International Master & Senior Jiu-Jitsu Championship 2000 – Results

AZUL MASTER

PESO

ATLETA

Academia

PLUMA

1-Fábio Roberto Miranda Godoi/Macaco
2- Marcelo Machado de Oliveira Carlson Gracie

PENA

1-Fábio Suzuki Alliance
2- Wladimir de Oliveira UGF
3-Cláudio Chá Lótus Clube
3-Jorge Luís F. Ferreira G.Bonsucesso

LEVE

1-Anderson Vieira Anderson Vieira Team
2- Marcelo Dinardi Nova União
3-Henrique dos Santos Nova União
3-Livi Lincoln Carlson Gracie

MEDIO

1-Cristian Verarão Godoi/Macaco
2- Alexandre César dos Santos Godoi/Macaco
3-Marcos Alexandre Peixoto Roleta J-J
3-Daniel Leite Câmara Gracie Barra BH

MEIO-PESADO

1-Charles Besson FJJBDA France
2- Carlos Augusto Tavares Brazilian Top Team
3-Lúcio Marcelo Carlson Gracie
3-Pompílio José Barbosa Jr Brazilian Top Team

PESADO

1-Marcelo Pinheiro Brazilian Top Team
2- Ebert Waterkemper Brazilian Top Team
3-Edgar Chiarelli Godoi/Macaco

SUPER-PESADO

1-Richard Santos Gracie Barra BH
2- Carlos Martins Godoi/Macaco
3-Vinícius Barbosa Lopes Behring J-J
3-Ronaldo Estoppa Nova União

PESADÍSSIMO

1-Roberto Bernardo Gavião
2- Roberto Soares Neri Gracie Barra
3-Eduardo Medeiros Behring J-J
3-Fabricio Zago Brazilian Top Team

ABSOLUTO

1-Marcelo Pinheiro Brazilian Top Team
2- Fabrício Zago Brazilian Top Team
3-Olival Perreira Jr Alliance
3-Onofre Antônio Brazilian Top Team

 

MASTER AZUL – FEMININO

PESO

ATLETA

Academia

PENA

1-Germana Oliveira de Melo Breda/Suprem/Guedes

LEVE

1-Kathleen Rozzi Relson Gracie

MEIO-PESADO

1-Kris Schade RCJ Machado

ABSOLUTO

1-Kris Schade RCJ Machado
2-Germana Oliveira Breda/Suprem/Guedes

 

AZUL SENIOR 1 – 36 a 40

PESO

ATLETA

Academia

PLUMA

1-Sanford Kaga Relson Gracie

PENA

1-Nelson Alves Nova União
2- Luís Claudio de Abreu Fabrício J-J

LEVE

1-João Panayotis Gracie Barra
2- Wilson Bueno Godoi/Macaco
3-Fernando Augusto Welton Ribeiro
3-Nick Odosirio Relson Gracie

MEDIO

1-Leo de Nigres Alliance Sul
2- Alexandre Sette Câmara Gracie Barra BH
3-Ricardo Rayol Braga Brazilian Top Team
3-Osmar Roni Godoi/Macaco

MEIO-PESADO

1-Claudio Machado Alliance
2- Luís Augusto Melecchi Brazilian Top Team
3-Francisco Demer Alliance
3-Ivan Zarif Alliance Sul

PESADO

1-Renato Rocha Araruama J-J

SUPER-PESADO

1-Roberto Dourado Brazilian Top Team
2- Paulo Ramon Nascimento Brazilian Top Team

PESADÍSSIMO

1-Sérgio Rosa Júnior Opus Fitness

ABSOLUTO

1-Leo de Nigres Alliance Sul
2- Alexandre Sette Gracie Barra Bh
3-Paulo Ramon Nascimento Brazilian Top Team
3-Ricardo Rayol Braga Brazilian Top Team

 

AZUL SENIOR 1 – 36 a 40 FEMININO

PESO

ATLETA

Academia

MEDIO

1-Marta Valéria Nova União

ABSOLUTO

1-Marta Valéria Nova União

 

