International Master & Senior Jiu-Jitsu Championship 2005 – Results

Resultado

Geral:

1° – Gracie Humaitá
2° – Gracie Barra
3° – Pedro Gama Filho

Azul Master Masculino
Galo
Primeiro Eric Verrill Claudio Franca
Segundo Rodrigo Grinaldi Gracie Barra
Pluma
Primeiro Fernando Braga Jucão
Segundo Carlos Hamilton L C C T
Terceiro Sidicrei dos Santos Gracie Humaita
Pena
Primeiro Michel Goffart Brasa
Segundo Silvio de Carvalho Reação
Terceiro Geronimo Vicente L C C T
Terceiro Romar Medeiros Infight
Leve
Primeiro Kean Van Gilbergen Brasa
Segundo Ricardo Amaral Gracie Humaita
Terceiro Alexandre Araujo ACAJJ
Terceiro Edilson Lima Alliance
Medio
Primeiro Caius Luiz Fonseca Team Buda
Segundo Francisco Lanna Tanque
Terceiro Anderson de Souza Carioca Brazilian JJ
Terceiro Leonardo Paes Gracie Barra BH
Meio Pesado
Primeiro Travis Bond Gracie Humaita
Segundo Nilton Cesar Rocian Gracie
Terceiro Fabiano Conrado Macaco Gold Team
Terceiro Rodrigo Guerreiro Gracie Humaita
Pesado
Primeiro Marcelo Francisco Gracie Humaita
Segundo Juan Munger Gracie Barra ARG
Terceiro Rodrigo Ulber Evolução Jiu -Jitsu
Terceiro Jose Luis Alliance
Super Pesado
Primeiro Jayme Alexandre Splinter
Segundo Andre Gustavo Pejor
Terceiro Enrithisi Antonio Romeu Bertho
Terceiro Anderson Evandro Otávio de Almeida
Pesadissimo
Primeiro Jose Edson Brazilian Top Team
Segundo Alexsandro Teixeira Agnaldo Goes
Terceiro Carlos Custodio Gracie Humaita
Terceiro Rodrigo Moreira Gracie Humaita
Absoluto
Primeiro Nilton Cesar Rocian Gracie
Segundo KC Windhan Brasa
Terceiro Tomi Pylkkanen Alliance
Terceiro Gustavo Carlano Isaias JJ
Azul Master Feminino
Pena
Primeiro Rosalie Parker TT Jiu-Jitsu
Segundo Adaulete Marello Osvaldo Alves
Meio Pesado
Primeiro Renata Juliani Brasa
Absoluto
Primeiro Renata Juliani Brasa
Azul Senior 1 Masculino
Pluma
Primeiro Francisco Tadeu Gracie Humaita
Segundo Kouichi Matsuo Newaza World
Pena
Primeiro Mario Cesar da Silva Beto e Cia JJ
Segundo Claudio Martins Winner
Terceiro Romero Dantas Gracie Barra PB
Terceiro Nicolas Pichon Mario Sucata
Leve
Primeiro Ronald Ledur Sul JJ
Segundo Joshua King Brigadeiro
Terceiro Christopher Wille United BJJ
Terceiro Carlos Alberto Silva Power Team
Medio
Primeiro Keebo Robinson Las Vegas Combat Club
Segundo Angelo Nunes Toca do Samurai
Terceiro Vicente Celestino Ataque Duplo
Terceiro Austin Gardner TT Jiu-Jitsu
Meio Pesado
Primeiro Antonio Ribeiro Cia Paulista
Segundo Luis Renato Tata Team
Terceiro Marcio Borges Gracie Humaita
Terceiro Evandro Bittencourt Gracie Barra
Pesado
Primeiro Andre Luis da Costa Isaias JJ
Segundo Claudio de Aquino Liberi/Gracie Barra
Terceiro Laudemiro Correa Brazilian Top Team
Terceiro Sander Machado Flavio Teixeira
Super Pesado
Primeiro Luiz Fernando Ataque Duplo
Segundo George Carlos Breda
Terceiro Jonh Tole Claudio Franca
Terceiro Robson Alencar Isaias JJ
Pesadissimo
Primeiro Claudio Barbosa Pedro Gama Filho
