International Master & Senior Jiu-Jitsu Championship 2009 – Results

Resultado academias:

1- Gracie Barra
2- Gracie Humaitá
3- Brazilian Top Team

 

Azul Master Masculino
Galo
Primeiro * ANTONIO GONÇALVES JR Gracie Barra
Pluma
Primeiro ALVARO GIL Gracie Barra
Segundo FABIO BENTO Gracie Barra
Terceiro JAMES PRUDENCIO ONE WORLD JJ
Terceiro MARCO ANTONIO GF TEAM
Pena
Primeiro DORIEL BEZERRA GF TEAM
Segundo JOSH BOWLING TINGUINHA BJJ
Terceiro ALAIN PERRAULT Gracie Humaita
Terceiro STEFANO EBBO Reação
Leve
Primeiro RICARDO FARINELLO DE LIMA Carlson Gracie Team
Segundo MARCOS ANTONIO DE MELO Gracie Barra BH
Terceiro TY SMYTH Gracie Humaita/Megaton
Terceiro DANIEL DE OLIVEIRA AMORIM Nova União
Médio
Primeiro ANDERSON DE OLIVEIRA Gracie Barra
Segundo PAULO HENRIQUE MAGALHÃES GF TEAM
Terceiro ALEXANDRE AUGUSTO DE Carlson Gracie Team
Terceiro LEANDRO VIEIRA DE FREITAS Gracie Humaita
Meio Pesado
Primeiro GREGORY VALLARINO Carlson Gracie Team
Segundo JASON BOOKOUT Kugtar
Terceiro ANDRE DUTRA BRAZUKA – SCORPYON
Terceiro CHRISTIAN HERNANDEZ TEAM SILVA
Pesado
Primeiro MARCELO MORAES FARIAS INFIGHT BRASIL
Segundo DANIEL ROSA Check Mat Bjj
Terceiro JAMES GARCIA ACADEMIA OTAVIO DE
Terceiro SANDRO JESUS DOS SANTOS Gracie Barra
Super Pesado
Primeiro SASA SRNDOVIC FIGHT ZONE
Segundo THIAGO REGIS DOS SANTOS Roleta JJ
Terceiro JULIO CEZAR SANTANA BANNI CLUB
Terceiro ALLAN PRIMEAU Munduruca/Gracie
Pesadíssimo
Primeiro JAROSLAW SZCZEPANSKI Berserker’s Team
Segundo ANDRE FELIPE DE QUEIROZ Marcelo Ferreira
Terceiro HENRY WALPOLE Fight Club
Terceiro SAMIR MAHI Alliance
Absoluto
Primeiro GREGORY VALLARINO Carlson Gracie Team
Segundo ANDRE FELIPE DE QUEIROZ Marcelo Ferreira
Terceiro ARRISON DUBAL BRAZUKA – SCORPYON
Terceiro RONALD GLEY DINIZ ILHA BROTHERS
Azul Senior 1 Masculino
Pluma
Primeiro ELSON ROBERTO CAVALCANTI Carlson Gracie Team
Segundo PABLO MANUEL SUAREZ SUKATA AR
Pena
Primeiro FABIO BEHRING DA SILVA Brazilian Top Team
Segundo RICARDO BÁFICA PONTES Behring
Terceiro LARDON YANN HELL’S DOGS
Leve
Primeiro LEIGH SEBIRE DOMINANCE MMA
Segundo WILBER ESPINOZA Soca BJJ
Terceiro BRIAN MADSEN Gracie Humaita/Megaton
Terceiro ENIO CASTRO LIMA DE ALMEIDA AJJBA
Médio
Primeiro SERGE RADERMACHER ULG BELGIUM
Segundo MARCELO DA COSTA FECHNER Gracie Barra Porto Alegre
Terceiro MARCIO REICH Gracie Barra
Terceiro VANDERLEI PEREIRA FURÃO
Meio Pesado
Primeiro MARCELO VIDIGAL SAVASSI Gracie Barra
Segundo JOSE WASHINGTON GOMES Gracie Barra
Terceiro ALEXANDRE DOS SANTOS Manimal
Terceiro HENRY DE PINHO GRACIE BARRA GO
Pesado
Primeiro FABIANO DE ARRUDA ACADEMIA OTAVIO DE
Segundo LUIZ ANTONIO TEIXEIRA Gordo JJ
Terceiro JAMES EVANS Gracie Humaita
Terceiro VINICIUS BLANC DE FRANCA Gracie Humaita
Super Pesado
Primeiro JEFFERY HERKIMER Munduruca/Gracie
