International Master & Senior Jiu-Jitsu Championship 2006 – Results

Resultados

1° – Gracie Humaitá
2° – Carlson Gracie
3° – Gracie Barra

 

Azul Master Masculino
Rooster
First João Maurício Ferreira Arena
Second Rodrigo Grimaldi Gracie Barra
Third Leonardo Bruno Flavio Teixeira
Super Feather
First Kentaro Akechi Abe Osamu Japan
Feather
First Cristiano Mello Carlson Gracie Team
Second Fabrício Barbosa Cia Paulista
Third José Airton da Silva Casquinha
Third André Minoru Liberi/Gracie Barra
Light
First Sebastian Marichal Marcelo Mello Ac.
Second Meng Johnson Rickson
Third José Antônio Aroucha Equipe PH
Third Ricardo Dutra Amaral Gracie Humaita
Middle
First Marcio Aquino Formula
Second Anderson de Souza Carioca Brazilian JJ
Third Victor Hugo Araujo Gracie Barra
Third James Dollan Aloisio Silva
Medium Heavy
First Pedro Manoel dos Santos Carlson Gracie Team
Second Marcelo Ferreira Alliance
Third Otávio Amazonas Renovação
Third Miguel Cavalari Brasa
Heavy
First Duarley Silva Andrade JJ
Second Carlos Alberto Brazilian Top Team
Third Paulo Guerra Osvaldo Alves
Third Arrouche Abdelkarim Gracie Barra
Super Heavy
First Clayton dos Santos Gavião
Second James Wade Saulo Ribeiro
Third Reinaldo Vieira Carlson Gracie Team
Third Alexandre Moraes Gracie Barra
Super Super Heavy
First Wilson Tinoco Evolução Jiu -Jitsu
Second Kristian Cestaro Gracie Humaita
Third Simon Small Gracie Barra UK
Third Gary Faulkner Gracie Barra UK
Open Class
First Pedro Manoel Carlson Gracie Team
Second Kristian Cereastro Gracie Humaita
Third Simon Small Gracie Barra UK
Third André Luis La Selva Gracie Barra MS
Azul Senior 1 Masculino
Super Feather
First Jorge Nascimento Gracie Humaita
Feather
First Nick Brooks Gracie Barra UK
Second Victor Auler Brazilian Top Team
Third Marcelo Maia UGF
Light
First Fabio Almeida de Souza Alliance
Second Alex Porto Lara Equipe 1
Third Mauro Pedroso Brazilian Top Team
Third Sergio Pimentel Sul JJ
Middle
First Johil de Oliveira Carlson Gracie Team
Second Carlos Sergio Brasa
Third Francisco Borgese Gracie Barra Pitbull
Third José Carlos Asle/Behring
Medium Heavy
First Sergio Patricio Gracie Barra BH
Second Helder de Barros Carlson Gracie Team
Third Marcelo Amador UGF
Third Mateus Bandeira Cia Paulista
Heavy
First Mauricio Ozi Cia Paulista
Second Juan Granato Brazilian Top Team
Third Marcelo Abramovic Carlson Gracie Team
Third Alexandre Maron Alliance
Super Heavy
First Tim Bachard Renzo Gracie
Second Fabiano Senna UGF
Third Claudio Luiz Carlson Gracie Team
Super Super Heavy
First Paulo Sergio de Oliveira Carioca Brazilian JJ
Second Jarrod Bunch Bervely Hills
Third Marcelo Jose da Silva UGF
Open Class
First Jarrod Bunch Bervely Hills
Second Marcelo Jose da Silva UGF
Third Carlos Alberto Gracie Barra
Third Sergio Patricio Gracie Barra BH
Azul Senior 2 Masculino
Super Feather
First Benedito Rocha Brasa
Feather
First Jaime Aparecido Gracie Humaita
Second Cassius Salomão Gracie Barra BH
Third Jacques Euler Fabricio
Third Romero Dantas Gracie Barra PB
Light
First Stig Vesterlund Hilti BJJ
Second Marco Antonio das Neves Brazilian Top Team
Third Carlos Justino Evolução Jiu -Jitsu
