SECOND Miki Todd Nimlos Pedro Sauer
THIRD Dave Schneller Gracie Barra
SUPER HEAVY
FIRST Petru Poenaru Valko JJ
SECOND Christopher Steven Fortune The Jiu-Jitsu Academy
OPEN CLASS
FIRST Aaron Cohen Brasa Warrior
SECOND Mike Todd Pedro Sauer
THIRD Petru Poenaru Valko JJ
THIRD Christopher Fortune The Jiu-Jitsu Academy
PURPLE BELT SENIOR 2
FEATHER
FIRST * Peter Caragher Team Link
OPEN CLASS
FIRST * Peter Caragher Team Link
BROWN BELT ADULT
FEATHER
FIRST Justin Wehr University of Jiu-Jitsu
SECOND Benjamin James Pitchford Marcelo C. Monteiro
THIRD Omar French triton fight center
THIRD Jorge Barraza Brasa Warrior
LIGHT
FIRST * Matthew Hache Renzo Gracie
MEDIUM HEAVY
FIRST Steven Patterson Brasa Warrior
SECOND Trevor McGovern Renzo Gracie
HEAVY
FIRST Paul Elezaj Alliance
SECOND James Wade Gracie Humaita
ULTRA HEAVY
FIRST Jose Medina Chicago United
SECOND Bruce Hoyer Brasa Warrior
OPEN CLASS
FIRST Steven Patterson Brasa Warrior
SECOND Bruce Hoyer Brasa Warrior
THIRD Jose Medina Chicago United
THIRD Paul Elezas Alliance
BROWN BELT MASTER
FEATHER
FIRST James Francis Cerra Relson Gracie
SECOND Jeff Gordon Gracie Humaita
LIGHT
FIRST * Marcelo Mattos Gracie Barra
MIDDLE
FIRST Pablo Angel Castro III Brasa Warrior
SECOND Evan Douglas Heit Alliance
HEAVY
FIRST Scott D. Huston Brasa Warrior
SECOND Marcos Vinicius Silva Gracie Barra
OPEN CLASS
FIRST Pablo Castro Brasa Warrior
SECOND Scott Huston Brasa Warrior
THIRD Evan Heit Alliance
BROWN BELT SENIOR 1
ULTRA HEAVY
FIRST Deon Mark Thompson Brasa Warrior
SECOND Rudy Jimenez Pete The Greek’s Rio JJ
THIRD Dan Smith Ann Arbor JJ
OPEN CLASS
FIRST Deon Thomas Brasa Warrior
SECOND Dan Smith Ann Arbor JJ
BLACK BELT ADULT
LIGHT
FIRST Zachary Clint Lenon American Top Team
SECOND Mark Vives Chicago United
MIDDLE
FIRST Rafael Monteiro Barbosa Soul Fighters
SECOND Carlos Frederico Rodriguez Carlson Gracie Team
THIRD Brandon Michael McDaniel Caique JJ
OPEN CLASS
FIRST Rafael Burbosa Soul Fighters
SECOND Zachary Clint A.T.T.
THIRD Brandon McDaniel Caique JJ
BLACK BELT MASTER
FEATHER
FIRST * Daniel Beleza SAS team
LIGHT
FIRST Jared Weiner Lloyd Irvin M.A Academy
SECOND Kyle Lane Weston Megaton
THIRD Renato Tavares Renato Tavares
THIRD Pedro Barbosa Vianna Pedro Vianna JJ
MIDDLE
FIRST Antonio Fernado M. Passos De La Riva
SECOND Jonatas Novaes do Nascimentc Brasa Warrior
THIRD Israel Reyes Carlson Gracie Team
SUPER HEAVY
FIRST * David Scott Rosenmarkle Gracie Barra
ULTRA HEAVY
FIRST Rodrigo Leite de Medeiros Brasa Warrior
SECOND Marcus Larrieu Carlson Gracie Team
OPEN CLASS
FIRST Jonatas Novaes Brasa Warrior
SECOND Rodrigo Medeiros Brasa Warrior
THIRD Renato Taures Renato Tavares
BLACK BELT SENIOR 1
MIDDLE
FIRST * Marcos Barros Gracie Barra
SUPER HEAVY
FIRST Sean Bansfield Ann Arbor JJ
SECOND Leonardo Valdes Brasa Warrior
ULTRA HEAVY
FIRST Reginaldo Gurgel F. Almedia SAS team
SECOND Brad Hatcher Flagler Gracie Jiu-Jitsu
OPEN CLASS
FIRST Sean Banstield Ann Arbor JJ
SECOND Leonardo Valdes Brasa Warrior