Segundo MIKE SMITH RICKSON GRACIE
Pesadíssimo
Primeiro PHIL KOLDYK INFIGHT BRASIL
Segundo LARRY SUTHERLAND Gracie Humaita
Terceiro ANDRE LESSA REBELO Carlson Gracie Team
Terceiro MARCELLO BRANCCESI Brasa
Absoluto
Primeiro PHIL KOLDYK INFIGHT BRASIL
Segundo LEO NOORDERGRAAF Yamasaki Academy
Terceiro ENIO CASTRO LIMA DE AJJBA
Terceiro LEONARDO FRANCISCO AJJBA
Azul Senior 2 Masculino
Leve
Primeiro * ANIBAL JULIO DE SOUZA ACAJJ
Médio
Primeiro JOHN FARRAR SR. WORLD BJJ ASSOCIATION
Segundo ERICK FALLON Claudio Franca
Terceiro HAMILTON NUNCIO DA SILVA BRAZUKA – SCORPYON
Terceiro JOSE RICARDO VIEIRA De La Riva
Meio Pesado
Primeiro PATRICK BAKER GRACIE BARRA BRAULIO
Segundo WILLIAM WOLFLE Lloyd Irvin M.A Academy
Terceiro MARCIO DA COSTA GF TEAM
Terceiro KEVIN BELLARD Carlson Gracie Team
Pesado
Primeiro BRUCE ERIC CANE Gracie Barra
Segundo MARCELO CASTRO LOPES Gracie Humaita
Terceiro FLOYD NAUGHTON Lloyd Irvin M.A Academy
Super Pesado
Primeiro RONALD ALLEN Check Mat Bjj
Segundo BRIAN LEWIS Gracie Humaita
Terceiro MAURO SÁ DA CUNHA ROLANDO TORO JJ
Terceiro DAVID BENNETT American Top Team
Pesadíssimo
Primeiro TOMASZ KACZMAREK Gracie Barra
Segundo CARLOS BRUSAMARELLO BRAZUKA – SCORPYON
Terceiro ROBERTO NERI AJJBA
Absoluto
Primeiro WILLIAM WOLFLE Lloyd Irvin M.A Academy
Segundo FLOYD NAUGHTON Lloyd Irvin M.A Academy
Terceiro MARCELO CASTRO LOPES Gracie Humaita
Terceiro BRIAN LEWIS Gracie Humaita
Azul Senior 3 Masculino
Pena
Primeiro * ANDERS HELLQUIST Prana JJ
Médio
Primeiro ÉLIO PEREIRA DA SILVA Gavião
Segundo EDUARDO CAGNIN Rillion Gracie
Terceiro GUSTAVO HENRIQUE BAYMA Gracie Humaita
Meio Pesado
Primeiro COOKE RICKY Gracie Barra
Segundo JORGE OMAR LEDESMA SUKATA AR
Pesado
Primeiro VERNET PHILIPPE EMILE PAUL Fabricio Werdum
Segundo MICHAEL LABELLE GRACIE
Terceiro MARCEL MIGUEIS Brasa
Terceiro MARCOS CESAR AMERICO EQ. CLAUDIONOR
Absoluto
Primeiro JORGE OMAR LEDESMA SUKATA AR
Segundo MARCEL MIGUEIS Brasa
Terceiro NIALL LAWLLESS Gracie Barra
Azul Senior 5 Masculino
Médio
Primeiro PAULO CESAR DE OLIVEIRA Soul Fighters
Segundo HAMILTON DORTA Gracie Barra
Absoluto
Primeiro PAULO CESAR DE OLIVEIRA Soul Fighters
Azul Master Feminino
Pena
Primeiro * HETNYENE KELY BORGES Alliance
Leve
Primeiro * TARA ARRINGTON Alliance
Azul Senior 2 Feminino
Pluma
Primeiro * SHADIA KHALIL THALJI Sul JJ
Roxa Master Masculino
Galo
Primeiro * ARI FELIX JR JUDSON BORGES
Pluma
Primeiro RENATO ANDRADE ACADEMIA OTAVIO DE
Segundo DENILSON FERREIRA Brazilian Top Team
Terceiro JOAO MAURICO FERREIRA Arena
Pena
Primeiro RICARDO LEITE Carlson Gracie Team
Segundo RENATO PINTO DE SOUZA HERCULES
Terceiro PEDRO PAULO DE SEIXAS Gracie Barra
Terceiro STANLY TAM SHANGAI BJJ
Leve
Primeiro CRISTIANO MELO Carlson Gracie Team