Segundo Alecandre Medeiros Pedro Gama Filho
Absoluto
Primeiro George Carlos Breda
Segundo Marcelo Ulisses Nova Geração
Terceiro Andre Luis da Costa Isaias JJ
Terceiro Alexandre Medeiros Pedro Gama Filho
Azul Senior 1 Feminino
Pena
Primeiro Luciene Monteiro Cia Paulista
Medio
Primeiro Renata Felicio Nucleo
Azul Senior 2 Masculino
Pena
Primeiro Joao Luis Medeiros Agnaldo Goes
Segundo Custodio Moraes Brasa
Terceiro Rogerio da Matta J Gomes Team
Terceiro Cassius Leite Salomão Gracie Barra BH
Leve
Primeiro Edgardo Mazziteli Mario Sucata
Segundo Carlos Justino Fernando Boi
Medio
Primeiro Marco Argento Godoi/BTT
Segundo Luiz Leal Cia Paulista
Terceiro Sergio Luis Reação
Meio Pesado
Primeiro Diomedes Caetano Gracie Humaita
Pesado
Primeiro Jorge Ferraz Gracie Humaita
Segundo Claudio Cunha Deo
Terceiro Diamantino Ferreira Gracie Humaita
Terceiro Michael Casey Yamasaki Academy
Super Pesado
Primeiro Sergio Cellone Gracie Barra ARG
Segundo Gabriel Lhotar Brasa
Pesadissimo
Primeiro Daniel da Cruz Pedro Gama Filho
Absoluto
Primeiro Michael Casey Yamasaki Academy
Segundo Douglas Pereira Carlson Gracie Team
Terceiro Daniel da Cruz Yamasaki Academy
Terceiro Jorge Henrique Gracie Humaita
Azul Senior 3 Masculino
Pena
Primeiro Olivio Wilson Strauch
Leve
Primeiro Josie Murray Gracie Humaita
Segundo Expedit Valin Gracie Humaita
Terceiro Ebe Gansah Gracie Barra
Medio
Primeiro Alexandre Dutra Strauch
Meio Pesado
Primeiro Jacopo Nardi Gracie Humaita
Super Pesado
Primeiro Jose Carlos Buechen Cia Paulista
Pesadissimo
Primeiro Fernando Rey Travassos Rillion Gracie
Absoluto
Primeiro Alexandre Dutra Strauch
Segundo Olivio Wilson Strauch
Terceiro Ebe Gansah Gracie Barra
Terceiro Jose Carlos Buechen Cia Paulista
Azul Senior 4 Masculino
Pena
Primeiro Stewart Hoffman Gracie Humaita
Pesado
Primeiro James Curtis Lee Gracie Barra
Super Pesado
Primeiro John Ward Gracie Barra
Absoluto
Primeiro James Curtis Lee Gracie Barra
Segundo Stewart Hoffman Gracie Humaita
Terceiro John Ward Gracie Barra
Azul Senior 4 Feminino
Leve
Primeiro Claire Maria Antunes Sul JJ
Absoluto
Primeiro Claire Maria Antunes Sul JJ
Azul Senior 5 Masculino
Leve
Primeiro Roberto Miranda Gracie Humaita
Absoluto
Primeiro Roberto Miranda Gracie Humaita
Azul Senior 5 Feminino
Leve
Primeiro Suelly Ferraz Cia Paulista
Roxa Master Masculino
Pluma
Primeiro Makoto Sawada Paraestra
Segundo Hiroyuki Mizuno Paraestra
Terceiro Sued dos Santos Gracie SP
Terceiro Raimundo Almeida Alliance
Pena
Primeiro Anderson Machado Gracie Barra
Segundo Francisco Nelio De La Riva
Terceiro Marcos Dutra J Felix
Terceiro Christian Xavier Machado JJ
Leve
Primeiro Joelson Noberto Gracie Barra
Segundo Cristiano Barros Orlando Saraiva
Terceiro Leonardo Reis De La Riva
Terceiro Steven Campbell Gracie Barra
Medio
Primeiro Sebahatin Derebey Brasa
Segundo Marcio Eduardo Ribeiro Gracie Barra BH
Terceiro Fabio Senra L C C T
Terceiro Carlos Ubiratan Pedro Gama Filho