AZUL SENIOR 2 – 41 A 45

PESO

ATLETA

Academia

PENA

1-João Caitano Infight

LEVE

1-Mauro Verry Gracie Barra
2- Arturo Kohon Argentina
3-Miguel Angel Skandar Argentina

MEDIO

1-Carlos Henrique Marinho Brazilian Top Team
2- Júlio César Chaves Gracie Barra

MEIO-PESADO

1-Mário Vilella Relson Gracie

PESADO

1-Paulo Mário Vilella Kioto
2- Marcelo Palermo Brazilian Top Team

SUPER-PESADO

1-Brian Buriach Márcio Simas
2- Sancler Rodrigues Infight

ABSOLUTO

1-Paulo Vilella Kioto
2- Brian Buriach Márcio Simas
3-Carlos Henrique Marinho Brazilian Top Team
3-João Caitano Infight

 

AZUL SÊNIOR 3 – ( 46 a 50 )

PESO

ATLETA

Academia

PENA

1-Brasiliano Paulo de Araújo Combat’s Sport

LEVE

1-Charlester Willians   Big Brothers
2- Paulo César dos Santos UGF

PESADO

1-Jorge Sérgio Sirvo Carlson Gracie

PESADÍSSIMO

1-Brad Rehor

ABSOLUTO

1-Brad Rehor Machado J-J
2- Jorge Sérgio Sirvo Carlson Gracie
3-Paulo César dos Santos UGF
3-Charlester Willians Big Brothers

 

AZUL SENIOR 4 – 51 A 54

PESO

ATLETA

Academia

PLUMA

1-Eidi Baba Infight

MEIO-PESADO

1-Antônio Alberto Rocha Comary\Beto Ferrão

SUPER-PESADO

1-Mike Flitter Relson Gracie

ABSOLUTO

1-Mike Flitter Relson Gracie
2- Antônio Alberto Rocha Comary\Beto Ferrão
3- Eidi Baba Infight

 

AZUL SÊNIOR – 5 ( + de 55 )

PESO

ATLETA

Academia

PESADO

1-Osvaldo Pereira Leão Dourado

ABSOLUTO

1-Osvaldo Pereira Leão Dourado

 

ROXA MASCULINO MASTER

PESO

ATLETA

Academia

PLUMA

1-Paulo Zenke Alliance
2- Eliense Salaro Infight

PENA

1-Jurandir Teixeira Brazilian Top Team
2- André Paulo Gracie Barra BH
3-Telmo Calmont Gracie Barra BH
3-José de Moraes Brazilian Top Team

LEVE

1-Sérgio Souza EOFC\Integração
2- Antônio Nascimento Brazilian Top Team
3-Sérgio Marinho EOFC \ Integração
3-Felipe Fernandes Gracie Barra

MEDIO

1-Derek Taaka Márcio Simas
2- Jonivan José Nova União
3-Sérgio Lins Alliance
3-Alberto Brás Lótus Clube

MEIO-PESADO

1-Jeferson Mello Alliance Sul
2- Elcio Picollo Godoi\Mac Guarujá
3-Marcelo da Silva Welton Ribeiro
3-Harry dos Santos Otávio de Almeida

PESADO

1-Fábio Sette Godoi\Macaco
2- Júlio César Gracie Barra BH
3-James Adler Souza BrazilianTop Team
3-Marcelo Rocha UGF

SUPER-PESADO

1-Joe Priloe Relson Gracie
2- Renan Duarte Gracie Humaitá

PESADÍSSIMO

1-André Okpaku Relson Gracie
2- Mauro Silva Godoi\Macaco
3-Alexandre Mansur Brazilian Top Team
3-Leonardo de Carvalho Carlson Gracie

ABSOLUTO

1-Jeferson Mello Alliance Sul
2- Claudio Miraglia Gracie Barra BH
3-Júlio César Lage Gracie Barra BH
3-James Adler Souza Brazilian Top Team