Middle
First Kai-Uwe Schofl De La Riva
Second Gustavo Sobral Brazilian Top Team
Third Andre Luiz Schiliro Alliance
Third Juscinei de Almeida Strauch
Medium Heavy
First Mike Atkin Guigo JJ
Second Cassius Titus Renzo Gracie
Third Ricardo Ney Gracie Humaita
Third Marco Aurelio Carlson Gracie Team
Heavy
First Jorge Henrique Ferraz Gracie Humaita
Second José Braz Evolução Jiu -Jitsu
Super Heavy
First Jim Wing Santos BJJ
Second Fabiano Narciso Gracie Meier
Super Super Heavy
First Andre Luiz Rocha Gracie Humaita
Second Agnaldo Marques Mendonça Mario Sucata
Open Class
First Mike Atkin Guigo JJ
Second Jim Wing Santos BJJ
Third Jorge Henrique Gracie Humaita
Third Jucinei de Almeida Strauch
Azul Senior 3 Masculino
Feather
First Antonio Roberto de Souza Alliance
Light
First Chan Ying Kit Orlando Saraiva
Middle
First Noel Pinto UGF
Second Marco Antonio Fernandes Alliance
Heavy
First Wolink Antonio Maruco Motta JJ
Super Super Heavy
First Steve ENglish Brasa
Open Class
First Steve English Brasa
Second Noel Pinto UGF
Azul Senior 4 Masculino
Feather
First Milton de Farias Brasa
Heavy
First Karl Saunders Renzo Gracie
Open Class
First Milton de Farias Brasa
Azul Senior 5 Masculino
Super Heavy
First Catarino Soares da Cruz De La Riva
Open Class
First Catarino Soares da Cruz De La Riva
Roxa Master Masculino
Super Feather
First Silvio Rejano ADC CTA
Second João Santos Gracie Humaita
Third Sebastião Monte Gracie SP
Feather
First Jomar Junior Alliance
Second Kyu Dae Lee Brasa
Third Omar Santiago Gracie Humaita
Third Felipe Moises UGF
Light
First Ken Primola Nova Geração
Second Vagner Moura Gracie Humaita
Third Solenildo da Costa Fabricio
Third Alexandre Araujo ACAJJ
Middle
First Marcio Eduardo Gracie Barra
Second Renato Tavares DDR Jiu-Jitsu
Third Bryan Guidry Vaghi Martial Arts
Third Paulo José DDR Jiu-Jitsu
Medium Heavy
First Marcelo Trevelim Formula
Second Nilton Cezar Rocian Gracie
Third Sergio Franca Carlson Gracie Team
Third Sandro Bandeiro Gracie Humaita
Heavy
First Luciano Vilela João Roque JJ
Second David de Souza Guigo JJ
Third Rodrigo Severo Sul JJ
Third Hugo Pereira Gracie Humaita
Super Heavy
First Sérgio Costa Gracie Barra MS
Second Nivaldo Cremonezi Brigadeiro
Third Enrithisy Gialokenzo Campos JJ
Third Daniel Luciano Sul JJ
Super Super Heavy
First Jeff Owen Team Lutter
Second Marcos Alexandre Gracie Meier
Third Bruno de Aragão Gracie SP
Third Eduardo Teixeira Brasa
Open Class
First David de Souza Guigo JJ
Second Geancley Donizeti Brigadeiro
Third Francelino de Oliveira Brasa
Third Márcio Eduardo Gracie Barra BH
Roxa Senior 1 Masculino
Feather
First Mário César Beto e Cia
Second Roosevelt dos Santos Carlson Gracie Team
Third Francisco Carlos Carlson Gracie Team
Third Francisco Tadeu Fabrício
Light
First Jimmy Salamanca Gracie Humaita
Second João Batista Carlson Gracie Team
Third Eduardo Serafim Orlando Saraiva
Middle
First João Henrique Barbosa JJ
Second Alexandre Andrade Brazilian Top Team
Third Marcus Galvão Alliance
Third Nilson Telles Gracie Barra
Medium Heavy
First Antônio Ribeiro Júnior Cia Paulista
Second Mike Brady Bervely Hills
Third Robert Moss Relson Gracie