Meio Pesado
Primeiro Grayson West Gracie Barra
Segundo Marcos Eduardo Rillion Gracie
Terceiro Henrique Vieira Gracie Barra BH
Terceiro Alessandro Madureira Gracie Humaita
Pesado
Primeiro Eder Gomes Gracie Barra BH
Segundo Evandro Moreira Macaco Gold Team
Terceiro Marcelo de Oliveira Macaco Gold Team
Terceiro Leonardo Bueno Kioto
Super Pesado
Primeiro Arben Latifi Brasa
Segundo Pablo Brunet Gracie Barra ARG
Terceiro Carlos Alberto Gracie Humaita
Terceiro Biraci Bella Santos Gracie Humaita
Pesadissimo
Primeiro Marcelo Oliveira Orlando Araujo
Segundo Jefferson Alves Fernando Boi
Terceiro Salvador Miniti Macaco Gold Team
Terceiro Jorge Alexandre Martins Mestre Wilson
Absoluto
Primeiro Marcelo Oliveira Orlando Araujo
Segundo Jefferson Alves Fernando Boi
Terceiro Biraci Bella dos Santos Gracie Humaita
Terceiro Evandro Moreira Macaco Gold Team
Roxa Master Feminino
Pena
Primeiro Viviane Ribeiro Nucleo
Segundo Amanda Mendes Winner
Medio
Primeiro Katia Amado Pedro Gama Filho
Absoluto
Primeiro Amanda Mendes Winner
Segundo Viviane Ribeiro Nucleo
Terceiro Claudia Maria Agnaldo Goes
Terceiro Katia Amado Pedro Gama Filho
Roxa Senior 1 Masculino
Pena
Primeiro Tommy Malmberg Alliance
Segundo Kevin Chan Gracie Barra
Terceiro Francisco de Oliveira Carlson Gracie Team
Terceiro Marcelo da Silva Infight
Leve
Primeiro Rodrigo Motta Cia Paulista
Segundo Elcio Medeiros Brasa
Terceiro Marcelo Freire Infight
Terceiro Vince Vanderlipe Claudio Franca
Medio
Primeiro Lucas Gonçalves Macaco Gold Team
Segundo Marcelo Machado Gordo JJ
Terceiro Jose da Silva Gracie Humaita
Terceiro Nilson Macedo Gracie Barra
Meio Pesado
Primeiro Paulo Fernandes Gracie Barra BH
Segundo Marco Aurelio Carlson Gracie Team
Terceiro Sergio Nunes Gracie Humaita
Terceiro Eduardo Granthon Gracie Humaita
Pesado
Primeiro Jim Gorman Renzo Gracie
Roxa Senior 1 Masculino Pesado
Segundo Marcos de Souza Pedro Gama Filho
Terceiro Ordener Pereira Gracie Humaita
Terceiro Rudy Jr Gracie Barra Pitbull
Super Pesado
Primeiro Ake Olsson Hilti BJJ
Segundo Carlos Eduardo Godoi JJ Club
Terceiro Fabian de Almeida EOFC Integração
Terceiro Sergio Pereira Castro Osvaldo Alves
Pesadissimo
Primeiro Antonio Carlos Gracie Humaita
Segundo David Perry Boulder BJJ
Terceiro Augusto Freire Bastos Gracie Barra
Terceiro Roberto Andre Reação
Absoluto
Primeiro Ake Olsson Hilti BJJ
Segundo Roberto Andre Reação
Terceiro Antonio Carlos Gracie Humaita
Terceiro Lucas Gonçalves Macaco Gold Team
Roxa Senior 2 Masculino
Pena
Primeiro Almir Freire Equipe PH
Leve
Primeiro Richard Sparks Soneca BJJ
Segundo Antonio Carlos Carioca Brazilian JJ
Terceiro Marcelo de Oliveira Gracie Humaita
Terceiro Anivalter Bassaneli Brasa
Medio
Primeiro Veija Nyman Hilti BJJ
Segundo Bruce Tafoya Gracie Humaita
Terceiro Paulo Roberto Kioto
Terceiro Marcos Ribeiro Luiz Palhares
Meio Pesado
Primeiro Orlandino Quintino Evolução Jiu -Jitsu