Segundo BRENT BASTOS JUNIOR Gracie Barra
Terceiro VLADIMIR GODINHO Welton Ribeiro
Terceiro EDIMARCIO JOSE Brazilian Top Team
Médio
Primeiro JOHN PICKERING SUKATA BJJ
Segundo ALOISIO MARIO MATIAS DE Gracie Barra
Terceiro PAULO JOSE DA SILVA DDR Jiu-Jitsu
Terceiro SANDRO CLAY Welton Ribeiro
Meio Pesado
Primeiro IVANILDO PEREIRA Gracie Humaita
Segundo THIAGO APARECIDO DO MONTE Godoi JJ Club
Terceiro RAFAEL LYRIO OLIVEIRA Gracie Humaita
Terceiro ARTHUR VARGAS BISNETO Guigo JJ
Pesado
Primeiro VALDERIR BATISTA DE SOUZA Gracie Barra
Segundo RENATO FERREIRA FEITOSA BARRETO
Terceiro ANTONIO MARCIO LEITE Gracie Humaita
Terceiro MANOEL FERREIRA DA SILVA Alliance
Super Pesado
Primeiro MARCELO DE OLIVEIRA HERCULES
Segundo MARCIO MARTINS VIDOR Arena
Terceiro TEO VITALA Alliance
Terceiro GUILHERME SÁ INFIGHT BRASIL
Pesadíssimo
Primeiro ALEX UZETA Marcelo Cavalcanti
Segundo MARCO ANTONIO DIONIZIO Maromba JJ
Terceiro ELVIS NICOLAS Gracie Humaita
Terceiro FREDERICO ESTEVES LOPES De La Riva
Absoluto
Primeiro ARILSON LOPO Gracie Humaita
Segundo MARCO ANTONIO DIONISIO Maromba JJ
Terceiro VALDERIR BATISTA DE SOUZA Gracie Barra
Terceiro JOHN PICKERING SUKATA BJJ
Roxa Senior 1 Masculino
Galo
Primeiro * JESUS GONZALEZ TINGUINHA BJJ
Leve
Primeiro JUAN CARLOS GF TEAM
Segundo PAULO DEYLLOT Barbosa JJ
Terceiro CARLOS HENRIQUE DA COSTA Gracie Humaita
Terceiro RONALD GREEN Alliance
Médio
Primeiro DURVAL JUNIOR INFIGHT BRASIL
Segundo CARLOS ANDRE RODRIGUES Isaias JJ
Terceiro ROMULO APARECIDO E SILVA Gracie Barra
Terceiro MARCO ALBUQUERQUE Brazilian Top Team
Meio Pesado
Primeiro JOHN KENDALL Fight Club
Segundo ANDERSON AREDA Gracie Humaita
Terceiro NAILTON GOMES DA SILVA GF TEAM
Terceiro EDUARDO ALVARES Gracie Humaita
Pesado
Primeiro EMERSON FARIA DE ANDRADE Tanque
Segundo AUGUSTO CESAR MATHEUS GF TEAM
Terceiro MARCIO MACCARI Ryan Gracie
Terceiro CHRIS HOWE Gracie Humaita/Megaton
Super Pesado
Primeiro FLAVIO DOS SANTOS GOMES Behring
Segundo SIMON SMALL GRACIE BARRA BRAULIO
Terceiro LEANDRO WARLEY Barbosa JJ
Pesadíssimo
Primeiro RICARDO DE PAULA SOUZA Maromba JJ
Segundo MAREM CASTRO WINTER Gracie Humaita
Terceiro ALEXANDRE THOMÉ Gracie Barra BA
Absoluto
Primeiro RICARDO DE PAULA SOUZA Maromba JJ
Segundo MARCO ALBUQUERQUE Brazilian Top Team
Terceiro SÉRGIO LACERDA DO De La Riva
Roxa Senior 2 Masculino
Pluma
Primeiro * GUILHERMO LUIS FIGARI SUKATA AR
Pena
Primeiro SERGIO RUBEN De La Riva
Segundo NICOLAS PICHON RIVIERE SUKATA BJJ
Terceiro PEDRO DINIZ INFIGHT BRASIL
Leve
Primeiro SERGIO MOUZINHO Welton Ribeiro
Segundo SCOTT SALB Leo Dalla
Terceiro MICHAEL KONDRACKI Gracie Humaita
Terceiro MARCO DINIZ Brazilian Top Team
Médio
Primeiro MARCELO ULISSES FILGUEIRA Nova Geração
Segundo STEFAN MERINO Alliance
Terceiro AUSTIN GARDNER Check Mat Bjj