Third Márcio Borges Gracie Humaita
Heavy
First Mohamed Feddal Carlson Gracie Team
Second Marcelo Lettieri Asle/Behring
Third Javier Rodrigues Alliance
Third Eduardo Correa Alliance
Super Heavy
First Steven Sciandra New York Ac
Second Edson Ramos Gracie Barra PB
Third Alexandre Ricardo Brazilian Top Team
Third Luiz Polliti Macaco Gold Team
Open Class
First Edson da Silva Gracie Barra PB
Second Igor Lothmann Caveirinha Team
Third Eliel Oliveira UGF
Third Igor Lacerda Flavio Teixeira
Roxa Senior 2 Masculino
Middle
First Bruce Tafoya Gracie Humaita
Second Jerold Johnson Yamasaki Academy
Third Derek Savin Royler Gracie
Medium Heavy
First Willie Rodrigues Renzo Gracie
Second Marcos Caruzo Gracie Barra
Third Luiz Antônio Cia Paulista
Third Maverick Loe Gracie Barra BH
Heavy
First Jim Gorman Gracie Barra
Second Dane Coles Gracie Barra UK
Third Wanderley Rodrigues Behring
Open Class
First Mike Casey Yamasaki Academy
Second Dave Coles Gracie Barra UK
Third Jorge Biásio Gracie Humaita
Third Bruce Tafoya Gracie Humaita
Roxa Senior 3 Masculino
Light
First Parisotto Yves Gracie Barra Cote D’ Azur
Second Rudinei Demore Brasa
Middle
First James Ortiz Gracie Barra
Medium Heavy
First Mehmet Turavli Brazilian Top Team
Second Frederico de Brito Gracie Barra
Open Class
First Leonardo Correa Brasa
Second James Ortiz Gracie Barra
Third Parisotto Yves Gracie Barra Cote D’ Azur
Third Rudinei Demore Brasa
Roxa Senior 4 Masculino
Light
First Vicente Nascimento Asle/Behring
Open Class
First James Curtis Lee Gracie Barra
Roxa Senior 5 Masculino
Medium Heavy
First Robert Brown Bolão
Open Class
First William Masson Serra BJJ
Second Robert Brown Bolão
Third Colin Foster Brazilian Top Team
Marrom Master Masculino
Rooster
First André Serra Gracie Humaita
Super Feather
First Tomohiro Hashi Gracie Iate
Second Hugo Leonardo Caveirinha Team
Third Alexandre Abematsu Cia Paulista
Third Hiroyuki Mizuno Gracie JJ Academy
Feather
First Anderson Machado Gracie Barra
Second Guilherme Ximenes Carlson Gracie Team
Third Claudio Vieira Vasco Bento
Third Robson Camargo Macaco Gold Team
Light
First Joelson da Silva Gracie Barra
Second Diomiro Rodrigues Osvaldo Alves
Third Takashi Ouchi Paraestra
Third Wesley Gann Gracie Barra
Middle
First Thiago Rodrigo Alliance
Second Sidney Camilo Gracie Humaita
Third Waldo Zapata Brasa
Third Henrique Patrick Peposo Team
Medium Heavy
First Christian Hellen Brasa
Second Luciano Rodrigo Barbosa JJ
Third Carlos Ribeiro Infight
Third Fabiano Silva Gracie Barra BA
Heavy
First Marcelo Vilhena Carlson Gracie Team
Second Arben Lattife Brasa
Third Marco Antônio UGF
Third José Edson Moreira Gracie Barra PB
Super Heavy
First Alexandre Aparecido ADC CTA
Second Rodrigo Oliveira Ryan Gracie
Third Jones Forte De La Riva
Third Thiago Stefanutti Maromba JJ
Super Super Heavy
First Amaury Bifon Brasa
Second Alexsandro de Oliveira Gracie Humaita
Third João Paulo Alliance
Third William Couto Evolução Jiu -Jitsu
Open Class
First Arben Lattife Brasa
Second Critian Keller Brasa
Third Rodrigo Bernardes Guigo JJ
Third Asa Fuller Cleber Luciano JJ
Marrom Senior 1 Masculino
Feather
First Tommy Malmberg Alliance