 

ROXA SÊNIOR 1

PESO

ATLETA

Academia

PENA

1-José Olímpio Gracie Barra
2- Alcino Seibt Alliance
3-Armindo Pinho Brazilian Top Team

LEVE

1-José Wilson Simões Gracie Barra
2- Alexandre Kale Brazilian Top Team
3-Gilberto Gabas Gabas J-J

MEDIO

1-Pedro Henrique Aráujo Carlson Gracie
2- Laércio Franco Gracie Barra
3-Carlos Alberto Oliveira Brazilian Top Team
3-João Miguel do Nascimento G. Bonsucesso

MEIO-PESADO

1-Roberto Cunha Carlson Gracie
2- Wagner Welerson Comary\Beto Ferrão

PESADO

1-Edson Santos Lima Montenegro J-J

SUPER-PESADO

1-Rodrigo Vieira Brazilian Top Team
2- Sérgio Bezerra Kioto

PESADÍSSIMO

1-Jorge Amaral Carlson Gracie
2- José Roberto da Silva Gracie Barra

ABSOLUTO

1-João do Nascimento G. Bonsucesso
2- Carlos Alberto Oliveira Brazilian T Team Sul
3-Alexandre Kale Brazilian Top Team
3-Pedro Henrique Carlson Gracie

 

SÊNIOR 2 ROXA – 41 A 45

PESO

ATLETA

Academia

LEVE

1-Rolando Toro Acuna Brazilian Top Team

MEDIO

1-Rodrigo Badaró Braga Brazilian Top Team

MEIO-PESADO

1-Carlos Alberto Rocha Brazilian Top Team
2- Sérgio Ferreira Godoi\Macaco

PESADÍSSIMO

1-Rodolpho Póvoa Brazilian Top Team

ABSOLUTO

1-Rodolpho Póvoa Brazilian Top Team
2- Rolando Acunha Brazilian Top Team
3-Rodrigo Braga Brazilian Top Team

 

SENIOR 2 ROXA FEMININO

PESO

ATLETA

Academia

PENA

1-D. C. Maxwell Relson Gracie

ABSOLUTO

1-D. C. Maxwell Relson Gracie

 

SÊNIOR 3 ROXA MASCULINO

PESO

ATLETA

Academia

LEVE

1-César Jerez Carlson Gracie

MEIO-PESADO

1-Ovídio de Abreu Filho Brazilian Top Team
2- Gaetano Galmozzi Cia paulista

PESADO

1-Jiaro Arruda Alliance

ABSOLUTO

1-César Jerez Carlson Gracie
2- Jairo Arruda Alliance
3-Gaetano Galmozzi Cia Paulista
3-Ovídio Filho Brazilian Top Team

 

MASTER MARROM

PESO

ATLETA

Academia

PENA

1-José da Silva Osvaldo Alves
2- Claudio Monteiro Brazilian Top Team
3-Francisco da Silva Osvaldo Alves
3-Dirceu Rosa Alliance

LEVE

1-Carlos Alberto Terrinha Gracie Barra BH
2- Alberto tTeicxsaeira Brazilian Top Team
3-Antônio Neto Godoi\Macaco
3-Jocinaldo Barbosa Welton Ribeiro

MEDIO

1-Maurício Mendes Godoi\Macaco
2- Jonathas Neto Gracie Barra
3-Raphael Rizzo Alliance
3-Jorge Novaes Carlson Gracie

MEIO-PESADO

1-Bernardo Giroto Carlson Gracie
2- Olavo Abreu Carlson Gracie
3-Eduardo Caby Godoi\Macaco
3-Charles Matsuda Brazilain Top Team

PESADO

1-Frontin Cunha Alliance
2- Marcelo da Fonseca Osvaldo Alves
3-Eduardo Filizola Alliance