Segundo Mehmet Turunli Hilti BJJ
Terceiro Joao Cruz Carlson Gracie Team
Terceiro Paulo Lacolla Alliance
Pesado
Primeiro Dave Coles Gracie Barra
Segundo Jorge Biasio Gracie Humaita
Terceiro Ricardo Cossich Araruama JJ
Terceiro Ricardo Fuji Cia Paulista
Super Pesado
Primeiro Roberto Ventura Gracie Barra
Segundo Sergio Ricardo Gracie Humaita
Terceiro Stephen Fabian Gracie Barra BH
Absoluto
Primeiro Roberto Ventura Gracie Barra
Segundo Richard Sparks Soneca BJJ
Terceiro Dave Coles Gracie Barra
Terceiro Bruce Tafoya Gracie Humaita
Roxa Senior 3 Masculino
Pluma
Primeiro Julio Antunes Carlson Gracie Team
Leve
Primeiro Rudinei Demore Brasa
Meio Pesado
Primeiro Itabora Ferreira Carlson Gracie Team
Segundo Oduvaldo Calheiros Orlando Saraiva
Pesado
Primeiro Leonardo Correa Pires Team Buda
Absoluto
Primeiro Leonardo Correa Pires Team Buda
Segundo Itabora Ferreira Carlson Gracie Team
Terceiro Rudinei Demore Brasa
Roxa Senior 4 Masculino
Medio
Primeiro Aloisio Mario Gracie Barra
Super Pesado
Primeiro David Martins L C C T
Pesadissimo
Primeiro Randy Cox Gracie Humaita
Absoluto
Primeiro Randy Cox Gracie Humaita
Segundo David Martins L C C T
Roxa Senior 5 Masculino
Medio
Primeiro Russel Redenbaugh Gracie Humaita
Super Pesado
Primeiro Zartonio dos Nascimento Agnaldo Goes
Absoluto
Primeiro Zartonio do Nascimento Agnaldo Goes
Segundo Russel Redenbaugh Gracie Humaita
Terceiro Cosme Paulo Flavio Aleluia
Terceiro Celso Lehnemann Infight
Marrom Master Masculino
Galo
Primeiro Ednaldo Lima Pedro Gama Filho
Segundo Alexandre de Araujo Gracie Barra
Pluma
Primeiro Wendell Duarte Gracie Humaita
Segundo Paulo Garcia Otávio de Almeida
Terceiro Marcio Frank De La Riva
Terceiro Everaldo Pereira Pedro Gama Filho
Pena
Primeiro Marcus Vinicius Carvalho EOFC Integração
Segundo Taquichel de Paula Pedro Gama Filho
Terceiro Fabio Lopes Bolão
Terceiro Alexandre Abenatsu Cia Paulista
Leve
Primeiro Marcos Trotta Gracie Tijuca
Segundo Akichika Tanji Az Combat
Terceiro Michel Moreno Gracie SP
Terceiro Marcos Alexandre Liberi/Gracie Barra
Medio
Primeiro Leandro Arthur Pedro Gama Filho
Segundo Kotoni Satoshi Paraestra
Terceiro Vitorio Marcelo Gracie Barra
Terceiro Fabio Augusto Brazilian Top Team
Meio Pesado
Primeiro Bruno Ferreira Nova Geração
Segundo Paulo Coutinho Gracie Barra BSB
Terceiro Marcos Roberto Gracie Curitiba
Terceiro Rhodisley Wilson Kioto
Pesado
Primeiro Sergio Ricardo Nucleo
Segundo Daniel Lopes Gracie Humaita
Terceiro Nicolau Mario Pedro Gama Filho
Terceiro Igor Domingues Winner
Super Pesado
Primeiro Jones Forte De La Riva
Segundo Marcelo Carvalho Carlson Gracie Team
Terceiro Edburgo Fontan Gracie Barra
Terceiro Jorge Eduardo Tata Team
Pesadissimo
Primeiro Ronilson Silva Chute Boxe
Segundo Eliezer Zanella Brigadeiro
Terceiro William Couto Evolução Jiu -Jitsu
Terceiro Joan Cavallini Cia Paulista
Absoluto
Primeiro Nicolau Mario Pedro Gama Filho
Segundo Luiz Henrique Brazilian Top Team