Second Renato Carvalho Brigadeiro
Third Luiz Ferreira Gracie Barra
Third Marcos Dutra Irmão Félix JJ
Light
First Aurélio lopes Beto e Cia
Second Rodrigo Motta Cia Paulista
Third Marcelo Luis Cunha Alliance
Third José Hélio Dias Barbosa JJ
Middle
First Marcelo Augusto Lopes Gracie Barra BH
Second Vanderley Rodrigues J Gomes Team
Third Luciano Cebalho Brasa
Third Flávio Sagnori Vasco Bento
Medium Heavy
First Alexandre Milinaro Gracie Barra Pitbull
Second Juberlan Garcia UGF
Third Christopher Thuz Cleber Luciano JJ
Heavy
First Fernando Cesar Infight
Second Onofre Jeferino Brazilian Top Team
Third Damião Santos De La Riva
Third Francisco Sgnori Brazilian Top Team
Super Heavy
First Luis Albino Bastos Evolução Jiu -Jitsu
Second Marcos Leite Gracie Barra Gyn
Open Class
First Juberlan Garcia UGF
Second Edson Francisco UGF
Third Alexandre Molinare Gracie Barra Pitbull
Third Fernando Cezar Infight
Marrom Senior 2 Masculino
Light
First Jonh Ybarra Cleber Luciano JJ
Second Hans Peter Caveirinha Team
Third Raul Tostes ADC CTA
Third Eduardo Cassis Gracie SP
Middle
First Eric Rayet Alliance
Second Geraldo Azenedo Alliance
Third Thurin Christian Gracie Barra Cate D’Azur
Third Weija Nyman Brazilian Top Team
Medium Heavy
First Luis Afonso Claus Brigadeiro
Second Alexandre Martins Liberi/Gracie Barra
Third João Carlos Cruz De La Riva
Heavy
First Júlio César DDR Jiu-Jitsu
Second Milton Del Carco Cia Paulista
Third Erick Salum Carlson Gracie Team
Super Heavy
First Alex Davis Brazilian Top Team
Second Gilbson Amorim Welton Ribeiro
Super Super Heavy
First Hélio Frederico Carlson Gracie Team
Second Lazaro Ribeiro Gordo JJ
Third Jorge Amaral Carlson Gracie Team
Third Moisés Frederico Otávio de Almeida
Open Class
First Hélio Filho Carlson Gracie Team
Second Alex Davis Brazilian Top Team
Third Moisés Ferreira Otávio de Almeida
Third Júlio César DDR Jiu-Jitsu
Marrom Senior 3 Masculino
Light
First Haroldo da Silva Barbosa JJ
Second Egídio da Silva Infight
Third Luiz Ramiro Gracie Barra MS
Medium Heavy
First Ricardo Wagner Barbosa JJ
Heavy
First Celso Koetz Júnior Brigadeiro
Second Rodrigo Orsini Caveirinha Team
Super Super Heavy
First Carlos Alberto Evolução Jiu -Jitsu
Open Class
First Carlos Alberto Evolução Jiu -Jitsu
Second Rodrigo Orsini Caveirinha Team
Third Ricardo Wagner de Paula Barbosa JJ
Third Haroldo da Silva Barbosa JJ
Marrom Senior 4 Masculino
Light
First Paulo Cesar dos Santos UGF
Second Ovídio dos Santos Barbosa JJ
Middle
First Robert Wilson Bervely Hills
Heavy
First Marco Aurélio Lago Carlson Gracie Team
Open Class
First Robert Wilson Bervely Hills
Second Marco Aurélio Carlson Gracie Team
Third Paulo César dos Santos UGF
Third Ovídio dos Santos Barbosa JJ
Marrom Senior 5 Masculino
Light
First Jonh Gorman Gracie Barra
Middle
First George Boris Bervely Hills
Super Heavy
First Zartônio Aguire Brasa
Open Class
First Zartônio Aguire Brasa
Second Jonh Gorman Gracie Barra
Third Celso Lenhemann Infight
Preta Master Masculino
Super Feather
First Omar Salum Gracie Humaita
Second Joelson Souza Gracie Barra
Third Rodrigo Conceição Brasa
Third Paulo César Gracie Barra
Feather