Terceiro SANDRO JOSE DA SILVA Alliance
Meio Pesado
Primeiro JUAN ALBERTO Brazilian Top Team
Segundo JONATHAN SEIGEL Yamasaki Academy
Terceiro MARCELO DA SILVA CATHARINO Gracie Humaita
Pesado
Primeiro CARLOS ALBERTO DE ALMEIDA Gracie Barra
Segundo LUIZ RESENDE DE OLIVEIRA Gracie Humaita
Terceiro CRISTOPHE GARRIDO BASE
Super Pesado
Primeiro GREG WALSH Yamasaki Academy
Segundo JOHN TOLE Claudio Franca
Terceiro BRUNO TAVARES Gracie Humaita
Terceiro JURACY ALVES BARBOSA Gracie Humaita
Pesadíssimo
Primeiro * ANDRE LUIZ FIGUEREDO Gracie Humaita
Absoluto
Primeiro GREG WALSH Yamasaki Academy
Segundo JOHN TOLE Claudio Franca
Terceiro SERGIO RUBEN De La Riva
Terceiro JURACY ALVES BARBOSA Gracie Humaita
Roxa Senior 3 Masculino
Pluma
Primeiro ANDREA COSSU Gracie Barra
Segundo JOAO RAMON Gracie Humaita
Médio
Primeiro * GARY SAVAGE MARIO SUKATA UK
Meio Pesado
Primeiro BRIAN BEAUCHAMP Fabricio
Segundo MARCELO VIANA Manimal
Terceiro RICARDO NEY SILVA DE PAULA Gracie Humaita
Super Pesado
Primeiro JORGE HENRIQUE FERRAZ Gracie Humaita
Segundo PASCHOAL CRISÓSTOMO DE Gracie Barra
Terceiro BERNARDO MOISES PIMENTEL Gracie Barra
Absoluto
Primeiro BRIAN BEAUCHAMP Fabricio
Segundo BERNARDO MOISES PIMENTEL Gracie Barra
Terceiro JORGE HENRIQUE FERRAZ Gracie Humaita
Terceiro JOAO RAMON Gracie Humaita
Roxa Senior 4 Masculino
Pena
Primeiro * ALCINO NOGUEIRA Gracie Humaita
Médio
Primeiro * SERGIO PEPE Soul Fighters
Pesadíssimo
Primeiro * STEPHEN FULTON Gracie JJ Academy
Absoluto
Primeiro SERGIO PEPE Soul Fighters
Segundo STEPHEN FULTON Gracie JJ Academy
Roxa Master Feminino
Pluma
Primeiro * MARCI FILETI MARTINS Clan Gracie Barra
Pena
Primeiro JULIA MARTINS TARRAFF Brasa
Leve
Primeiro * ERICA FIDELIS Nova União
Médio
Primeiro FABIANA PEREIRA SANTOS Osvaldo Alves
Segundo PRISCILA PRANDINI Maromba JJ
Terceiro DANIELA CINTIA DUTRA LOBO Gavião
Meio Pesado
Primeiro * JULIANA ALOE Brasa
Absoluto
Primeiro FABIANA PEREIRA SANTOS Osvaldo Alves
Segundo PRISCILA PRANDINI Maromba JJ
Terceiro DANIELA CINTIA DUTRA LOBO Gavião
Terceiro JULIA MARTINS TARRAFF Brasa
Roxa Senior 1 Feminino
Pena
Primeiro * CLAUDIA MONICA SILVA DDR Jiu-Jitsu
Médio
Primeiro * ANA SCHMIDT Carlson Gracie Team
Absoluto
Primeiro * CLAUDIA MONICA SILVA DDR Jiu-Jitsu
Marrom Master Masculino
Pluma
Primeiro * JULIANO MARCIO COSTA Gracie Barra
Pena
Primeiro ANDERSON VIDEIRA Gracie Barra
Segundo RAHMANI YACINE Check Mat Bjj
Terceiro DANIEL BIZINOVER Gracie Barra
Terceiro MARCOS AURELIO PIRES Brazilian Top Team
Leve
Primeiro YOSHINORI HASEGAWA Barbosa JJ
Segundo KYLE WATSON Gracie Humaita/Megaton
Terceiro LEONARDO JOSE MAIA Gracie Barra Pitbull
Terceiro CHRIS DESAUTELS INFIGHT BRASIL
Médio
Primeiro GABRIEL ARAUJO DO CARMO Gracie Barra
Segundo ANDRES ANGELERO Carlson Gracie Team