Terceiro Christian Bicca Brazilian Top Team
Terceiro Antonio Gregorio Liberi/Gracie Barra
Marrom Master Feminino
Pena
Primeiro Adriana Barbosa Gavião
Leve
Primeiro Simone Pessoa Orlando Saraiva
Absoluto
Primeiro Simone Pessoa Orlando Saraiva
Marrom Senior 1 Masculino
Pena
Primeiro Fabio Suzuki Alliance
Segundo Ronald Reis Brasa
Terceiro Renato de Carvalho Brigadeiro
Terceiro Alexandre Abrahao Carlson Gracie Team
Leve
Primeiro Sergio Erlichman Tata Team
Segundo Andre Fabiano Pantera Negra
Terceiro Antonio dos Santos Alliance
Terceiro Marco Antonio Chalita Alliance
Medio
Primeiro Oscar dos Santos Rocian Gracie
Segundo Aurelio Lopes Beto e Cia JJ
Terceiro Arnaldo da Silva Carlson Gracie Team
Terceiro Luciano Seballo Brasa
Meio Pesado
Primeiro Antonio Nascimento Clan Gracie Barra
Segundo Manolo Link Macaco Gold Team
Terceiro Caio Roberto da Silva Macaco Gold Team
Terceiro Elson de Jesus Gracie Barra
Pesado
Primeiro Fernando Cezar Infight
Segundo Erycson Coqueiro Tanque
Terceiro Alberto Perdigão Brazilian Top Team
Super Pesado
Primeiro Luiz Eduardo Gracie SP
Segundo Olival Pereira Alliance
Terceiro Davids Ogden Gracie Barra
Pesadissimo
Primeiro Jarbas Balbino Gracie Barra BSB
Absoluto
Primeiro Antonio Nascimento Clan Gracie Barra
Segundo Marcos Rogerio Liberi/Gracie Barra
Terceiro Manolo Link Macaco Gold Team
Terceiro Elson de Jesus Gracie Barra
Marrom Senior 2 Masculino
Pena
Primeiro Francisco Moura TT Jiu-Jitsu
Segundo Henrique Simão Gracie Humaita
Terceiro Jeff Tirshfield Fabio Santos
Terceiro Braz Barbosa Lima Filho Edson Carvalho
Leve
Primeiro Eduardo Cassis Gracie SP
Segundo Haroldo da Silva Barbosa JJ
Terceiro Luiz Ramiro Gracie Barra
Medio
Primeiro Richard Young Gracie Barra
Meio Pesado
Primeiro Celso Koetz Brigadeiro
Segundo Erick Salumi Carlson Gracie Team
Absoluto
Primeiro Henrique Simão Gracie Humaita
Segundo Celso Koetz Brigadeiro
Terceiro Jeff Tirshfield Fabio Santos
Terceiro Erick Salumi Carlson Gracie Team
Marrom Senior 3 Masculino
Pluma
Primeiro Ronaldo de Souza Cardoso De La Riva
Leve
Primeiro Egidio da Silva Infight
Segundo Antonio da Costa Carlson Gracie Team
Terceiro Joao Carlos Andrade Brasa
Terceiro Antonio Barbosa TT Jiu-Jitsu
Pesado
Primeiro Teimoc Johnston Fabrício
Super Pesado
Primeiro Fernando Vieira de Carvalho TT Jiu-Jitsu
Pesadissimo
Primeiro Carlos Alberto Evolução Jiu -Jitsu
Absoluto
Primeiro Teimoc Johnston Fabrício
Segundo Ovidio dos Santos Barbosa JJ
Terceiro Antonio Barbosa TT Jiu-Jitsu
Terceiro Fernando Vieira TT Jiu-Jitsu
Marrom Senior 4 Masculino
Leve
Primeiro Joaquim Paulo da Cruz Tanque
Segundo Paulo Cesar dos Santos Pedro Gama Filho
Pesado
Primeiro Marco Aurelio Lago Carlson Gracie Team
Absoluto
Primeiro Paulo Cesar dos Santos Pedro Gama Filho
Segundo Marco Aurelio Lago Carlson Gracie Team
Terceiro Joaquim Paulo da Cruz Tanque
Marrom Senior 5 Masculino
Leve
Primeiro John Gorman Gracie Barra