First Gabriel Willcox Carlson Gracie Team
Second Kalil Scudelen Barbosa JJ
Third Flávio Teixeira Flavio Teixeira
Third Luiz Renato Gracie Humaita
Light
First Cleber Luciano Cleber Luciano JJ
Second Handerson Pavan UGF
Third Alan Correia Guigo JJ
Third Marcos Trota Gracie Centro
Middle
First Eduardo Baião Luis Paulo JJ
Second Johan Carvalho Gracie Barra Pitbull
Third Luiz Henrique Gracie Barra
Third Luiz Jorge Cardoso Gracie Humaita
Medium Heavy
First Jorge Patino Macaco Gold Team
Second Múzio de Angelis Brasa
Third Eduardo Conceição Brasa
Third Domício Júnior Barbosa JJ
Heavy
First Pedro Duarte Brazilian Top Team
Second Mike Weaver Brasa
Third Ivens Landa Gracie Humaita
Third Cezar Drumond Bolão
Super Heavy
First Carlos Henrique Carlson Gracie Team
Second Renato Ferro Brazilian Top Team
Third Sérgio Nunes Nucleo
Third Antônio Ribeiro Strauch
Super Super Heavy
First Bruno Xavier Ewald Gracie Humaita
Second Danilo Rodacki Asle/Behring
Third Flávio Riscado Alliance
Third Alessandro Silva Asle/Behring
Open Class
First Gabriel Willcox Carlson Gracie Team
Second Rodrigo Ribeiro Gracie Barra Pitbull
Third Gustavo Endrigo João Roque JJ
Third Jorge Patino Macaco Gold Team
Preta Senior 1 Masculino
Super Feather
First Patrick Delaney Gracie Humaita
Second Antônio Carlos Gracie Humaita
Feather
First Welton Ribeiro Welton Ribeiro
Second Diojone Farias Gracie Barra
Third Renato Veras UGF
Third Renato Gomes Gracie Barra Pitbull
Light
First Admilson Brites Gracie Humaita
Second Claudio Domingos Gracie Barra
Third Samy Al Jamal Fabrício
Middle
First Nelson Monteiro Gracie Barra
Second Carlos Antônio de Oliveira De La Riva
Third Victor Vasquez Brazilian Top Team
Third Wanderlan Alves Gracie Barra Pitbull
Medium Heavy
First Amal Easton Renzo Gracie
Second Osiris Maia Carlson Gracie Team
Third Paulo Guimarães Loots Australia
Heavy
First Fábio Gurgel Alliance
Second Aurélio Magno Carlson Gracie Team
Third Valdir Canuto Otávio de Almeida
Third Gilles Arsene Carlson Gracie Team
Third Douglas Silva Behring
Super Heavy
First Adilson Lima Gracie Barra Pitbull
Second Marcos Meireles Alliance
Third Claudio Szerman Luis Paulo JJ
Super Super Heavy
First Frank Franco Monteiro
Second Flávio Augusto Peposo Team
Third Cleiber Maia Aloisio Silva
Third Alexandre Mansur Rillion Gracie
Open Class
First Paulo Rodrigues Peposo Team
Second Fábio Gurgel Alliance
Third Amal Easton Renzo Gracie
Third Carlos Antônio De La Riva
Preta Senior 2 Masculino
Super Feather
First Jeremias Cassemiro Macaco Gold Team
Second José luis de Queiroz Queiroz Saúde
Third Cosme Ferreira FJJAM
Feather
First Wellington Dias Gracie Humaita
Second Henrique Simão Gracie Humaita
Third Claudimar Paulino Leão Dourado
Light
First Gilberto Gabas Barbosa JJ
Second Luiz Marcos Rocha Brazilian Top Team
Third Jon Bjorksten Mohler JJ
Third Carlos Roberto Fialho Gracie Barra
Middle
First Laerte Barcelos Osvaldo Alves
Second Luis Paulo Luis Paulo JJ
Third Carlos Augusto João Roque JJ
Medium Heavy
First Marcus Vinícius Di Lucia Bervely Hills
Second Alfredo Marques Gracie Barra
Third Antônio Marcos de Oliveira Strauch
Heavy
First Helvécio Penna Neto De La Riva