Terceiro MARCIO EDUARDO RIBEIRO Gracie Barra BH
Terceiro BRIAN RAGO Gracie Humaita
Meio Pesado
Primeiro MOUZER JACOB Ryan Gracie
Segundo RODRIGO RESENDE Ryan Gracie
Terceiro RODOLFO FERNANDES Gracie Barra
Terceiro MARCOS BRAZ GRACIE BARRA SUL
Pesado
Primeiro CLEITON PINTO MOREIRA Alliance
Segundo MARCUS VIGIANE Manimal
Terceiro IVAN DAINIELEWICZ CHECK MAT USA BJJ
Terceiro ANTONIO CESAR BASTOS Check Mat Bjj
Super Pesado
Primeiro EDUARDO PORTILHO Brazilian Top Team
Segundo FABIANO DIAS LEAL Brazilian Top Team
Terceiro KORNEL ZAPADKA Berserker’s Team
Terceiro BERNARDO PARPINELL GF TEAM
Pesadíssimo
Primeiro KRISTIAN TORRES CESTARO Gracie Humaita
Segundo LEONARDO BEZERRA DE Gracie Tijuca
Terceiro BRUNO DOMATO Check Mat Bjj
Terceiro IGOR NABHAN Brasa
Absoluto
Primeiro KRISTIAN TORRES CESTARO Gracie Humaita
Segundo KYLE WATSON Gracie Humaita/Megaton
Terceiro GABRIEL ARAUJO DO CARMO Gracie Barra
Terceiro DANIEL SOARES DE BARROS Maromba JJ
Marrom Senior 1 Masculino
Pena
Primeiro ESDRA TEIXEIRA BRANCO Brasa
Segundo ADALBERTO VENTURA Gracie Tijuca
Terceiro ANDREY TAREK DA COSTA Gracie Humaita
Terceiro TOMMY MALMBERG Alliance
Leve
Primeiro RYAN OROPALLO Check Mat Bjj
Segundo LUIZ RIBEIRO Check Mat Bjj
Terceiro RICARDO AMARAL Gracie Humaita
Terceiro WAGNER MOURA Gracie Humaita
Médio
Primeiro GEN ISONO WAJUTSU KEISYUKAI
Segundo BRANDON HETZLER RICKSON GRACIE
Terceiro DANIEL CLAVERY DA SILVA Crezio de Souza
Terceiro JOSE CARLOS SILVA DOS Behring
Meio Pesado
Primeiro MARCELO DE MELO Ryan Gracie
Segundo SANDRO PEREIRA CARDOSO João Roque JJ
Terceiro CARUSO MANGHI Manimal
Terceiro MARCUS VINICIUS DA LUZ Clan Gracie Barra
Pesado
Primeiro RODRIGO DONAZAR SEVERO GUETHO JIU-JITSU
Segundo SIDNEY ROBERTO LIMA Carmen Cascagrossa
Terceiro JADER ARDENGHI VARGAS BRAZUKA – SCORPYON
Super Pesado
Primeiro LELY REBEHY JUNIOR Brazilian Top Team
Segundo TARGUISTI MOHAMED TARGUISTI ACADEMY
Pesadíssimo
Primeiro ALEXANDRE RICARDO Brazilian Top Team
Segundo ROBERTO CARLOS GOMES Gracie Barra
Terceiro JOÃO PAULO DA CONCEIÇÃO Nova União
Absoluto
Primeiro MARCELO DE MELO Ryan Gracie
Segundo STEPHEN GIFFORD De La Riva
Terceiro SIDNEY ROBERTO LIMA Carmen Cascagrossa
Terceiro ANTONIO MARCOS DE SOUZA Check Mat Bjj
Marrom Senior 2 Masculino
Pena
Primeiro * JACQUES EULER FRANÇA Fabricio
Leve
Primeiro J KING Brigadeiro
Segundo JORGE LUIS FERNANDES Gracie Humaita
Terceiro LUIZ ALBERTO TAVARES De La Riva
Médio
Primeiro PATRICK ROBINSON Megaton
Segundo JEFFERSON EMANUEL BARROS Check Mat Bjj
Terceiro VICTOR MELLO CARDOSO Gracie Humaita
Terceiro JORDAN BLANCHARD Gracie Barra
Meio Pesado
Primeiro DOUG McGIFFIN Yamasaki Academy
Segundo MARCELO CONTI Rillion Gracie
Terceiro MARÇAL BARCELOS JR Fabricio
Terceiro MARCIO BORGES Gracie Humaita
Pesado