Segundo Carlos Albuquerque Equipe Gama JJ
Absoluto
Primeiro John Gorman Gracie Barra
Preta Master Masculino
Pluma
Primeiro Rodrigo Pagani Gracie Humaita
Segundo Milkio Oga Newaza World
Terceiro Joelson Souza Gracie Barra
Terceiro Paulo Cesar Gracie Barra
Pena
Primeiro Omar Salum Gracie Humaita
Segundo Marcos Norat Gracie Humaita
Terceiro Luis Renato Gracie Tijuca
Terceiro Aparecido Faria Gracie Barra
Leve
Primeiro Daelcy de Carvalho Barbosa JJ
Segundo Roberto Machado Carlson Gracie Team
Terceiro Arnaldo Vasconcelos Gracie Tijuca
Terceiro Rogerio Poggio Infight
Medio
Primeiro Eduardo Galvão Gracie Barra
Segundo Fabio Ernesto Brazilian Top Team
Terceiro Fernando Godoi Godoi/BTT
Terceiro Hercio Teofilo Lotus Club
Meio Pesado
Primeiro Jorge Patino Macaco Gold Team
Segundo Cristiano Almeida Sul JJ
Terceiro Julio Cesar Mariano Brazilian Top Team
Terceiro Amal Easton Gracie Barra
Pesado
Primeiro Fabio Gurgel Alliance
Segundo Pedro Duarte Brazilian Top Team
Terceiro Breno Angelo Team Buda
Terceiro Paulo Streckert Orlando Saraiva
Super Pesado
Primeiro Flavio Riscado Alliance
Segundo Wagner da Paixão Andrade JJ
Terceiro Edemir Elias Nova Geração
Terceiro Luiz Claudio Pejor
Pesadissimo
Primeiro Antonio Damasceno Rocian Gracie
Segundo Paulo Cury Gracie Barra BH
Terceiro Luis Claudio Carvalho Pedro Gama Filho
Terceiro Jorge Luiz Welton Ribeiro
Absoluto
Primeiro Fabio Gurgel Alliance
Segundo Paulo Streckert Orlando Saraiva
Terceiro Eduardo Marinho Clan Gracie Barra
Terceiro Hercio Teofilo Lotus Club
Preta Senior 1 Masculino
Pena
Primeiro Welton Ribeiro Welton Ribeiro
Segundo Diojone Farias Gracie Barra
Terceiro Renato Gomes Gracie Barra
Terceiro David Jacobs Yamasaki Academy
Leve
Primeiro Admilson Brites Gracie Humaita
Segundo Renato Veras Pedro Gama Filho
Terceiro Claudio Domingos Gracie Barra
Terceiro Jose Nacino Andrade JJ
Medio
Primeiro Carlos Simoes Gracie SP
Segundo Joaquim Cabral Otávio de Almeida
Terceiro Fabio Jose Behring
Meio Pesado
Primeiro Claudio Arrais Clan Gracie Barra
Segundo Fernando Gurgel Alliance
Terceiro Carlos Augusto Gracie Humaita
Terceiro Eliezer Dutra Gracie Barra BSB
Pesado
Primeiro Douglas da Silva Macaco Gold Team
Segundo Ailson Brites Jucão
Terceiro Nilton José Gracie Barra
Terceiro Adrien Domingues Godoi/BTT
Super Pesado
Primeiro Lloyd Irvin Tata Team
Segundo Eric Williams Brasa
Terceiro Ricardo Pinheiro Tanque
Terceiro Ronald Alves Lotus Club
Pesadissimo
Primeiro Frank Franco Gracie Humaita
Segundo Alexandre Mansur Rillion Gracie
Terceiro Fabio Clemente Alliance
Terceiro Marcelo Rocha Pedro Gama Filho
Absoluto
Primeiro Eric Williams Brasa
Segundo Flavio Augusto Gracie Barra BH
Terceiro Adrien Domingues Godoi/BTT
Terceiro Nilton José Gracie Barra
Preta Senior 1 Feminino
Leve
Primeiro Maria de Fátima Lima Gracie Barra
Absoluto
Primeiro Maria de Fátima Lima Gracie Barra
Preta Senior 2 Masculino
Pluma