SUPER-PESADO

1-José Geraldo Fabrício

PESADÍSSIMO

1-Garth Taylor Claudio França
2- Marcos Sheffer Godoi\Macaco

ABSOLUTO

1-Garth Taylor Claudio França
2- José Geraldo Fabrício
3-Frontin Cunha Alliance
3-Maurício Mendes Godoi\Macaco

 

MARROM SENIOR 1 – 36 a 40

PESO

ATLETA

Academia

PENA

1-Vladimir Loureiro Cia Paulista

LEVE

1-Nelson Grandini Montenegro J-J
2- Luís Afonso Costa Gavião

MEDIO

1-César Augusto Aguiar Carlson Gracie
2- Ivo Santos Lima Fabrício

MEIO-PESADO

1-Magno Aluisio Gavião

PESADO

1-Ricardo Fausto Montenegro J-J

SUPER-PESADO

1-Sérgio Luiz Oliveira Brazilian Top Team
2- Manoel Laércio JR Gracie Humaitá

PESADÍSSIMO

1-Marcelo Monteiro Alliance

ABSOLUTO

1-Sérgio Luiz Oliveira Brazilian Top Team
2- Marcelo Monteiro Alliance
3-Nelson Grandini Montenegro J-J
3-Manoel Laércio JR Gracie Humaitá

 

MARROM SENIOR 2 – 41 a 45

PESO

ATLETA

Academia

MEDIO

1-José Roberto Brandão Carlson Gracie
2- Luiz Eduardo Garuti Brazilian Top Team
3-Romeu Adrealta Godoi\Macaco

MEIO-PESADO

1-Carlos Frederico Brazilian Top Team
2- Alvaro Borgueth Allance

ABSOLUTO

1- Alvaro Borgueth Alliance
2- Luiz Eduardo Garuti Brazilian Top Team

 

SENIOR 3 MARROM MASCULINO

PESO

ATLETA

Academia

LEVE

1- Paulo César Venâncio Gracie Barra

MEDIO

1- Stephen Maxwell Relson Gracie

SUPER-PESADO

1-Luis Carlos Peixoto Brazilian Top Team

ABSOLUTO

1-Stephen Maxwell Relson Gracie
2- Paulo César Venâncio Gracie Barra

 

SENIOR 4 MARROM

PESO

ATLETA

Academia

LEVE

1-Elbo Pinheiro Previ

 

PRETA MASTER

PESO

ATLETA

Academia

PLUMA

1-José dos Santos Carlson Gracie
2- Marcos Barreto UGF
3-Jeremias Silva Godoi\Macaco
3-Luis Sérgio Correa Brazilian Top Team

PENA

1-Marcos Barbosa Godoi\Macaco
2- Renato Tavares Carlson Gracie
3-Ernesto Garcia Cia Paulista
3-Renato Gomes Gávea

LEVE

1-Admilson Brites Gracie Humaitá
2- Luis Felipe Costa Alliance
3-Rafael Caldeira UGF
3-Diojone Guimarães Banni Club

MEDIO

1-Raul Souza Lótus Club
2- Claudio França Claudio Fraça
3-Valécio Senna UGF
3-Orley Pinheiro Osvaldo Alves

MEIO-PESADO

1-Antônio Jardim Brazilian Top Team
2- André Luiz Cruz Carlson Gracie
3-Flávio Carneiro Gracie Barra
3-Carlos Alfredo Osvaldo Alves

PESADO

1-Murilo Butamante Brazilian Top Team
2- Miguel Kelner Brazilian Top,Team
3-Murilo Rupp Brazilian Top Team
3-Fábio Clemente Alliance

SUPER-PESADO

1-Ronaldo Assumção Leão dourado
2- Iloyd Irving Big Brothers
3-Rylmar Silva Andrade J-J
3-Pericles Cluadier Alliance

PESADÍSSIMO

1-Roberval Mascarenhas Osvaldo Alves

ABSOLUTO

1-Murilo Rupp Brazilian Top Team
2- Pericles Claudier Alliance
3-RogérioMiranda Carlson Gracie
3-Iloyd Irvin Big Brothers

 