Primeiro * ONOFRE ANTONIO Brazilian Top Team
Super Pesado
Primeiro * ROBSON ROBERTO DUARTE Isaias JJ
Pesadíssimo
Primeiro ALEXANDRE SOARES Brazilian Top Team
Segundo CARLOS LUIZ DE SOUZA Gracie Barra
Terceiro ANTONIO CARLOS TORRES Gracie Humaita
Absoluto
Primeiro MARCELO CONTI Rillion Gracie
Segundo PATRICK ROBINSON Megaton
Terceiro J. KING Brigadeiro
Marrom Senior 3 Masculino
Leve
Primeiro * JOSE AUGUSTO MELO DE Top Brothers
Médio
Primeiro * JEAN CLAUDE GRONDIN Gracie Humaita
Super Pesado
Primeiro DAVID COLES GRACIE BARRA BRAULIO
Segundo FABIANO NARCIZO Gracie Barra
Pesadíssimo
Primeiro JAIME SELLE Gracie Barra
Segundo WAGNER STABILE Macaco Gold Team
Absoluto
Primeiro DAVID COLES GRACIE BARRA BRAULIO
Segundo JEAN CLAUDE GRONDIN Gracie Humaita
Terceiro JAIME SELLE Gracie Barra
Marrom Senior 4 Masculino
Pesado
Primeiro * JAMES HARPE Gracie Humaita
Absoluto
Primeiro * JAMES HARPE Gracie Humaita
Marrom Senior 5 Masculino
Pesado
Primeiro * JAMES CURTIS LEE Gracie Barra
Pesadíssimo
Primeiro * COLIN FOSTER Fabricio
Absoluto
Primeiro JAMES CURTIS LEE Gracie Barra
Segundo COLIN FOSTER Fabricio
Preta Master Masculino
Galo
Primeiro FERNANDO SILVA GF TEAM
Segundo EDNALDO LIMA ALMEIDA GF TEAM
Terceiro MARCUS ADRIANO Gracie Barra
Pluma
Primeiro OMAR SALUM Gracie Humaita
Segundo FELIPE COSTA Brasa
Terceiro ALVARO BOBADILLA GF TEAM
Terceiro SEBASTIAN LALLI Check Mat Bjj
Pena
Primeiro MARCELO DOS SANTOS SILVA INFIGHT BRASIL
Segundo VUGNER AMADOR Gracie Barra
Terceiro JERFFERSON ALMEIDA Gracie Humaita
Terceiro ROSEMBERG RIFFER NOVA UNIÃO – N.U.
Leve
Primeiro ALEXANDRE PIMENTEL Nova Geração
Segundo CARLOS MAIA Gracie Barra
Terceiro RENATO SOUZA JR GF TEAM
Terceiro PAULO BOCCALATO Ryan Gracie
Médio
Primeiro ADRIANO FERREIRA ARAUJO Barbosa JJ
Segundo TIAGO ALVES Barbosa JJ
Terceiro CICERO ROCHA CHECK MAT USA BJJ
Terceiro ALEXANDER FERNADES GF TEAM SERGIPE
Meio Pesado
Primeiro MARCELO REZENDE Gracie Barra
Segundo JORGE LUIZ DE OLIVEIRA CHECK MAT USA BJJ
Terceiro CEZAR DRUMOND GF TEAM
Terceiro FABIANO FRANCEZ TALLON Check Mat Bjj
Pesado
Primeiro EDUARDO TELLES Brasa
Segundo PAULO ROBERTO STRECKERT Maromba JJ
Terceiro REGIS CALIXTO Gordo JJ
Terceiro ANTHONY SCALES Nova União
Super Pesado
Primeiro FERNANDO MARQUES FAUSTINO CASTRO JJ
Segundo LEONARDO DALLA COSTA Leo Dalla
Terceiro JOAO MARCOS CAMPOS Gracie Humaita
Terceiro FABIO MARTINS DE LIMA Gracie Humaita
Pesadíssimo
Primeiro FRANCISCO NETO MARIO SUKATA UK
Segundo WALTER PINTO DA SILVA JR De La Riva
Terceiro MICHAEL WILSON Peter de Been
Terceiro RODRIGO MUNDURUCA Munduruca/Gracie
Absoluto
Primeiro EDUARDO TELLES Brasa
Segundo HELTON NOGUEIRA Gracie Barra BSB
Terceiro MICHAEL WILSON Peter de Been
Terceiro FABRICIO MEDEIROS Check Mat Bjj
Preta Senior 1 Masculino
Pluma