Primeiro Jeremias Alves Silva Macaco Gold Team
Pena
Primeiro Aziz Cheregui Gracie Barra
Segundo Paulo Sergio Santos Alliance
Terceiro Claudimar Paulino Leão Dourado
Leve
Primeiro Julio Cesar Pedro Gama Filho
Segundo Gilberto Gabas Jr Barbosa JJ
Terceiro Carlos Alberto Gracie Humaita
Terceiro Antonio Soares Pejor
Medio
Primeiro Laerte Barcelos Gracie Barra
Segundo Carlos Augusto Tanque
Terceiro Rogerio Siverio Pedro Gama Filho
Meio Pesado
Primeiro Alfredo Marques Gracie Barra
Segundo Carlos Ramos Pejor
Terceiro Ivo Paulo Santos Fabrício
Terceiro Leonardo Specterow De La Riva
Pesado
Primeiro Helvecio Augusto De La Riva
Segundo Claudio Roberto Flavio Teixeira
Terceiro Jesse Rodrigues Gracie Barra Pitbull
Terceiro João Miguel Gracie Humaita
Super Pesado
Primeiro Claudio Palumbo Fabrício
Segundo Francisco Paulo Lima Team Buda
Pesadissimo
Primeiro João Batista Gracie Humaita
Absoluto
Primeiro Helvecio Augusto De La Riva
Segundo Wilson Simoes Liberi/Gracie Barra
Terceiro Claudimar Paulino Leão Dourado
Preta Senior 2 Feminino
Leve
Primeiro Maria do Socorro Alemida Gavião
Preta Senior 3 Masculino
Leve
Primeiro Rommel Dunbar United BJJ
Segundo Marcus Vinicius Kioto
Terceiro Rolando Toro Brazilian Top Team
Medio
Primeiro Paulo Cabral Brasa
Segundo Hilton Mascarenhas Osvaldo Alves
Meio Pesado
Primeiro Jose Osmar Leão Dourado
Segundo Marcello Araujo Brasa
Terceiro Adailton Raulino Gracie Barra PB
Terceiro Mario Antonio Rocian Gracie
Pesado
Primeiro Daniel Thomas Claudio Franca
Segundo Rodolpho Povoa Reação
Terceiro Paulo Cesar Gracie Barra
Terceiro Alvaro da Costa Gracie Humaita
Super Pesado
Primeiro Stephen John Machado JJ
Segundo Paulo Mario Vilella Marcelo Ferreira
Terceiro Débaro Itamar Itamar Team
Absoluto
Primeiro Paulo Mario Vilella Marcelo Ferreira
Segundo Daniel Thomas Claudio Franca
Terceiro Stephen John Machado JJ
Terceiro Rodolpho Povoa Reação
Preta Senior 3 Feminino
Leve
Primeiro Maria da Conceição Gavião
Preta Senior 4 Masculino
Leve
Primeiro Ary Rosa Gracie Barra
Segundo Cezar Gerez De La Riva
Medio
Primeiro Lincoln Franco Gracie Humaita
Segundo Carlos Alberto Garcia Alliance
Meio Pesado
Primeiro Rubmar Ricardo Gracie Humaita
Pesado
Primeiro Jorge Sergio Pedro Gama Filho
Segundo Renato Francisco Pedro Gama Filho
Pesadissimo
Primeiro Brad Rehor Lutter
Absoluto
Primeiro Brad Rehor Lutter
Segundo Lincoln Franco Lutter
Terceiro Renato Francisco Pedro Gama Filho
Preta Senior 5 Masculino
Galo
Primeiro Hilton Leão da Silva Leão Dourado
Pluma
Primeiro Celio Caneca Gracie Humaita
Medio
Primeiro Orlando Tapitanga Gracie Humaita
Meio Pesado
Primeiro Orlando de Araujo Orlando Araujo
Super Pesado
Primeiro Pat Hardy Gracie Humaita
Pesadissimo
Primeiro Mauricio Robbe de Almeira Gracie Barra
Absoluto
Primeiro Mauricio Robbe de Almeira Gracie Barra
Segundo Orlando de Araujo Orlando Araujo
Terceiro Pat Hardy Gracie Humaita
Terceiro Hilton Leão da Silva Leão Dourado