Second Aluis Solis Machado Dallas
Third Ricardo Silveira Macaco Gold Team
Super Super Heavy
First Leonardo Costa Otávio de Almeida
First Roberto Batista UGF
Open Class
First Helvécio Pena Neto De La Riva
Second Wellington Dias Gracie Humaita
Third Luiz Paulo Luis Paulo JJ
Third Laerte Barcelos Osvaldo Alves
Preta Senior 3 Masculino
Super Feather
First Marcelo Procópio Carlson Gracie Team
Feather
First Paulo Sérgio Santos Alliance
Light
First Rolando Toro Brazilian Top Team
Second João Carlos Andrade Brasa
Middle
First Luiz Henrique Linck Akxe BJJ
Second Mário Hosana Gracie Humaita
Third Vitor Cortez Brazilian Top Team
Medium Heavy
First João Miguel Gracie Humaita
Second Paulo César Gracie Barra
Third Fábio Nogueira DDR Jiu-Jitsu
Heavy
First Adailton Raulino Gracie Barra PB
Super Heavy
First Stephen Kamp Machado JJ
Second Claudio Roberto Flavio Teixeira
Open Class
First Stephen Kamp Machado JJ
Second Paulo Sérgio Alliance
Third Adailton Silva Gracie Barra PB
Third Claudio Gomes Flavio Teixeira
Preta Senior 4 Masculino
Feather
First Roberto Diniz Detonando JJ
Light
First Luiz Gonzaga Pereira Alliance
Middle
First RJD Mc Roberts C Bueno BJJ
Heavy
First Renato Francisco UGF
Super Heavy
First Teimoc Johnson Fabrício
Second Luis Carlos Brazilian Top Team
Super Super Heavy
First Brad Remor Machado JJ
Open Class
First Teimoc Johnson Fabrício
Second Luiz Gonzaga Alliance
Third Roberto Diniz Detonando JJ
Preta Senior 5 Masculino
Rooster
First Hilton Leão Leão Dourado
Super Feather
First Célio Caneca Gracie Humaita
Second Walbert Gomes Walbert Gomes
Middle
First Elbo Amaral Alliance
Super Super Heavy
First Maurício Robbe Gracie Barra BA
Open Class
First Maurício Robbe Gracie Barra BA
Second Hilton Leão Leão Dourado
Third Célio Caneca Gracie Humaita
Azul Master Feminino
Super Feather
First Tiziana Tulio Alliance
Feather
First Daniela Soares DDR Jiu-Jitsu
Second Amelia Neves Gracie SP
Third Vahamaki Minna Alliance
Third Elisangela Quadro Barbosa JJ
Light
First Michelle da Matta Brasa
Open Class
First Vahamaki Minna Alliance
Azul Senior 1 Feminino
Feather
First Saeko Kaneko Barbosa JJ
Medium Heavy
First Silvia Lopes Cia Paulista
Azul Senior 2 Feminino
Middle
First Renata Felicio Nucleo
Open Class
First Renata Felicio Nucleo
Roxa Master Feminino
Feather
First Viviane Ribeiro Nucleo
Second Silmara Mendes Asle/Behring
Third Claudia Lopes Agnaldo Goes
Medium Heavy
First Luciana Rey Pereira Sul Jiu-Jitsu
Open Class
First Erika Carparine Carlson Gracie Team
Second Silmara Mendes Asle/Behring
Third Viviane Ribeiro Nucleo
Third Claudia Lopes Agnaldo Goes
Roxa Senior 1 Feminino
Feather
First Andrea Monica Feresin Gracie SP
Medium Heavy
First Luciana Rey Pereira Sul Jiu-Jitsu
Open Class
First Andrea Monica Feresin Gracie SP
Preta Master Feminino
Super Feather
First Leticia Tanabe Equipe 1
Feather
First Andreia Cristina De La Riva
Light
First Michelle da Matta Brasa
Heavy
First Maria do Carmo De La Riva
Open Class
First Michelle da Matta Brasa
Second Andreia Rocha De La Riva
Third Leticia Tanabe Equipe 1
Preta Senior 1 Feminino
Light
First Maria de Fátima Osvaldo Alves