Primeiro MARCIO FRANK DE OLIVEIRA MARCIO FRANK
Segundo ALCENOR ALVES Check Mat Bjj
Terceiro HUNDERSON CLAUDIO Gracie Barra
Terceiro MARCELO CASTRO AGUIAR Gracie Barra
Pena
Primeiro MARCELLO FREIRE INFIGHT BRASIL
Segundo MARCELO CAVALCANTI TINGUINHA BJJ
Terceiro SAMUEL SAUL DO Clan Gracie Barra
Terceiro DAVID JACOBS Yamasaki Academy
Leve
Primeiro JACK McVICKER Gracie Humaita
Segundo ALEXANDRE FREITAS Soca BJJ
Terceiro RENATO VERAS GF TEAM
Terceiro JOSÉ HÉLIO BEZERRA Barbosa JJ
Médio
Primeiro RENATO BARRETO Gracie Humaita
Segundo FERNANDO BUENO DE GODOY Godoi JJ Club
Terceiro MAX BAUER Gracie Tijuca
Terceiro ALEXANDRE HENRIQUE COMBATE REAL
Meio Pesado
Primeiro ALCENIR LIMA De La Riva
Segundo AMAL EASTON Renzo Gracie
Terceiro LUIZ FERNANDO FAGUNDES Gracie Humaita
Terceiro MARCOS SCHUBERT Gracie Barra
Pesado
Primeiro RAMON JAMUR Check Mat Bjj
Segundo MARCIO ALEXANDRE PEREIRA TAIWAN BJJ
Terceiro WILSON CARLOS DE OLIVEIRA Gracie Humaita
Terceiro FERNANDO CESAR INFIGHT BRASIL
Super Pesado
Primeiro STEPHEN HALL Alliance
Segundo PAULO RODRIGUES CURI Peposo Team
Terceiro NICOLAU MÁRIO Reação
Terceiro LUCIANO GOULART Ataque Duplo
Pesadíssimo
Primeiro GARTH TAYLOR Claudio Franca
Segundo DANILO RODACKI Behring
Terceiro FRANK FRANCO Gracie Humaita
Terceiro IGOR ALEXEI COSTA Brasa
Absoluto
Primeiro PAULO RODRIGUES CURI Peposo Team
Segundo NICOLAU MARIO Reação
Terceiro RAMON JAMUR Check Mat Bjj
Terceiro AMAL EASTON Renzo Gracie
Preta Senior 2 Masculino
Pluma
Primeiro * JEREMIAS CASSEMIRO ALVES Macaco Gold Team
Pena
Primeiro WELLINGTON DIAS Gracie Humaita
Segundo RENATO GOMES DE MELLO JR Gracie Barra
Terceiro WELTON RIBEIRO Welton Ribeiro
Terceiro ALEXANDRE ABRAHAO DA Brazilian Fight
Leve
Primeiro ADMILSON BRITES Gracie Humaita
Segundo VINCE VANDERLIPE Claudio Franca
Terceiro CLAUDIONOR CARDOSO DA EQ. CLAUDIONOR
Terceiro ROSINEI PEREIRA Welton Ribeiro
Médio
Primeiro CARLOS A. O. PINHO De La Riva
Segundo EDMAR BITTENCOURT Joao Roque
Terceiro RICARDO GUIMARAES Gracie Barra
Terceiro JOAQUIM CABRAL ACADEMIA OTAVIO DE
Meio Pesado
Primeiro OSIRIS MAIA Brazilian Fight
Segundo ALEXANDRE VICENTE ANDRADE Godoi JJ Club
Terceiro MARCOS ALBERTO CARUSO Gracie Barra
Terceiro LEONARDO QUEIROZ Welton Ribeiro
Pesado
Primeiro EZIEL DE PAULA GF TEAM
Super Pesado
Primeiro ADILSON JORGE DE LIMA Gracie Barra Pitbull
Segundo LUIZ EDUARDO Ryan Gracie
Terceiro NILTON JOSE TAVARES Gracie Barra
Terceiro ROBSON SENNA DA SILVA De La Riva
Pesadíssimo
Primeiro MARCELO MONCLAR Akxe BJJ
Segundo LUIZ ALBINO Equipe Marcio Rodrigues
Absoluto
Primeiro WELLINGTON DIAS Gracie Humaita
Segundo ADMILSON BRITES Gracie Humaita
Terceiro OSIRES MAIA Brazilian Fight
Terceiro MARCELO AMADOR DE GF TEAM
Preta Senior 3 Masculino
Pluma
Primeiro * RAIMUNDO GONÇALVES GF TEAM