PRETA SENIOR 1 –36 A 40

PESO

ATLETA

Academia

PLUMA

1-Alvaro Fernando Pereira Splinter

PENA

1-Paulo Sérgio Alliance
2- Júlio César UGF
3-Cosme Ferreira Nova União

LEVE

1-Celso Brito Godoi\Macaco
2- Peter de Been Gracie Barra Autrália
3-Claudio Marculino ACAJJ
3-Marco Teixeira Alliance

MEDIO

1-Carlos Machado Gracie Barra
2- Antônio Novaes Gracie Barra
3-Robert Moreira Leão Dourado
3-Laerte Barcelos Osvaldo Alves

MEIO-PESADO

1-Marcus Vinícius Di Lucia Beverly Hills
2- Luiz Fernando Luz Alliance

PESADO

1-Antônio Leite Carlson Gracie
2- Paulo Resende Alliance
3-Marcos Santos Infight
3-Jesse Rodrigues Pitbull

SUPER-PESADO

1-Guilerme Dornelles Brazilian Top Team
2- Joe Moreira Dojo
3-Adilson Lima Gracie Barra
3-Waldemar Ferreira Leão Dourado

PESADÍSSIMO

1-Luis Roberto Duarte Brazilian Top Team
2- Paulo César Berto Carlson Gracie
3-Ricardo Velloso Carlson Gracie
3-Afonso Cameroti Alliance

ABSOLUTO

1-Carlos Machado Gracie Barra
2- Afonso Cameroti Alliance
3-Adilson Lima Gracie Barra
3-Antônio Claudio Carlson Gracie

 

PRETA SENIOR 2 – 41 A 45

PESO

ATLETA

Academia

GALO

1-Sidney Conceição Nova União

PLUMA

1-Luis Leal Nova União

LEVE

1-Ricardo Azambuja Osvaldo alves
2- Luiz Barbosa Gracie Barra
3-David Isaac Alliance

MEDIO

1-Fábio Santos Fábio santos
2- Paulo da Conceição Gracie Barra
3-Adilson de Souza Bom-Sai J-J

PESADO

1-Sérgio Jardim Alliance
2- João Rosa Leão Dourado

SUPER-PESADO

1-Márcio Simas Gracie Barra

PESADÍSSIMO

1-Francisco Fernandes Gracie Barra

ABSOLUTO

1-Sérgio Jardim Alliance
2- Adilson Antônio de Souza Bom-Sai J-J
3-Mário Roberto Barroso Kioto
3-Luiz Barbosa Gracie Barra

 

PRETA SÊNIOR 3

PESO

ATLETA

Academia

PLUMA

1-Gearldo Costa Gracie Humaitá

PENA

1-João Américo Alliance
2- Aloísio Silva Dojo

LEVE

1-Edval Farias Opus Fitness

PESADÍSSIMO

1-Fernando Guimarães Carlson Gracie

ABSOLUTO

1-Fernando Guimarães Carlson Gracie
2- João Américo Alliance
3-Edval Farias Opus Fitness

 

FAIXA PRETA SÊNIOR 4

PESO

ATLETA

Academia

GALO

1-Hilton Leão Leão Dourado

MEDIO

1-Orlando de Araújo Nova União
2- Elcio de Figueredo EOFC\Integração

PESADO

1-Agnaldo Leite Alliance

ABSOLUTO

1-Orlando de Araújo Nova União
2- Agnaldo Leite Alliance
3-Hilton Leão Leão Dourado

 

FAIXA PRETA SÊNIOR 5

PESO

ATLETA

Academia

GALO

1-Walbert Gomes da Silva Combat’s Sport

MEDIO

1-Pierino De Angelis Alliance
2- José Jairo Moura Moura J-J

MEIO-PESADO

1-Edyr Moreira da Silva Gracie Humaitá

ABSOLUTO

1-José Jairo Moura Moura J-J
2- Walbert Gomes Combat’s Sport
3-Edyr Moreira da Silva Gracie Humaitá