Pena
Primeiro HENRIQUE SIMÃO Gracie Humaita
Segundo LUIS HEREDIA GRACIE HUMAITA/MAUI
Terceiro COSMA DIAS Nova União
Terceiro MARCIO JORDÃO REIS Nova União
Leve
Primeiro EVANDRO ALVES NASCIMENTO Gracie Barra
Terceiro JON BJORKSTEN Alliance
Médio
Primeiro BRUCE TAFOYA Gracie Humaita
Segundo ANTONIO CARLOS BRASA Nova União
Terceiro LUIZ HENRIQUE LINCK MILLER Akxe BJJ
Terceiro WEIJA NYMAN Hilti BJJ
Meio Pesado
Primeiro ANIBAL ANTONIO BRAGA Gracie Humaita
Segundo VAN DYCK OLIVEIRA Joao Roque
Terceiro PAULO MAURICIO ROCHA Gracie Barra
Pesado
Primeiro PAULO CESAR CONCEIÇÃO Gracie Barra
Super Pesado
Primeiro WENCESLAU SOARES Godoi JJ Club
Segundo HUDSON MACEDO Nova União
Terceiro RICARDO VELLOSO Carlson Gracie Team
Pesadíssimo
Primeiro * FRANCISCO PAULO LIMA JR Crezio de Souza
Absoluto
Primeiro FRANCISCO PAULO LIMA JR Crezio de Souza
Segundo WEIJA NYMAN Hilti BJJ
Terceiro HUDSON MACEDO Nova União
Terceiro CARLOS AUGUSTO INOCENTE Joao Roque
Preta Senior 4 Masculino
Leve
Primeiro ROLANDO PATRICIO TORO ROLANDO TORO JJ
Segundo OVIDIO DOS SANTOS BARBOSA JJ SP
Médio
Primeiro * PAULO CESAR DOS SANTOS GF TEAM
Meio Pesado
Primeiro DANIEL THOMAS Claudio Franca
Segundo LEONARDO CORREA Brazilian Top Team
Pesado
Primeiro EDELMANS PEREIRA Joao Roque
Segundo MARIO VILLELA Gracie Barra
Super Pesado
Primeiro TEIMOL JOHNSTON-ONO Fabrício
Segundo FRANCISCO FONTENELLE Gracie Barra
Absoluto
Primeiro DANIEL THOMAS Claudio Franca
Segundo EDELMANS PEREIRA Joao Roque
Terceiro ROLANDO PATRICIO TORO ROLANDO TORO JJ
Terceiro PAULO CESAR DOS SANTOS GF TEAM
Preta Senior 5 Masculino
Pluma
Primeiro * CELIO CANECA Gracie Humaita
Pena
Primeiro * JOÃO AMÉRICO DE MIRANDA Akxe BJJ
Leve
Primeiro * LUIZ GONZAGA PEREIRA Alliance
Médio
Primeiro * ALOISIO MARIO DOS SANTOS Gracie Barra
Pesadíssimo
Primeiro * MAURICIO ROBBE DE ALMEIDA Gracie Barra
Absoluto
Primeiro MAURICIO ROBBE DE ALMEIDA Gracie Barra
Segundo LUIZ GONZAGA PEREIRA Alliance
Terceiro CELIO CANECA Gracie Humaita
Marrom/Preta Master
Pluma
Primeiro ELIZANGELA MEIRELES Gavião
Segundo ANGELICA VIEIRA FERREIRA Nova União
Pena
Primeiro * CRISTINA ZAKKA Cia Paulista
Leve
Primeiro RASALIND FERREIRA Gavião
Segundo PATRICIA LAGE Barbosa JJ
Absoluto
Primeiro ROSALIND FERREIRA Gavião
Segundo PATRICIA LAGE Barbosa JJ
Terceiro CRISTINA ZAKKA Cia Paulista
Terceiro ANGELICA VIEIRA FERREIRA Nova União
Marrom/Preta Senior 1
Pena
Primeiro * SILMARA MENDES TIMOTEO Behring
Leve
Primeiro * ANDREA MONICA FERESIN Alliance
Pesado
Primeiro * MARIA DO CARMO PAIXÃO De La Riva
Absoluto
Primeiro SILMARA MENDES TIMOTEO Behring
Segundo ANDREA MONICA FERESIN Alliance
Terceiro MARIA DO CARMO PAIXÃO De La Riva
Marrom/Preta Senior 2
Meio Pesado
Primeiro * RENATA FELICIO Nucleo
Absoluto
Primeiro * RENATA FELICIO Nucleo